Quantcast

1 May 2017

Seo'da Bumerang Etkisi

Herkes site açıyor. İşin kolay kısmı ziyaretçi çekmek. Nakit varsa basarsınız reklamı, pıtır pıtır gelirler. Doğru kanalı seçmek yeter. "para yok parra…" der ve vakit harcarsanız, e yine gelirler. Yani ya "vakit" ya "nakit" lazım. ya sonrası!


Bir sitesinin en önemli amacı, ziyaretçilerinin tekrar gelmelerini sağlayabilmektir ki ben buna seo'da bumerang etkisi yaratabilmek diyorum. Ziyaretçiler çok çok farklı mecralarda geziniyor. Her yer renkli şekerlerle doldu, belli ki rekabet zirvede. Bu da yeni ziyaretçiler kazanmak için daha fazla maliyet anlamına geliyor.
İŞTE İŞİN SIRRI

Kapanan dev projelerin karşısında ayakta kalmayı başaranların en büyük artılarının; "Yeni ziyaretçi kazanmaya çalışmak yerine eldekilerin dışarı gitmesini önlemeye çalışanlar" olduğunu düşünüyorum. Ziyaretçilerini anlayanlar yenilerini de çeker  ve yükseliş kaçınılmaz oluyor.

Eldekini tutmak yenisini çekmekten daha az maliyetli ama inceleme anlamında daha çok ve daha dikkatli çalışmayı gerektiriyor.

Memnun kalan ziyaretçi geri gelir. Gider gider tekrar gelir. Hatta yenisini de peşinde getirir. Tam bu noktada sürdürülebilirlik daha fazla anlam kazanıyor. İnsanlar memnun olduğu bir hizmeti, ürünü, markayı sahiplenir. Onunla hava atar, reklam yapar. "Ben filmleri şurada seyrediyorum" der. Hatta karşısındakini de orada seyretmesi için delice ikna etmeye çalışır. Sanki oranın sahibidir. Tüm bunlar size sadık ziyaretçiler olarak geri döner.

Emeğin kopyalanması bir web sitesinin en büyük düşmanı.

Bir web sitesinden kopyalanamayacak tek şeyin "Ziyaretçilerini çok iyi anlayıp, stratejik geri bildirimde bulunabilme" olduğunu düşünüyorum. Kanımca bu, taklit edilmesi hemen hemen imkansız olan tek şey. Peki bunun için ne yapmak lazım?

  • Hedef kitleye göre etkili kelimeler eşliğiinde hazırlanmış doyurucu bir içerik
  • Sunulan içerik sonrası ziyaretçi davranışlarının analizi
  • Geri bildirimde bulunmasını sağlamak
  • Geri bildirimlere (yorum, öneri, soru vb.) en hızlı geri dönüş
  • ve hem ilerisi hem de bugün adına Kohort verilerinin takip ve analizi


Hiçbir takip analiz otomasyon vb seo aracı, ziyaretçilerin taleplerine en hızlı çözümü sunmaya çalışmaktan faydalı olamaz. Bunun içinse ziyaretçiyle iletişim içinde bulunmak resmen bir zorunluluktur. Aksi halde kaçınılmaz sonun süresini uzatmaktan öteye gidilmiyor ve ne yazık ki siteniz diğer bir çoğu gibi çöp siteler arasında yerini alıyor.

Oyunu ve oyunun amacını en başta kurgulamak, disiplin, sürdürülebilirlik ve nefesin kesilmesi konularını ihmal etmemek lazım. Biliyorsunuz, daha önce anlık 10.000 hitli bir inceleme yapmış, adamların oyunu nasıl kurguladıklarını ve ne tür bir disiplin içinde tırnaklarıyla uğraştıklarını adım adım incelemiştik.

Google trends'e girip araştırma yapın. Flickr, Twitter, Facebook vb.nin düşüşlerine; Duckduckgo, Linkedin vb.nin ise -yavaşta olsa- yükselişlerine bakın. Neden düşüyorlar neden yükseliyor? Gözlemleyin ve attığınız bumerangın görevini yaptıktan sonra geri gelmesi için uğraşın. İyi değerlendirilmesi gereken şey "para" değil "vakit"tirZaman, her şeyde olduğu gibi iyi bir seo'nun da tek sermayesidir, doğru değerlendirmek gerek. (Seo'yu nereye koysam diye düşünüp duruyordum koyduk :)

İşin özü; "tek atış" hakkınız var. Geri geldi geldi, gelmedi yeni bir bumerang almanız gerekir ki bu da "vakit" ve "nakit" kaybı anlamına gelir. Her şeyi geri alabilirsiniz, zamanı asla

Kalın sağlıcakla
Sevgiler

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Seo'dur seo :)