Quantcast

SAYFALAR

24 Tem 2017

Veri Sıkıştırma Seo İlişkisi

Bu konu makalelerin sıkıştırılmış hallerinin sıralamalar üzerindeki göz kamaştırıcı ilişkisi üzerine. Ancak dikkat: Makalelerimizi sıkıştırmıyoruz. Sadece sıkıştırılabilme seviyesini öğrenip en doğru oranla sahneye çıkacağız. Yani sıkıştırılmış verinin #seo ile doğrudan ilişkisinin perdelerini aralayan kanıtlı bir test.


Daha daha ve çok daha hızlı. Hız konusu, Google'ın üzerine bastıra bastıra söyleyip eğildiği önemli bir kriter. Ama önce "veri sıkıştırma" neymiş, ufak bir paragrafla açıklama yapalım.

Veri Sıkıştırma Nedir

Kayıplı ve kayıpsız olarak ayrılan veri sıkıştırmaya örnek olarak winzip verilebilir. Kayıpsız sıkıştırmada mantık şu: Eğer aynı bilgi bir çok yerde tekrar ediyorsa, yerine daha kısa değişkenler atanıyor. Örneğin metinde 50 farklı yerde "seo teknikleri" kelime ikilisi geçiyorsa her birisine sadece X atamak gibi. Böylece 14 karakter tek karaktere düşmüş olur. Yani % 93 sıkışmış olur. Kabaca böyle. 

Detaylandırmak isteyenler metin tabanlı sıkıştırmalara örnek olarak -biraz eski olsa da- Huffman Veri Sıkıştırma Algoritması veya Huffman Kodu sayfalarını inceleyebilir. Hatta 6 sıkıştırma algoritması (Brotli, Deflate, Zopfli, LZMA, LZHAM ve Bzip2) burada detaylandırılmış, isteyen araştırmayı derinleştirebilir.


NASIL YAPARIM?

Tekniğin uygulanışını BURADA açıkladım. Ama olayı daha iyi anlamak adına önce konuya iyice açıklık getirelim.

BEKLENEN SONUÇ NE?

Orijinal haline kıyasla bir makale kayıpsız olarak ne kadar fazla sıkışabiliyorsa Google sıralamasının da o kadar gerilerde olması beklenir (sebep aşağıda). Yani "10 kb tutan iki farklı makale sıkıştırıldıklarında biri 7 diğeri 8 kb geliyorsa 8 kb olan (yani daha az sıkışabilen makale) daha önlerde çıkması beklenir.

Neden?

Çünkü yukarı açıklamasını yaptık. Sıkıştırma demek, "veri içinde birden fazla tekrar eden aynı verilerin gruplanması" anlamına gelir. Kayıpsız sıkıştırma yapmanın mantığı budur. Ama aynı kelime ya da kelime gruplarının tekrar etmesi demek, olası spam ihtimalini de yükselten bir sebeptir.


GERÇEKLEŞEN SONUÇ NE?

Aşağıdaki grafikte daha önce okunabilirlik konusunda ele aldığım "heart surgeon (kalp cerrahı)" kelimesini kullandım. Verdiğim anahtar kelime ile ilgili Google'da ilk 100 içindeki "saf makaleleri" txt olarak çektim (header, footer, reklam, resim altı vb. her şey iptal edilerek). Ardından her makaleyi ayrı ayrı kayıpsız olarak winzip ile sıkıştırdım. Makalelerin yeni ile eski hacimleri arasındaki farkları yüzde olarak çıkardım. ve işte mükemmel grafik:
20 farklı anahtar kelime üzerinde yaptığım çalışmadan elde ettiğim grafiklerin hemen hepsinde de durum aynı. Aşağıdaki grafik ise seo ile ilgili Türkçe bir anahtar kelimede ilk 30 sıradaki makalelerin durumunu gösteriyor.
Muhakkak ki Google'ın da kendine özel, farklı farklı veri sıkıştırma algoritmaları vardır. Pek ilgili olduğunu düşünmesem de 2015 sonlarındaki dalgalanmaları bazı otoriteler Brotli Sıkıştırma Algoritmasına bağlamışlardı ki hiç sanmıyorum ama belki de ilgilidir diyor ve fazla dağılmamak adına bu toptan çıkıyorum.SONUÇ

ve işte sıkıştırma için ALTIN ORAN

Belirlediğiniz anahtar kelimede ilk sayfa rakiplerinizin makalelerine bakın. Sayfadaki makalelerin saf bölümleri sıkıştırıldıklarında % kaça düşüyor. İlk sayfa hatta ilk 3-4 sitedeki veriler sizin için yeterli olabilir.

Bu çalışmanın tek başına bir işe yaramasını beklemek hayalperestlik olur. Ama elde ettiğim bu sonuçlar ve kanıt grafikler doğrultusunda diyebilirim ki:

Diğer bir çok kriterinde önemli olduğunu ASLA unutmamak kaydıyla, SEO çalışmalarınızda daha yüksek performans elde etmek için makalelerinizin sıkışma oranlarını %55-60 aralığında tutmak daha faydalı olacaktır. İsterseniz siz de dilediğiniz anahtar kelimeler üzerinde testinizi yapabilirsiniz. 

İlginçtir ki; Daha "çok sıkışabilen" makaleler daha "az sıkışabilenlerden" üstte çıkıyor. :)

Sağlıcakla ve yenilikler için plus sayfamı takipde kalın.

Saygılar

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Seo'dur seo :)