Quantcast

6 Tem 2017

Anahtar Kelime Araştırma


Anahtar kelime araştırması #seo için candır, organik erişimi en üst düzeye çıkarır, hittir, hedeftir, yol haritasıdır ve mutlak kazanç getirir. Vakit ve tekniğin yanı sıra farklı bakış açıları ister. Klasik anlayışın dışına çıkalım bakalım kök kelimelerimizi nasıl güçlendirebiliriz?

Anahtar Kelime Araştırma

İnsanları çeken ve dönüşüm sağlayan iyi bir içerik geliştirmek, iyi ve rekabeti yenebileceğiniz kelimelerden oluşan bir anahtar kelime araştırma sürecini gerektirir. Daha önce ele aldığımız anahtar kelime yoğunluğu konusunda "Hedef kelimeden daha önemlisi varsa o da destekleyici ilişkili kelimelerdir" demiştik. 

- Peki neden anahtar kelime araştırması yapıyoruz?
- Serp'deki konumlanmayı güçlendirmek ve nitelikli ziyaretçiler için.İşte bu konu, kök kelimeleri güçlendirecek olan doğrudan ilişkili "yardımcı anahtar kelimelere" nasıl ulaşabileceğimiz hakkında farklı bakış açıları ve yöntemler sunuyor.
 • AnswerThePublic.com
  İsabetli sonuçlar sunan çok sevdiğim bir araç. Anahtar kelimeniz ile eşleşen kim, ne, ne zaman, niçin, nasıl, nerede, hangisi gibi sorular üretmekle beraber ile, için, yakın vb. edatların kullanımıyla oluşturulmuş sonuçlar da getiriyor. Mesela kelime olarak "seo" girin ve sonuçları kendiniz görün. Türkçe kelime desteği çok zayıf. Png ve Excel olarak sonuç listesini almak mümkün.
 • MetaGlossary.com
  Ana anahtar kelimeler gücünü kendileriyle doğrudan ilişkili yardımcı kelimelerden alır. İlişki düzeyi yüksek kelimeler keşfetmek için mükemmel bir araç. İngilizce bilmiyorsanız bile sayfaya sağ klik yapıp Türkçe diline çevirin. Destekleyici bir çok kelimeye ulaşacaksınız. Kelimeler seo uyumlu makale yazarlarına çok yardımcı olacaktır.
 • Thesaurus.com
  Anahtar kelime destekleme konusunda sözlüklerin babası. "food" (yemek) yazıp sonuçları gözlemlemenizi ısrarla tavsiye ederim. Alaka düzeyi en yüksekten düşüğe doğru sıralanan alakalı kelimeler, eş anlamlılar, zıt kelimeler ve çok daha fazlası. Türkçe için sağ klik yeter. Ayrıca dictionary.com bölümünden de faydalanılabilir. 
 • Stratage.ms
  Girdiğiniz lokasyon ve anahtar kelimeniz ile doğrudan ilişkili neler kullanılmış olduğuna dair 500+ kelimeye kadar alfabetik kelime listesi sunuyor.
 • NicheLaboratory.com
  Kelimenizi yazın her şey tek ekran karşınızda. Rekabet halindeki ilk on site, bulut görüntü, Amazon'dan niş ürünler ve kolayca kopyalayabileceğiniz anahtar kelime ve ifadeler bölümü.
 • SesliSozluk.net
  Sesli sözlük, "ilgili terimler" getiriyor. İlgili anahtar kelimelerin keşfi, zıt veya eş anlamlılara ulaşmak için bir çok Türkçe sözlük sitesinden destek alınabilir.
 • Yandex Wordstat
  Kelimeye, bölgeye ve sorgu geçmişine göre seçim yapabiliyorsunuz. Yazdığınız kelime ile ilgili alternatif anahtar kelimeler getiriyor.
 • Dergiler.com
  Kendi alanlarına yönelik sektörel dergiler, gerek anahtar kelime araştırma gerekse yeni niş alanlar bulma konusunda ciddi anlamda hem fikir verir hem de yeni trendleri takip edebilirsiniz.
 • BoardReader.com
  Son aylarda sıralama kaybetmiş olsa da vakit kazandıran bir uygulama. Anahtar kelime fikirleri almak için forumlarda toplu arama yapıyor.
 • Wikipedia.org
  Her makale kendi içinde sürekli bir gelişim içinde olduğundan çok fazla yardımcı ve kök anahtar kelimeye ulaşmanız mümkün. Çoğu makalenin künye bölümüyse başlı başına bir "ilgili terimler" için başlıklar içerir. Ayrıca kaynakça bölümü, dış bağlantılar, terimler ve çok daha fazlası da değerlendirilebilir.
 • Reddit.com
  Mantık aynı. Kök anahtar kelimeniz ile arama yapın, hem sıcak hem de sınırsız ve doğrudan ilişkili diğer bir çok terime ulaşın. İsterseniz sayfa altında yer alan altreddit'e göre daraltılmış daha spesifik sonuçlar içinde de inceleme yapabilirsiniz.
