Quantcast

SAYFALAR

9 Eki 2015

Optimize Edilmiş Url Yapısı

Google url adreslerinde hangi karakterleri sever, hangilerini sevmez? Gerek bağlantılar gerekse sıralama sinyalleri üzerinde yüksek öneme sahip, her seonun rahatlıkla gözden kaçırabileceği ince detaylar barındıran Url yapıları konusu.


Öncelikle Google; URL yapılarının nasıl olmasını öneriyor, 6 maddede toparlayalım:


1. Basit, mantıklı ve okunaklı kelimeler olsun.
  • Bu iyi bir örnek: example.com/index.php?id_seo=36&sid=3a50f1
  • Buysa daha iyi: example.com/Havacilik

2. Kelimeleri birbirinden ayırmaya, ayırmak içinde kesinlikle tire "-" işaretini kullanmaya çalışın (Url'ler hakkında otoriter bilgi için rfc1738 dosyası).
  • Bu örnek kabul: example.com/seoteknikleri.html
  • Ama bunu öneriyor: example.com/seo-teknikleri.html

3. Dinamik oluşturulan URL'lerden kaçının.

4. Fazla parametre içeren URL'ler, dizine eklenmeme riski taşır.

5. Url'lerde oturum kimlikleri yerine çerez kullanımını tercih edin.

6. Ziyaretçiler ne '.asp' ne '.php' ne de '.html' den anlar. Bu yüzden mümkünse en kısa URL adresinin oluşması için çaba gösterin. Uzantı kullanmamak, daha rahat okunma ve algılanma potansiyeli taşıyacağından en yüksek geri dönüşümü sağlar.


Dolayısıyla standart url'ler seo dostudur. Yani; Url adreslerinin, arama motorlarında en en en iyi şekilde görünmesi olayıdır. Peki kimler için? Ziyaretçiler için. (Konuyla doğrudan ilgili olmasından dolayı "Standart (Canonical) Url" başlığı altında ayrıca detaylandırılarak işlenecektir.)


Yukarıdaki maddelerin yani url yapılarının nasıl olması gerektiğine ilişkin detaylı bir anlatıma Google burada yer vermiş. Url mimarisinin ve serp üzerindeki pazarlamaya etkisinin daha iyi anlaşılması ve ortalığı parametrelere boğmamak için bir grafik hazırladım, buyrun burada.Güvenli Olmayan Karakterler;

Ayrıca bir de gerek yorumcular tarafında problem çıkarma ihtimali yüksek gerekse site güvenliğini tehlikeye sokabilecek olan güvensiz karakterler meselesi var. Ayrıca Google'da, www birliğince belirlenen güvenli olmayan karakterler konusuna yer vermiş, inceleyebilirsiniz. 

Url adresleri içinde bu karakterleri kullanmamaya özen göstermek, gelecekteki olası problemleri şimdiden engellemek anlamına gelebilir. Güvensiz karakterlerse; "<" ve ">" işaretleri, "#" işareti (anchor olarak algılanabilme potansiyeli yüzünden), kodlanma için kullanılan "%" işareti, ağ geçitlerince değiştirilebilmeleri sebebiyle süslü parantezler "{", "}", dik işareti "|", ters slash "\", ve "^", "~", "[", "]", "`" karakterleri, url adreslerini sınırlamak için kullanılan tırnak işareti ("),  de url adreslerinde güvensiz karaktarler sınıfına girmektedir. Bu noktada nelerin nelere çevrilmesi gerektiğine ilişkin en çok programcılara görev düşüyor. Son kullanıcıları çok ilgilendirmese de biz yine de yüzeysel bilgimizi vermiş olalım.


Semantik ile İlgili Karakterler;

İşin bir de semantik ayağı var. Tabi ki iş yine programcılara düşüyor. Bunlar içinde ";", "/", "?", ":", "@", "=", "&" ve diğer bir gruptaysa "$-_.+!*'()," karakterleri geliyor. Konunun amacının dışına çıkmaması için uzatmıyorum ama detaylandırmak isteyenler 24 sayfalık rfc1738 belgesini inceleyebilirler.Önemini daha iyi anlamak adına bakın Google, kendi açıklamasında nasıl bir ifade kullanmış;
... içerikler için bağlantı ve sıralama sinyallerini iyileştirmek üzere standart URL'leri nasıl kullanabileceğiniz... (kaynak)

Sonuç açıktır; İşlediğimiz seo rehberindeki diğer kriterler gibi bu da sıralamalarda daha yüksek performans elde etmek için bir kriterdi. Url adresleri optimize edilmeli yani seo uyumlu url denilen yapıyı oluşturmak için az biraz teknik bilgi sahibi olmuş olmak yararımıza olacaktır. Kolaylıklar diliyorum.


Sevgiler

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Seo'dur seo :)