Quantcast

26 Haz 2017

Markalar ve eTicaret Siteleri İçin Lokal Seo

En geniş Lokal Seo kaynağı. Fiziksel anlamda tek ya da daha fazla satış noktasına sahip tüm sitelerin, ziyaretçileriyle tam bir etkileşime girebilmesi ve kaliteli dönüşüm alabilmesi için yerel seo olmazsa olmaz bir gerçek."Konum bilgisi + Talep", normal arama sonuçlarına da yansımaya başladı ancak bu noktada özellikle Schema standartlarını yalayıp yutmuş seolara  çok fazla iş düşüyor.

Gelişen bu yeni algoritma web sitenize ulaşabilir mi? Evet ulaşır. Peki lokal seo (bölgesel seo) üzerinde etkili midir? Hem de çok. Peki ne yapmak lazım? İçeriklerinizi semantikle bütünleşmiş olarak ilişkilendirebilecek bilgiyle donanmış seolarla çalışmanız lazım. Seo neydi; En iyi hale getirmek. Neyi? Sitenizi. Ne için? Kaliteli dönüşler almak için.

Sitenizi sadece Foursquare'e bile eklemekle, API hizmetini kullanan onbinlerce mobil ve navigasyon cihazlarında yer almış olursunuz. Tabi tüm bunlar size yol su elektrik değil :) hit, ciro, markalaşma ve daha yüksek sıralama olarak geri döner. Ancak özellikle markalaşmayı hedefleyen tüm firma ve eticaret sitelerinin öncelikle şu sorulara cevap bulmuş olmaları gerekir;


 1. Sitenizde firma ismi, adres, telefon bilgileri tam olarak var mı?
 2. Hizmet verdiğiniz noktaların coğrafi konum bilgilerine (koordinat bilgileri) sahip misiniz?
 3. Hizmet noktalarınız Google haritalar, Google Earth'de kayıtlı mı?
 4. Nokia Haritalar, TomTom Yerler vb. kayıtlarınız yapıldı mı?
 5. Google, Yandex, Bing, Yahoo'nun normal ve mobil aramalarında indeksleriniz var mı?
 6. Sosyal medya sayfalarınız açıldı mı ? (Facebook, Twitter, LinkedIn vb.)
 7. Foursquare'de bulunabiliyor, Check in yapılabiliyor mu?
Aslında bu konu kurumsal seo kriterleri ile de ilgili olduğu için genişçe oluşturduğum kurumsal seo kontrol listesine de göz atabilirsiniz.

En Etkili Lokal Seo Servisleri

Nokta vuruşlu lokal seo için siteniz ve markanız için aşağıdaki maddeler bir siteye fazlasıyla yetecektir.
Web sitenizin güçlenmesi demek sayfa / alan adı otoriterlik seviyelerinizin de yükselmesi anlamına gelir ki bu size daha yüksek sıralama olarak geri döner. Tabi tüm bu eklemeleri yaparken sayfa başlıkları yine büyük önem kazanıyor, lokal anlamda önem kazanan şehir semt kelimelerin başlıklarda kullanılması lehinize olacaktır. Ayrıca etkiyi yükseltmek için site içinde kullanacağınız url yapısında da lokasyon bilgileri kullanılabilir.


Yine aynı mantıkla Foursquare İşletme Sayfasını veya TripAdvisor kaydınızı oluşturarak binlerce navigasyon cihazında yer alınabilir, Google Plus SayfasıFacebook SayfasıTwitterYoutubeLinkedin sayfalarınızı oluşturarak hem buralarda varlık gösterebilir hem de buralardan veri çeken platformlar aracılığıyla backlink ağınızı genişletebilirsiniz.


Markanız bu değildir;
"Seobilog Bilişim Teknolojileri A.Ş."


Budur;

"Seobilog"

İnsanlar marka/firma aramalarını domain uzantılı olarak yapmazlar, genellikle "Seobilog Taksim" şeklinde ararlar. Bu çok açık bir şekilde "lokal" bir aramadır. Bu yüzden site içi seo çalışmalarınızda marka adınızla ilişkilendirilmiş satış noktalarına ve benzeri dizilimlere de (anahtar kelime anlamında) yer verilmelidir.

Peki Yerel Seo Nedir yani ya da Lokal Seo nedir? Kısaca; Ürün ya da hizmetlerinizle ilgilenen tüketicilerin önlerine çıkmak için kurumsal anlamda yapılması gereken site içi ve site dışı çalışmalar zinciridir.

Diğer ülkelerle karşılaştırıldığında adres sisteminde en ayrıntılı olan ülkenin Türkiye olduğunu söyleyebiliriz. Burada en önemli trik; adres bilgilerinin kesinlikle doğru sıralarda verilmesi zorunluluğudur. Şehir, İlçe, Semt, Mahalle, Cadde, Sokak, Bina Adı, Bina Numarası, Kat, Daire Numarası hatta mümkünse yakınlarda yer alan en bilindik noktaları gösteren bir adres tarifi.

