Quantcast

SAYFALAR

27 Eyl 2015

Manuel İşlemler, Süreler ve Çözümler

Filtreye girilmesine sebep olan tüm ceza türleri Search Console altındaki "Manuel İşlemler" kısmındadır. "Site Genelindeki Eşleşmeler" ve "Kısmi Eşleşmeler" şeklinde sunulur. Konuya yakınlık göstermesi sebebiyle "Spam Puanı" konusu da incelenmelidir.Öncelikle; Tüm işlemler, Search Console'a düşer ve onaylanmış siteleri kapsar. Baktınız bir terslik var, spam cezası aldınız ve bazı kelimelerde sıralamalarda yoksunuz, ilk bakmanız gereken yerdir. Sıralamalardan düşseniz de her siteye mesaj gelmez. Mesajın gelmemiş olması cezai işleme tabi tutulmadığınız anlamına da gelmez. Sonuçta seo bir eniyileştirme olayıdır, istenmeden de olsa bazen işin dozu kaçırılabilir ve optimizasyon fazlası denen durumlar ortaya çıkabilir.


MANUEL İŞLEM TÜRLERİ

1) Doğal Olmayan Linkler (Hafif Ceza)

Sitenize yapay olduğu düşünülen bir kaç backlink verilmiştir. Genel sıralamanızı etkileyecek bir manuel işlem türü değildir ancak dikkat; linklerin sahipleri için aynı durum söz konusu değildir! (Panelde "Sitenize yönelik doğal olmayan bağlantılar—etki yaratmaya yönelik bağlantılar" şeklinde görülür.)
"...sitenizin genel sıralamasını etkileyecek bir işlem yapmıyoruz. Bunun yerine, sitenizdeki doğal olmayan bağlantıları hedefleyen bir işlem gerçekleştiriyoruz." (kaynak)
Eğer imkanınız varsa yapay bağlantıları bulup kaldırıp yönergeler doğrultusunda yeniden değerlendirme isteğinde bulunabilirsiniz. Eğer bu bağlantılar sizin kontrolünüzde değilse bir şey yapmanıza gerek yoktur. Yan kelimelerinizde 30 sıra kadar gerilemeler görülse de bu genelde 1-2 hafta kadar sürüp ufak çaplı düzenlemeleriniz sonrası eski konumlarına geri gelirler. Nereden biliyorum? Çünkü sıkça yediğim bir ceza türüdür de ondan :)

Nasıl emin olursunuz? Search Console'a girin ve sıralamalarda gerilere düştüğünüzü gördüğünüz anahtar kelimelerinize bakın. Eğer konsoldaki sıralamalarda bir gerileme yaşamamışsanız, ufak çaplı cezai işleme tabi tutulduğunuz kesinleşmiş demektir. Eğer konsoldaki sıralamalarda da gerileme varsa durum kötüdür, bir alttaki maddeye bakınız.


2) Doğal Olmayan Bağlantılar (Ağır Ceza)

Yukarıdaki manuel işlem türünün ağır olanıdır ve büyük bir link ağına dahillik veya yüksek miktarda footer linkler söz konusu olabilir. En hafif türü alt kelimelerinizde 30-150 sıra kadar geriye gitmenize, en ağır türünde ise ilk 500 den yok olmanıza kadar gider. (Panelinize "Sitenize yönelik doğal olmayan bağlantılar" başlıklı bir mesajla gelir.)

Nasıl emin olursunuz? Search Console'a girip ana kelimelerinizin sıralamasına bakın. Düşüş birden gerçekleşmişse geçmiş olsun :) Yatarak kurtulamazsınız, işlem yapmak zorundasınız anlamına gelir. Search Console'dan son bağlantılarınıza ilişkin listenizi indirip, gerekli bağlantıları reddetmeniz veya ilgili bağlantıların bulunduğu sitelerdeki linklerin "nofollow"a dönüştürülmesi de düşünülebilir. Bağlantıları reddetme ve kapsamlı olarak işlediğim Spam Score konusunu inceleyebilirsiniz.

Tüm işlemler eksiksiz olarak yapılıp yeniden değerlendirme talebinizden sonra cezai işlemlerin kalkması uzunca bir süreç alabileceği için beklemekten başka bir çare yoktur. Fikir vermesi açısından kişisel tecrübelerim ortalama 30 gün olduğunu söylese de her siteye göre değişkenlik gösterecektir.3) Link Çıkışları

Çok ağır bir ceza türü olmamakla birlikte site genelinde bir gerileme pek gerçekleşmez, genelde sadece kısmi bölümler etkilenir. Bu bölümler sıklıkla kategori odaklı olmakla beraber, "ilgili kategoriye ait anahtar kelimede gerilemek" anlamına gelir. (Konsola "Sitenizden doğal olmayan bağlantılar" mesajıyla düşer.)

