Quantcast

15 Eki 2015

Nitel Veri Analizi

Nitel veri analizi farklı ortamlardan farklı tekniklerle toplanan verilerden elde edilen yeni verilerin düzenlendiği süreç. Analizin amacıysa veri içinde gizlenen bilgilerin açığa çıkarılması.

Patates konu gibi görünmesin ama konunun seo ile doğrudan bir ilişkisi yok. Amacım, yakın zamanda işlemeye başlayacağım seo ile doğrudan ilişkili bazı önemli konulara zemin oluşturmak.


Nitel Veri Analizi

Farklı teknikler kullanarak toplanan verilerden yeni bilgiler elde etme sürecidir dedik Nitel Veri Analizi için. Yazılı metinler, konuşmalar, görsel veriler yani gözlemlenen tüm davranışlar nitel analizinin temel kaynaklarını oluşturuyor. (Nitel araştırma yöntemleri konumuz değil o yüzden girmiyorum.) Türlerini sınıflandırmaya çalışmak doğru kabul edilmese de en sık karşılaşılan Nitel Veri Analiz Yöntemleri;
  • İçerik Analizi
  • Metin Analizi
  • Anahtar Kelime Analizi
  • Söylem Analizi
  • Sınıflandırma Analizi
  • Hikaye Analizi
  • Parça Analizi
  • Tematik Analiz
  • Betimsel Analiz
Hepsi de veri analizi sınıfına giriyor. Amaç, "Kim Ne Anlatılıyor" gibi net sorulara cevap bulmaya çalışmak değildir. "Ne Anlatılmak İsteniyor" gibi gizli cevaplar bekleyen sorularla ilgilenir. Örneğimizi özellikle sosyal araştırmalarda kullanılan "Söylem Analizi" üzerinden verelim.

- Ehliyetinizi görebilir miyim?

Bakalım kabaca buradan ne anlamlar çıkabiliyor:

Yukarıdaki cümlenin en az 2 kişi arasında geçmiş olabileceği. Bu iki kişinin aralarında yüksek bir samimiyetin olmadığı (ehliyet-"inizi" denmiş). Hatta henüz tanışmış oldukları. Soruyu soran kişinin ya soruyu sorma hakkı bulunan ya da sormasını gerektiren muhtemel bir görevli olduğu. Görevinden veya kişiliğinden kaynaklanan sebeplerden dolayı kibar biri olabileceği. Sorunun muhatabının ehliyetinin olmuş olması gereken bir durum içinde olabileceği. Yüksek ihtimalle bir araç kullanıyor olduğu. Belki aykırı bir davranış sergilemiş olabileceği ihtimalini taşıdığı. Sorulan kişinin en az 16 yaşında olmuş olması gerektiği (moped'ler için 16 gerekiyor). Hatta her iki kişinin de en az birer gözünün gördüğü gibi sonuçlar bile çıkarılabilir. :)

Verilerin derinliklerindeki gizli ya da gizlenmiş anlamları gün yüzüne çıkarmak, analiz etmek ve çıkan sonuçlardan yeni yöntemler geliştirmek amacıyla kolaylaştırıcı uygulamalar da var. Araştırmacılar için konuyla ilgili profesyonel Nitel Veri Analizi Programları farklı başlıkta. Doğru örnek vermemiş olabilirim, pek takılmayın. İlle de her şeyi seoya bağlamaya gerek yok. :)

Konunun Amacı ve Hedef Kitlesi

Profesyonel anlamda bir ürün ya da hizmet satıyorsanız pazarlama yapıyorsunuz demektir. Seo ise bunun sadece çok ufak ve teknik bir parçası. Yani profesyonel anlamda hedef kitlenizi yakından tanımak bir zorunluluk. Buda ürettikleri verilerin analiz edilmesi demektir. 5n1k yaklaşımıyla; İnsanlar aslında ne arıyorlar (gizlenmiş anahtar kelimeler), nerede ve ne zaman arıyorlar?

Mobil, tablet veya masa üstü bilgisayar kullanan her ziyaretçinin talebi bir diğerinden farklılık gösterir. Analitik sonuçlarına baktığınızda belki de hedef kitlenizin çok az kısmının Bing kullandığını görüyor ve o tarafa eğilmiyorsunuz. Ama azda olsa ya "En karlı kitle orada" ise! Bu şu demektir. Diğerlerinde harcadığınız efordan çok daha azına çok daha yüksek satış yapabilirsiniz.

Konunun gerçek amacıysa halen hazırlık aşamasındaki yapay zeka alt yapısını kullanan RankBrain'ın derinlemesine incelenmesi, algoritmaların teknik ayrıntıları, semantik seo ilişkisi vb. bazı konulara yavaş yavaş zemin oluşturmak. Ezber bozan tekniklerle yeni bakış açıları kazandırmaya çalışmaksa esas amacımız. :)

Sevgiler

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Seo'dur seo :)