Arama motorları; Fiziksel olarak varlık gösteren her iş yerinin websitesine ait tüm bilgileri indeksler. İşte bu yüzden site veya marka adlarının sonlarına eklenerek yapılan adres, semt, telefon numarası, ürün gibi ek kelimeler içeren tüm sayfalar sevilir. Bu aranma şekilleri hem mobil hem de normal web sayfaları için geçerlidir.

Dolayısı ile "fiziksel konuma sahip olan" her markanın, farklı domainler üzerinde oluşturulmuş olması hem sitenizi/markanızı çok daha fazla güçlendirecek hem de dönüşüm oranlarını yükseltecektir.

Etkili Bir Lokal Seo İçin Çözüm Önerileri

 • İlgili Excel dosyasını indirip, belirtilen düzende bilgilerinizi girerek Moz dizinine ekleyebilir yine Moz üzerindeki kategori tabanlı listeyi değerlendirebilirsiniz.
 • Yükleyeceğiniz resimlere de coğrafik bilgileri ekleyin. Eğer PhotoShop benzeri bir uygulamanız yoksa GeoImgr veya Urban Bird ile online olarak ekleyebilirsiniz. Tongaya düşmemek için sitenize yükleyeceğiniz resimlerden Exif bilgilerini silip öyle yükleyin (Resme sağ click / ayrıntılar / kişisel bilgilere kaldır).  
 • Etkisinin çok yüksek olduğu basın bildirileri kanalını kullanmayı ihmal etmeyin. (key: "press release sites")
 • Bağış ve benzeri amaçlar için kar amacı gütmeyen yerel yardım kuruluşlarına ilişkin kanallarında etkisi yüksektir. (key: "local community service")
 • YouTube videolarına da yüklemeden önce lokal koordinat bilgilerini ekleyebilirsiniz (geotag)
 • Backlink denetimi yaparak yinelenen sayfalar ve kırık bağlantıları sürekli test edin (ör: Siteliner)
 • Resimlerin ALT açıklamalarını eklemeye özen gösterin
 • Google Analitik, Google Arama Konsolu ve Bing Web Uzmanı Araçları mutlaka kurun.
 • İşletmenizi Google My Business'a ve kesinlikle doğru kategoriye ekleyin
 • Alan adınızda "www kullanımı" üzerine ayarlarınızı yapın
 • Lokal Schema standartlarını kullanın (test: Synup)
 • Kalite yönergelerini ihlal eden siteler için Google'a geri bildirimde bulunun.
 • Genel bir çağrı merkezi haricinde sabit bir telefon numarası kullanın.
 • Siteniz tamamlandığında mutlaka lokal seo kaynaklarına ve rakiplerinizi konrol edip edip onların bulundukları listelere de ekleyin.
 • PageSpeed Insights aracı ile sayfa yüklenme sürenizi sık sık kontrol edip düşük tutmaya çalışın. seobilog
 • Anahtar kelimelerinize yüklenmeye ufak olanlardan başlayın. Aşırı optimize çalışmalarından kaçının. Hacimlerine ilişkin bilgiler için Anahtar Kelime Planlayıcı kullanılabilir
 • Sitenizde güncel bir blog bölümü bulundurun
 • Sitemaps ve robots.txt gibi rutinleri göz ardı ve ara ara seobilog alın.
 • Başlıklarınıza (title) lokasyon bilgilerini ekleyin
 • Kısa ve anlaşılır Url yapılarını tercih edin.


Bakın; Lokasyon bazlı seo için çokta güzel bir örnek. Video'da ki kullanıcı, karşısında henüz açılmamış olan lokantanın ismini söylemeden ne zaman açılacağını soruyor ve yanıt anında geliyor. Gerçek zamanlı bilgiler sunabilmek için işte tam da bu noktada seolara ciddi anlamda iş düşüyor.
Aslında bu örnek daha çok semantik arama sınıfına giriyor. Ama yine de lokal seo çalışmalarının nerelere varabileceğine ilişkin hoş bir örnek. Lokasyon bilgilerinizin alınması ve talebinizle birleştirilmesine ilişkin üretilebilecek senaryoların ucu bucağı yok, tamamen hayal gücünüze kalmış.

Türkiye'de bu tür hizmetin olup olmadığını bilmiyorum. Özellikle yabancı dilde bir eTicaret siteniz varsa çeşitli dolandırıcılık tespit sistemlerini kullanmak, dolaylı yoldan da olsa hem lokal seo hem de marka geneli üzerinde katkı sağlayabilir. Bu sistemler müşterilerin verdikleri siparişin sahte olup olmadıklarını araştırıyor. Sepet sahibine ilişkin IP adresi, bulunduğu şehir, ülke kodu, posta kodu, proxy, email adresleri, enlem-boylam değerleri vb. bir çok kriteri göz önünde bulunduruyorlar. Örnek olması açısından minFraud listesi incelenebilir.

Kalın sağlıcakla.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Seo'dur seo :)