Quantcast

30 Tem 2017

Başarılı bir Seo olmak için

Okuma, analiz, yeni araçları test ve otomasyon. İşte profesyonel bir #SEO 'nun tüm alana hakim olabilmesi için 4 kök başlık.


Sürekli öğrenme, bir SEO için en önemli aktiviteHer sabah haber okumak, sosyal ve sektörel dergilerde gezinmek bu işin sadece basit bir parçası. Çoğu şeyi test etmeye kalktığınızda bazen ayak uydurmak zor olsa da sektör ile ilgili konular hakkında okumak her zaman önemlidir. Facebook, Twitter ve LinkedIn gibi lokomotiflerdeki arama trendlerini gözlemlemek belki de en önemli konuların başında geliyor.

Her şey her zaman çok vakit almaz ve çoğu şeyi otomatikleştirmek aslında oldukça kolaydır. Twitter'da sitenizi andılar eposta gelsin, seobilog'un rss'lerine yeni konu düştü şu şu şu kişilere postala gitsin, falanca tarihte face duvarıma... ve çok daha fazlası için IFTTT gibi araçlar mükemmeldir. Hele de bunları rakip araştırması için kullandığınızda bir başka güzel oluyor dünya. :)

Verilerin analizi ise bir SEO için bambaşka öneme sahip diğer bir konu. Bir webmaster'ın bakış açısıyla sitenizde olup biteni anlamak bazen ciddi vakit gerektirir. Eğilimleri görmek, organik dönüşümleri gruplamak, ücretli aramalardan gelen ziyaretçilerle organikleri karşılaştırmak, hangisinin daha kârlı olduğu sonuçlarına ulaşmak. Googme Analytics ve benzeri herhangi bir analitik aracı ile dans etmek.

En sevdiğim konulardan birisi yeni çıkan ya da yeni keşfettiğim seo araçları ve bunları test etmek. SEO konusunda tanıdığım bir avuç meslektaş var ve hepsinin de cephaneliğinde mutlaka en az bir kaç aracı var, sizin de olmalı.

Yavaş yavaş sesli aramalarında güçlenmeye başladığı şu günlerde SEO'nun farklı platformlar vasıtası ile sürekli gelişmeye devam edeceği bir gerçek. Bilmediğiniz şeyleri denemek için korkmamak ve özellikle tembellik etmemek lazım. Büyük resmin parçaları ise ancak bu şekilde bir araya gelecektir.

Bir işi bitirmenin altın kuralı "asla hepsini yapamazsınız" gerçeğini kabul etmek ve boşa çalışmamak için acımasız bir şekilde öncelik vermeyi öğrenmek olduğunu düşünüyorum. Her konuda olduğu gibi SEO'da bir plan gerektirir. Gerçeklerinizle yüzleşmenizi ve başarılarınızın devamını dilerim.

Sevgiler, saygılar

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Seo'dur seo :)