 • Twitter.com
  Bir çok yardımcı araç sayesinde Twitter ve benzeri sosyal platformlarda anahtar kelimenizin geçtiği cümleler süzülerek bir çok ek anahtar kelimeye ulaşılması mümkün. İnsanların cümlelerinde kullandıkları "doğal" terimlerden daha sağlam "destek kelimeler" bulmanın mümkün olduğunu sanmıyorum. Arz talep meselesi.
 • NeDemekO.com
  Süper bir yardımcı anahtar kelime avlama platformu. "film" yazdığınızda gelen sonuçlara bakın, ne demek istediğim daha net anlaşılacaktır.
 • Nedir.com
  Kök kelimenizi arayın. İşte gelen "kırmızı kelimeler", yardımcı anahtar kelimeleriniz. Örneğin "cumhuriyet" yazıldığında gelen "kırmızı kelimeler", ana kelimenize destek çıkacak ve kullanabileceğimiz yardımcı kelimeler olabilir. Özgürlük, eşitlik, halk, anayasa vb. süper.
 • BilgiPortal.com
  Anahtar kelimeniz ile eş anlamlı ya da birleşik sözler yanı sıra ilgili atasözlerine ulaşmakta mümkün. Basit gelebilir ama pratikliği açısından seobilog bu siteyi çok seviyor.
 • Gittigidiyor.com
  Hem yardımcı hem de niş kelime araştırma için süper. Pazara yeni giren ürünleri görüp hızlı projelendirmeler de yapılabilir. Soldaki kategoriler bölümünde ise tonla yeni girişimler keşfedilmesi mümkün. Tabi aynı mantık sahibinden.com ve benzeri büyük mıknatıs siteler için de geçerli.
 • Türk Dil Kurumu
  Ve tabi ki TDK. İlgilendiğiniz kök anahtar kelimenizi yazdığınızda gelen sonuçlar arasında "Birleşik Sözler", "Birleşik Fiiller", "Deyimler" ve "Atasözleri" bölümlerinde yer alan kelimeler, kök anahtar kelimenizi ciddi anlamda kuvvetlendirecek yardımcı ve doğrudan ilişkili kelimelerden oluşuyor. Ben "oyun" yazdım, sonuç fena değil.
 • VisuWords
  Sinir ağını andıran bir diyagram üzerinde, kelimeler anlam ve kavramları ile ilişkilerini bulmak için hazırlanmış bir proje.
 • VisualThesaurus
  Etkileşimli Görsel Eş anlamlılar Sözlüğüç Ggörsel olarak büyüleyici bir ekranda kelimeler arasındaki bağlantıları keşfetmenize olanak sağlayan bir eş anlamlılar sözlüğü.
 • KeywordShitter.com
  Anahtar kelimeni yaz bırak git. Sabaha kadar onbinlerce sonuç döndürür. Bu açıklamaya başlarken "seo" yazdım, 5300+ oldu ve liste halada uzuyor. Türkçe kabul. Pozitif, negatif kelime ekleme de var. Bir blog açıp en çok aranan kök kelimelerin her biri için liste sunsam başlı başına proje çıkar. Biraz akılcı oto paylaşım sonrası deli gibi de arama yakalar mı yakalar…
 • KeywordTool.io
  Ülke kodunu ve dil seçimini Türkçe yaptığınızda Google yanı sıra YouTube, Bing, Amazon ve App Store içinde kelimeler döndürüyor. Etkili bir araç…
 • UberSuggest.io
  Türkçe desteği ve txt olarak indirebilme özelliği var. Kelime öbekleri alfabetik olarak listeleniyor…
 • Google Anahtar Kelime Planlayıcı
  Daha yaratıcı ve farklı yaklaşımlar gerek. Hızlı, kolay ve ücretsiz olsa da herkese aynı liste geliyor. Ama yine de can mı can…
 • Google Otomatik Tamamlama
  Yeni anahtar kelime fikirleri üretme konusunda süper. Kaldırılacak söylentileri olsa da otomatik tamamlama ("autocomplete") iyi iş görüyor…
 • Google İlgili Aramalar
  Google'da sayfanın en altında "İlgili aramalar" bölümünde kelimenizle ilgili alternatifler çıkar. Son kullanıcıları bilmem ama alan için çok faydalı…
 • SemRush.com
  Bunlar ileride işlenecek ama yine de SemRush, dijital pazarlama uzmanlarının vazgeçilmezleri arasında. Özellikle rakiplerin kelimeleri üzerine. Liste aHrefs.com, moz.com, Long Tail Pro, KWfinder, Clever Gizmos vb. şeklinde uzar gider ama fazla uzatmıyoruz. Bunlar ve çok daha profesyonel "Anahtar Kelime Araştırma Uygulamaları" ilerideki konularım arasında. Tabi Niş Kelime Yakalama Uygulamaları da…

