Quantcast

20 Haz 2017

Kohort Analizi Üzerine

Kohort Uygulaması Nedir Nasıl Yapılır
Kohort analizi; Gördüm ki site yöneticilerinin yaptıkları en büyük hata, hâlihazırdaki ziyaretçilerini anlamadan direk büyümeye yani yenilerini kazanmaya odaklanmaları. Az dur, nefes al, eldekileri bi incele, ölçümle. Bakalım durumdan memnunlar mı? İşte kohort, buna ışık tutuyor.
Siteniz büyümüyor, hitleriniz artmıyor, satışlar sıfır, markanızı da bilen yok. Ne yaptıysanız tık yok. Ya peki her şeyi tersine çevirmenin kolay bir yolu varsa!

Kohort Analizi'nin işi, ortak benzerlikler gösteren ziyaretçi gruplarının davranışlarını analiz etmek. Onların nasıl davrandıklarını, neler yaptıklarını ve sitenizi ne kadar kullandıkları ile yüzleşmenizi sağlayan özel bir bakış açısı sunar.

  • Google Analytics'e girin
  • Üst menüden "raporlama" sekmesine tıklayın
  • Sol taraftaki "kitle" menüsü altından "Kohort Analizi"

sekmesinden ulaşabilir.

Gerçekte "ziyaretçilerinizin ne kadarlık bir kısmını elinizde tutabildiğiniz" sorusuna cevap veren Kohort Analizi, öğrenilmesi zor bir konu değil; olsun olsun yarım saatlik bir çalışmaya bakar. Ancak; Kaybedilen müşterileri görmek veya farklı kanallarda yapılan çalışmaların birbirleriyle kıyaslanmaları açısından çok önemli bir konu. E yani kimse boşa çalışmak istemez. 

Sıkça eTicaret sitelerinde kampanyalara yön verme konusunda başvuruluyor ama segmentler kullanılarak seo konusunda da işe yarar raporlar elde etmek mümkün. Kohort analizi sitenin (veya ürünün/hizmetin) otoriterleşip otoriterleşmediği hakkında fikir verir. Sitenin otoriterleşmesi demek, ziyaretçilerce gerçekten kullanılıyor ve artık büyümeye hazır olduğunuz anlamına gelir ki bu da doğru hamlelerle çok farklı bir geleceğe hazır olduğunuz anlamına gelir.

Bir kaç önemli metriği var. Ziyaretçiyi elde tutma oranı ("Retention Rate") ve "Kaybedilen Ziyaretçi" ("Churn Rate") metrikleri. Sitede verilen hizmet ya da ürüne göre değişkenlik gösterse de Kohort analizlerindeki "kaybedilen ziyaretçi" değeri için kabul edilebilir oranın %2-2,5 seviyeleri olduğu gözlemlenmiş. Oranları görmek açısından Totango'nun raporu oldukça sağlam, incelenebilir. Ayrıca "Kullanıcı Kazanma" ("Acquisition") ve "Yaşam Döngüsü" gibi metriklerde daha anlamlı şekilde incelenebiliyor.

Konuyu şimdilik sadece kısa bir bilgi vermek amacıyla açtım. Hassas noktalarını ise belli olmayan bir ileri tarihte "Adım Adım Kohort Analizi" şeklinde yine bu başlık altında ele almayı düşünüyorum. Google'ın Kohortlar Hakkında konusu, ilgisini çekenler için başlangıç oluşturabilir.

Önce çekirdek kadro edin, onları gruplara böl, ölçümle ve iyice anla. Emin olun büyümek işin en kolay kısmı ki bu da Kohort Analizi ile mümkün. Eldekileri iyice anlamadan büyümeye odaklanmak körler mahallesinde ayna satmaya benzer. Aynaları ne kadar çoğaltırsanız çoğaltın cironuz asla yükselmez. 

Sevgiler

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Seo'dur seo :)