Quantcast

SAYFALAR

23 Eyl 2015

Seo ve Backlink Denetimi

Site mimarisi önemlidir, doğal bağlantılarsa candır, seonun kalbidir ve kesinlikle kontrol altında tutulmalıdırlar. Google'ın manuel işlemler konusuyla ilgili olması açısından eklenmiştir ve önemli bir konudur. Henüz amatör junior seo bile olsanız, emin olun kolaylıkla uygulayabilirsiniz.


Çok fazla seçenek olsa da backlink denetimi için Screaming Frog'un Seo Spider aracını uygun gördüm, çünkü çok pratik ve güvenli. Bazı özellikler pasif olsa da ufak çaplı siteler için 500 bağlantıya kadar ücretsiz analiz yapılabiliyor. Sarıgöz'ün deyimiyle kurbağamızın mama fiyatı £99.00 (~ 450 TL.). Ama emin olun bu fiyatı fazlasıyla hak ediyor. Detayları resmi sitesinden inceleyebileceğiniz gibi bulabildiğim tek Türkçe kaynak Çağrı Sarıgöz'ün sayfası. Çok değerli bilgiler sıcak bir üslupla yazılmış, kesin incelemelisiniz. Lafı fazla uzatmadan backlink denetimi için aşamaları sıralayalım;
  1. Google Search Console'a giriş yapıp web sitenizi seçin.
  2. Soldaki menüden "Arama Trafiği" açılır menüsü altından "Sitenize Bağlantılar" sekmesine tıklayın.
  3. Açılan pencereden "En çok bağlantı verenler"in hemen altındaki "Diğer" yazısına tıklayın. 
  4. Yeni pencerede "Son Bağlantıları İndir" linkine tıklayın ve indirme biçimini ".csv" olarak seçin (dosya masa üstünüze inmiş olmalı).
  5. Screaming Frog'un "Seo Spider" aracını başlatın.
  6. En üstteki "Mode" menüsünden "List"i seçin.
  7. Menünün hemen altındaki "Upload List"e tıklayarak "From a File"ı seçin.
  8. Açılan pencereden dosya tipini .csv seçin.
  9. Döndüncü adımda kaydettiğiniz listenizi seçip onaylayın ve işlem bitene kadar bekleyin.
İşte, en ince detaylarına kadar tüm backlinkleriniz önünüze serilmiş durumda. Hatta öyle detaylar var ki şaşar kalırsınız. Programın ekran görüntüsü aşağıda. Ne yazık ki bu noktadan sonra ücretli versiyon devreye giriyor. Peki ne için?"Configuration" menüsü altındaki "Custom" bölümünden "Search" kısmına girerek ekrana gelen filtreler kısmına istediğimiz ya da istemediğimiz verileri girebilmek için. Linklerin içinde şunlar olsun veya şunlar olmasın gibisinden. Size kalan tek şey son listedeki linkleri redde göndermek. Filtrelemede neler yapılabileceğine ilişkin örneklere buradan ulaşabilirsiniz.

Hem backlinklerinizi denetim altına almayı hem de seo rehberi başlığı altında işlemeye başladığımız tüm alt başlıkları tek çırpıda kontrol edebileceğiniz süper bir uygulamaya da yer vermiş olduk. Konuyu önce seo teknikleri arasına almayı düşündüm, sonra "saçma olur" diye vazgeçtim :) Sonuçta bu konu, yarın yayınlayacağım manuel işlem türleri ve kurtulma yolları ile alakalı :) Şimdiden faydalı olmuş olması dileklerimle.


** Google Plus hesabımızı hatırlatalım, video bile koyduk :) belki faydası olur.


Sevgiler
.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Seo'dur seo :)