Quantcast

15 Eyl 2017

Seo Teknikleri 019 | Transkript

Önceden yer edinme!

Seo Teknikleri : 019
Sınıfı : Makale
Seviye : Orta
Etki Seviyesi : Yüksek
Etki Süresi : Sektöre göre değişken
Amaç : Yüksek Trafik


Olay şu; Kısaca işimiz transkript. Peki, transkript nedir? Eğer özel olarak bölümler için ayrı ayrı etiketleme yapılmamışsa, botlar şimdilik videoların içeriklerini okuyamıyorlar. Peki biz ne yapıyoruz? Videonun içeriğini çözümlüyoruz. İşte bu çözümleme işlemine transkript ya da videonun çözümleme işlemi diyorlar.

Otomatik çevirilerde metnin sağlıksız bir hal alması sebebi ile on parmak olarak dizilmesi daha sağlıklı sonuçlar almanızı ve özellikle video içerikli makalelerin daha yüksek sıralama almasına yardımcı oluyor. Peki ne kadar? En az %15'lik daha iyi yüksek bir sıralama. 

Testi şöyle yapabilirsiniz. Aynı aranma hacimlerine sahip video içerikli iki tane makale yayınlayın. Bunlardan bir tanesine transkriptini ekleyin, diğerine eklemeyin. Aradaki sıralama farkını rahatlıkla görebilirsiniz.

Makaleler, bir sayfa başlığı (title), bir açıklama bölümü ve bir gövde metninden oluşur. Videolarda ise sadece başlık ve açıklama vardır. Yani içeriği botlarca okunmaz, dizine alınmaz.

Sayfayı ve sayfadakileri botlara tanıtmanın en basit yolu ise videoların transkript edilmiş hallerinin sayfaya yerleştirilmeleridir.

Not: Yaptığım araştırmalar sonucunda;

  • Bir videoda alt yazı yoksa ve içeriği çözümlenerek sayfaya eklenirse, sıralama yükseliyor.
  • Bir video da alt yazı varsa ve alt yazı özelliği kapatılırsa, sıralama yükseliyor.
  • Alt yazı var ve açık modda ise sıralamayı etkilemiyor, alt yazılar her zaman olmasa da bazen indeksleniyor.
  • Çözümleme sonrası çok uzun sonuçlar çıkıyorsa, videoyu mantıklı parçalara ayırmak daha iyi sonuçlar sağlıyor.
  • Çözümlemesi yapılan bir videodan elde edilen metinler için, ayrı bir pdf sunu dosyası ya da bir ekitap benzeri gibi bir hazırlık yapılarak, bunların ilgili platformlarda paylaşılması, videonun olduğu sayfayı güçlendiriyor.

Teknik yeni bir şey değil ama mutlaka ki bilmeyen kullanmayan kişi sayısı çok fazladır. Konuyu pekiştirmek adına iPhone X inceleme başlığı altında bir makale girdim. Girilen makale, tanıtım videosundaki konuşmaların çözümlenmiş halleridir. Yayınladığım örnek makale, her ne kadar bu bloğun amacının dışında olsa da yer edinip edinmediğini ve/veya en azından sadece fikir edinmiş olmak için bakmakta yarar var. Makalenin eklendiği ilk andaki sıralaması 19'du, bakalım konusunun dışındaki bir içerik zaman içerisinde nerelere gidecek, ileride bir gün bakarız.

Önceki konu Seo teknikleri: 018 Sıkıştırma Oranları

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Seo'dur seo :)