Quantcast

20 Ara 2015

Nitel Veri Analizi Uygulamaları

Bilgisayar destekli nitel veri analizi uygulamaları olup hepsi de içerik analizi, söylem analizi, metin yorumlama vb. analizleri yapmak amacıyla nitel veri çözümleme süreçlerini kolaylaştırır. Kullanım şekline göre tüm bu süreç, kelime ve cümleler arasındaki ilişkileri de keşfetmeye yardımcı olur.Nitel Veri Analizi Programları

Konunun açılımı Nitel Veri Analizi başlığı altında yapılmıştır. Aşağıdaki uygulamalar niteliksel metodolojinin mantığına uzak olanlar için pek bir anlam ifade etmeyebilir. Tamamı da profesyonel programlardır. İlk 4 programı tek tek kurularak incelenmiş, fikir vermesi için bir ekran görüntüsü, fiyatları ve ilgili bağlantıları eklenmiştir.


1) Qda Miner [ 2195$ ]

Yasal belgeler, dergi makaleleri, konuşmalar, kitaplar, çizimler, fotoğraflar, resimler ve görsel belgelerin analizlerinde kullanılıyor. Siyaset bilimcileri, kütüphaneciler, iş zekası analistleri, sosyologlar, dolandırıcılık algılama uzmanları, gazeteciler, tarihçiler ve doküman yönetimi uzmanları Qda Miner'in hedef kitlesini oluşturuyor. Otomatik metin kategorizasyonu, içerik analizi ve metin madenciliğinde kullanılan WordStat ile tam entegre çalışan uygulama 30 günlük demo süresi veriyor. İngilizce, Fransızca ve İspanyolca arayüzleri var. ("www.provalisresearch.com")
2) Atlas.ti [ 1840$ ]

Metin, resim, pdf, ses, video gibi dokümanlar rahatlıkla analiz edebiliyor. Görece kolay bir arayüze sahip. Antropoloji, mimari, sanat, web sayfası analizi, ropörtajlar, kriminoloji, parmak izi, el yazıları, haritalar, sağlık, tv shovları, film analizleri, ziyaretçi yorumları, medya verilerinin kodlanması, vb. alanlarda kullanılıyor. Uygulamanın Google Earth Coğrafik Veri entegrasyonu da var. Ben öğrenciyim çok paraymış derseniz, 2 yıl eğitsel kullanım için 99$. Model oluşturmak için semantik düzen seçeneği de sunan uygulama 10 belgenin eklenebildiği süresiz demo veriyor. Türkçe dil seçimiyle Türkçe karakteri tanıyor. Çekimleriniz için iPad ve Android desteği de sunan uygulamanın, araştırmalarda bilimsel güvenilirliğe ciddi katkı sağladığı için seobilog uygulamaya on numara diyor. :) ("www.atlasti.com")
3) HyperResearch [ 1139$ ]

Klasik bir arayüzü var. Program sağlam ama rakiplerine göre daha az tercih ediliyor. Ses, video, grafik ve metin işleyebiliyor. Öğrenciler için sunduğu 229$ oldukça yüksek. Sınırlı belge sayısı (10) ile ücretsiz sınırsız demo sunuyor. ("www.researchware.com")
4) MaxQda [ 1300$ ]

Twitter tweetlerini bile çekebilen, tam bir kullanıcı dostu Nitel Veri Analizi programı. Metin, resim, tablo, ses kayıtları, video ve pdf vb. hemen her türlü ortamdan verileri çağırıp işleyip sayısallaştırabilir, diyagramlar oluşturabilir, kodlamalarınızı yapıp raporlayabilirsiniz. Türkçe arayüz, Google Earth / Haritalar, yoğunluk analizleri, metinlerdeki kelime sıklıkları ve metinler arasındaki ilişkiler, ve çok daha fazlası tam işlevsel 30 günlük demo içinde var. Uygulamanın Pro versiyonu Nicel Veri Analizi de yapıyor. Öğrenciler için tek geçiyorum çünkü 6 aylık kullanımı 36$. ("www.maxqda.com")
5) NVivo [ 1380$ ]

Web sayfaları, metin içerikli Word belgeleri, ses dosyaları, resim, eposta, elektronik tablolar, online anketler, web ve sosyal ağdan elde ettiğiniz verileri işleyebiliyor. Facebook, Twitter ve YouTube gibi sosyal kaynaklardan tüm ileti yorum vb. verileri çekebiliyor. Ayrıca anketleriniz için SurveyMonkey ve Qualtrics Api desteği de var. Referans yönetim uygulamalarından EndNote, Zotero, RefWorks, Mendeley ve Not alma yazılımlarından OneNote, Evernote Api desteği. İngilizce, Çince, Almanca, Fransızca, Japonca, İspanyolca ve Portekizce arayüz. Sosyologlar, psikologlar, Siyaset ve eğitim bilimleri alanlarındaki tüm akademisyen ve araştırmacılar hedef kitlesini oluşturuyor. Özellikle Gömülü Teori (Grounded Theory) için en iyi uygulamalar arasında yer alan NVivo'nun öğrenciler için 12 aylık sürümü 120$. Denemeler yapmak isteyenler için 14 gün veriyor. ("www.qsrinternational.com")
Pazarda profesyonel anlamda yukarıdaki uygulamalara ulaştım ve inceledim. Aşağıdakileri inceleme fırsatım olmadı ama listede olmayı hak ettiklerini düşünüyorum. İkinci fiyatlar öğrenciler içindir.

6) Quirkos [ 640$-65$ ] ("www.quirkos.com")

7) Raven's Eye [ 292$-10$ ] ("www.ravens-eye.com")

8Qualrus [ 1099$-179$ ] ("www.ideaworks.com")

9) Transana [ 350$ ] ("www.transana.com")

10) Dedoose [ 13$/Ay ] ("www.dedoose.com")


Bir kaç tanede ücretsiz uygulamaya yer verelim;


Cassandre: http://www.cassandre.ulg.ac.be
Rqda: http://rqda.r-forge.r-project.org
Elan: https://tla.mpi.nl/tools/tla-tools/elan
Weft Qda: http://www.pressure.to/qda
Qiqqa: http://www.qiqqa.com


Sevgiler

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Seo'dur seo :)