Quantcast

Kurumsal Seo

Öncelikle maliyet, verimlilik ve güvenlik gibi 3 önemli kriterin göz önünde bulundurularak yüksek geri dönüşümlerin hedeflendiği Kurumsal Seo disiplinli bir süreç gerektirir. Aslında tüm bunlar "Google Kalite Kuralları" klavuzunda açık bir şekilde belirtilmiştir. Şimdi detaylar;


Kurumsal Seo Nedir

Firmayı taşıyacak ağırlıkta, hedef kitlenin şeffaf bir şekilde bilgilendirildiği, güven uyandıracak, eksik ya da fazla hiç bir bilgi barındırmayan, hem konusunda uzman olduğu bilincini aşılayacak hem de diğer sosyal mecralarda kazandığı pozitif sinyaller ile otorite seviyesinin güçlendirildiği ve genellikle statik sayfalardan meydana gelen resmî firma sitelerinin arama motorları üzerindeki rakiplerinden sıyrılarak üst sıralarda çıkabilmeleri için yapılması gereken eniyileştirme işlemleridir (höh, ne cümleydi :) ).

Klasik anlamdaki seo'dan ciddi anlamda özel bir farklılık söz konusudur. Arama motorları kandırılabilir mi? Evet kandırılabilir. Normal sitelere göre kriterler çok serttir ve sayfalara dinamizm katmak için blog bölümü açıp güncel tutmaya çalışmak demek değildir. Açıklamaya çalıştığımız konunun daha iyi anlaşılabilmesi ve sinyallerin siteler üzerine yansımalarının ne sıklıkla değiştiklerinin anlaşılabilmesi adına bir kaç yıl önce hazırlanmış 4 dakikalık ufak bir video içinde geçen önemli bir kaç satırı dikkat edelim;

Rajan Patel: Google arama algoritması, her kullanıcıya en iyi sonuçları sunmak üzere bir araya getirmeye çalıştığımız yüzlerce sinyalden oluşmaktadır.
Amit Singhal: Tüm bu mantıklı fikirleri sıkı bilimsel testlerden geçiriyoruz.
Mark Paskin: İlk aşamada oylayıcılar vardır. Bunlar, bir sıralamanın başka bir sıralamadan daha alakalı olup olmadığına karar verebilecek şekilde eğitilmiş harici kişilerdir.

Özgünlük olsun, güncellik olsun düşünceleriyle çoğu kimsenin pek de önemsemediği basit ama "olmazsa olmazlar" arasında yer alan bazı başlıklar vardır. Tabi birde bu başlıkların altlarının doldurulması. İşte kurumsal seo demek; bu "olmazsa olmaz" başlıkların tamamının hatta belki çok daha fazlasının, firmaların resmi sayfalarında doğru ve kolay ulaşılabilir bir şekilde bulunması ve diğer mecralardan çekilecek sinyallerle (bakın dikkat ediniz, bağlantılarla (backlink) demiyorum) desteklenmesi ve güncel tutulmasıdır.

Eğer ciddi anlamda sabırlı bir insansanız, çakma bir kurumsal sitenin yapılması ve hatta belki de arama motorlarının kandırılabilmesi (şimdilik) mümkün olabilir. Hayali bir senaryo ile; 20-30 tane hayali profil yaratıp, bunların sosyal medya hesaplarını açıp, 1 yıl boyunca aktif bir şekilde bunları internet üzerinde sörf ettirip, hatta otoriterleştirip, daha sonra kurduğumuz hayali kurumsal sitenin kurucuları olarak yer verilmesi vb. gibi yollar izlenebilir :) (Ama tüm bunlarla uğraşana kadar açın bir şirket, iyi planlarsanız hepi topu en fazla bir kaç yüz liraya maal olur.).


Arama motorları her ne kadar gelişim sürecinde olsa da, inanın şu an bile bir firmanın gerçek mi çakma mı olduğunu anlayabilmek adına, vergi daireleri ve bir çok mecradan sinyal topluyorlar, buna emin olabilirsiniz. Eğer olay bu boyutta düşünülürse, kurumsal seo diye bahsettiğimiz olayın, aslında "olmazsa olmaz" bir kontrol listesinin tamamına yer verilmesi demek olduğu rahatlıkla anlaşılabilir. E peki kurumsal seo nasıl yapılır derseniz, işte size hangi maddelerin yer alması gerektiğine ilişkin eksiksiz bir Kurumsal Seo Kontrol Listesi (Checklist). Birde kurumsal seo danışmanı diye bir kavram var. Aslında, kendini seo teknikleri üzerine geliştirmiş, bildiğimiz anlamdaki seo danışmanı ile arasında sadece hukuki konularda biraz daha fazla bilgili olmak geliyor (Bkz: Seo Nedir konusu). 


Sevgiler