Quantcast

2 Ara 2015

Geri Bildirim ve Sıralama İlişkisi

Yüksek geri dönüşler yüzünden kalıcı olur mu bilemem ama Serp sonuçlarındaki faydalı bir yenilik. Peki sıralamaları etkileyen bir durum mu? Kesinlikle evet :)
Örnek olması adına Google arama sayfasına Seo nedir yazıp sonuçlara bakıyoruz ve sayfanın en üst bölümünde çerçeve içinde bir sonuç geliyor. Sağ altındaysa küçük puntolarla "Geri bildirim" bağlantısı var. Peki bunun için Google ne diyor önce ona bakalım;


"Bazı Google Arama sonuçları için geri bildirim düğmeleri görebilirsiniz. Geri bildirimde bulunmak tamamen isteğe bağlıdır. Görüşleriniz Google Arama deneyimini iyileştirmeye yardımcı olur. Not: Görüşleriniz herhangi tek bir sayfanın sıralamasını doğrudan etkilemez." (kaynak)Kırmızı ile belirttim. Aslında burada diyor ki; "Bildirimleriniz sıralamaları etkiler ama direk değil, dolaylı yoldan etkiler". 

Sonuçta tüm bu işlemler botlarca yapılıyor. İlk sayfanın en üstünde gelen bu sonuçlar yanlış da olabilir. Geri bildirimde bulunmanız demek; belki "manuel kontrol edilmesi" belki de "geri bildirimlerin sayısındaki artışların bir anlam ifade etmesi" anlamına gelebilir ki bu da o sitenin sıralamadan düşmesi ve dolayısıyla yerine bir başkasının gelmesi anlamına gelir. 

Test ettim mi? Evet ettim. Peki bize seo anlamında bir katkı sağlıyor mu? Hemde nasıl, kesssin işe yarıyor :) En azından tepede "yanlış" bir şeyler gördüğünüzde geri bildirimde bulunun. Bulunun ki hem insanlara faydalı bir şey yapmış olun hem de haksız yere üstte duran o sayfanın yerine, hakeden bir diğer sayfa gelsin.

Peki bu geri bildirim olayı devam eder mi? Bence etmeli ama Google'a dönüşlerde yoğunluk olacaktır. Aslında olmalıdır da. 

Geri bildirim önemlidir. Ama bizde ne yazık ki böyle bir kültür yok ya da oturmuş değil. Varsa da negatiflerden ibaret. Eğer seo eniyileştirme olayı ise, her zaman sorunlar olacaktır. Sorunları çözmenin en iyi yoluysa; Sorunlara işin başında müdahale edebilmektir. İşte bu yüzden sadece olumsuz geri bildirimlerde değil, çok beğendiğimizi belirtmek içinde aynı hassasiyeti göstermeli ve geri bildirimlerde bulunmalıyız.

Bu konu aslında oldukça derin! Sadece biraz daha dikkat çekmek istedim, hepsi bu. Çöplükten uzaklaşmış daha temiz ve doğru serp sonuçları görmek ümidiyle.

Kalın sağlıcakla

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Seo'dur seo :)