Quantcast

22 Kas 2015

Arama Kalitesi Yönergeleri

Arama kalitesine ilişkin önemli ayrıntılar barındıran 160 sayfalık tam sürüm Pdf'in yeni güncel hali paylaşımda. Peki her seo bu rehberden faydalanmalı mı? Bence kesinlikle evet.

Değerlendiriciler için Arama Kalitesi Yönergeleri Nedir?

Arama kalitesini artırmaya çalışanlar için hazırlanan "değerlendirme kriterleri"ne yer veren bir rehber. Rehber gerçekte bir eğitim malzemesi olarak kullanılıyor. Aslında bir süre önceye kadar paylaşıma açık değildi ve "sızdırıldı" benzeri şekillerde geziyordu sitelerde.


Arama Kalitesi Yönergeleri'nin Amacı

Ağırlıklı olarak URL derecelendirmesi üzerine yer verilmiş. Değerlendirme işlemiyse, rehberde belirtilen yönergeler doğrultusunda yapılıyor ve döndürülen sonuçlara göre alaka düzeyleri değerlendirilerek arama kalitesinin artırılması hedefleniyor. Yani tüm bu işlem de bu kadar basitmiş :)

Güncellemenin özellikle İçerik Kalitesi Güncellemesi ile de doğrudan ilgili olduğunu düşündüğümden Stradiji'nin detaylı makalesini incelemenizi tavsiye ederim. Google'ın Arama Kalitesi Değerlendirici Yönergeleri ismini verdiği bu 160 sayfalık doküman dikkatlice incelendiğinde ise satır aralarında gerçekten önemli ayrıntılar var, resmi bloğunda duyurdu. Rehber İngilizce ama nasılsa kısa süre içinde birileri Türkçeye çevirip yayınlayacaktır :)  2 gün önce güncellenerek yayınlanan Kalite Yönergeleri Rehberi buradan indirilebilir.


Yönerge İçeriğinde Neler Var

50.000+ kelimenin ağırlıklı konusu "Sayfa kalitesi" üzerine. 160 sayfalık bu kalite yönergeleri rehberi 4 ana başlık üzerine yoğunlaşmış. Tabi tonla alt başlıklarda var. Sayfa kalitesinin nasıl olması gerektiği, sırf para kazanma vb. amaçlarla oluşturulmuş sayfalara ilişkin detaylar ve mobil kullanıcılar konusu, özel ve blok içerikler, açılış sayfaları ve bunlara nasıl puan atandığı, özel değerlendirme kategorileri, niyet sorguları!, hatalı yazım sorguları, ürün sorgulamaları ve değerlendirmeler gibi her seo için faydalı olabilecek tüm konular, örnekler ve tablolar eşliğinde verilerek rehberin ağırlık merkezini oluşturuyor. Ayrıca Google, izlediği "şeffaflık" politikasından ötürü ilerleyen süreçlerde de bunun gibi rehberleri sıkça yayınlayacağı mesajlarını da veriyor, özellikle de sayfalarını daha kaliteli hale getirmeye çalışan biz seolar için :)


Neyse, iki satır haberi fazla uzatmadık umarım.

Burası da otomatik takip etmek isteyenler için plus sayfamız :)

Kalın sağlıcakla

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Seo'dur seo :)