SONUÇ

Zayıf anahtar kelimeleri belirleyip silin. İçeriğin hem kalitesini düşürür hem de spam içerik sınıfına kaydırır. Yanlış kelime seçimleri yanlış ziyaretçi getirir. Niteliksiz trafik hemen çıkma oranlarınızı yükseltir ve konum kaybı yaşatır. Doğru kelimeler ve varyasyonları ilişkili kelimelerle desteklendikleri sürece dönüşüm oranlarını yükseltir ve nitelikli trafik sağlar. İşte bu "gerçek" kazançtır.

Anahtar kelime araştırma süreci belli bir sistematiği zorunlu kılar. Öncelikli hedef, anlamlı kelimeler çıkarmak olmalıdır. Yukarıdaki bir kaç yöntem ve hatta profesyonel araçlar yardımcı olsalar da en etkili sonuçların forumlar, alana yönelik sıkça sorulan sorular, teknik destek bölümleri ve yorumlar gibi insanların soru sorup cevap aldıkları gerçek sıcak platformlar olduğu, olası tüm anahtar kelime fikirlerinin bir havuzda toplanıp ardından gerçekleştirilecek süzme işlemi ve sonrasında çıkacak sağlam makalelerin en etkili yol olduğu düşüncesindeyim.

İçerik pazarlaması için anahtar kelime araştırması nasıl yapılır? Facebook Linkedin, Youtube Alan Adı Lsi eTicaret ve hatta mobil uygulamalar için anahtar kelime araştırması nasıl yapılır. Profesyonel anahtar kelime araştırma uygulamaları nelerdir vs. Umarım yıl içinde tüm bunlar ve çok daha fazlasına yer verebilirim.

Yöntem çok. Her şey hayal gücü, araştırma için vakit ve geçmiş tecrübelerle sınırlı. "Hedef tamamlanma oranları" ise bize her şeyi doğru yapıp yapmadığımızı yüzümüze vuracaktır diyorum.

Bol Şans, Sevgiler ve İyi yıllar

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Seo'dur seo :)