Bu işlem türünde aldığınız değil, sayfalarınızdan çıkış yaptığınız linkler söz konusudur ve özellikle de dofollow olduklarında göz önüne çıkarlar. Link çıkışlarına ilişkin işlem türü genellikle bir şikayet olduğunda meydana gelir. Tahmin etmek zor olmasa da şikayette bulunanlar genellikle rakiplerinizdir ki yükselmenin diğer bir yolu da üsttekileri aşağı indirmeye çalışma çabalarıdır. Yani rakipleriniz uyumaz, açığınızı bekler. En çok hangi siteler etkilenir bir bakalım;
  • Indeks sayısını çoğaltmak amacıyla işlem yapanlar
  • Dofollow link satışı yapanlar
  • Fazla sayıda çapraz takas
  • Aşırı anchor text çıkışlı makale satışı yapanlar
  • Dofollow link içeren reklam alanı satışları (nofollow zarar vermez)
  • Aşırı optimize edilmiş tanıtım yazılarındaki bağlantılar
  • Seçici olmayan dizin siteleri
  • Fazla miktarda ve sıkça footer link alanlar
Çözüm basit; Ya fazla bağlantıları kaldırın ya nofollow'a dönüştürün ya da robots dosyasınca engellenen bir köprü oluşturup onun üzerinden çıkış yapın ve ardından yeniden değerlendirme isteğinde bulunup mesaj gelmesini bekleyin. Kurtuluyor mu? Eh, bu ne yaptığınıza bağlı bir durumdur, bazen kurtuluyor bazen de sitenin işi bitti anlamına geliyor. 301 işe yara mı? O da size kalmış bir durum. İster her şeye yeniden başlayın, ister şansınızı 301 de arayın.


4) Saldırıya Uğrama

Search Console'da "Saldırıya Uğramış Site" uyarısıyla görülür. Genelde SERP sonuçlarında "Bu site bilgisayarınıza zarar verebilir" veya "Bu site saldırıya uğramış olabilir" şeklinde bir uyarı, sitenize tıklandığında ise "The Website Ahead Contains Malware", "Reported Attack Page" veya "Phishing (web forgery) Suspected" gibi uyarılarla karşılaşılır. Her aşaması farklı teknik seviyedeki uzmanlıklar gerektiren ve 8 başlıktan oluşan tüm bilgiler detaylarıyla Google'ın "Saldırıya Uğramış Siteler" sayfasında verilmiştir, inceleyiniz ve yapılması gereken işlemleri tamamladığınızda yeniden değerlendirme talebinde bulununuz.


5) Düşük Değerdeki Siteler

Çoğunlukla metinleri hiç değiştirilmeden kullanılan satış ortaklığı (affiliate) sitelerinin, botlar aracılığıyla aynen çekilerek içerik yayınlayan sitelerin veya özensizce hazırlanmış 1 liralık makalelerle içerik basan sitelerin başlarına gelen ceza durumdur. Neler yapılması gerektiğini ayrıca yazmaya gerek görmüyorum çünkü zaten kullandığım cümle içinde çözümlerinde neler olduğu açıktır. Ek bilgi olarak neler yapılabileceğine ilişkin Google'ın katma değeri düşük siteler konusu incelenebilir. (Uyarı mesajında "Katma değeri düşük olan veya hiç değer katmayan düşük etkili içerik" başlığıyla görünür.)6) Sosyal Spamlar

Ziyaretçi defterleri, profil linkler, forumlar, yorumlar vb. platformlardan gelen ve ağırlıklı olarak doğal olmayan anchor text şeklindeki spam bağlantıları kapsar. Manuel İşlem başlığınız "Kullanıcı Tarafından Oluşturulan Spam" şeklindedir. Genelde cezadan dolayı tüm site filtreye pek girmez, sadece linklerin geldiği belli bölümler etkilenir (gelen linkler site köküne gelmiyorlarsa). Sebeplerin en büyüğü ise "trafik akışı sağlamayan" bağlantı oluşlarıdır. Zilyon tane profil back vardır; ama hiç birinden ziyaret gelmiyordur! Diğer bir sebepse; profil hesaplarına basılan isimlerin gerçekten çok uzak olmaları, "Burak Kaya" yerine "seo teknikleri" gibi isimlerin alınmasıdır :)

Çözüm nedir? Bağlantılar kök siteye değilde alt sayfalara yapılmışsa şansınız var demektir. Kaldırma şansınız varsa kaldırıp yeniden inceleme talep edin ya da bağlantıları reddetmeyi deneyebilirsiniz. Gelen bağlantıların sayısına bağlı olmakla beraber sürecin sonuçlanması ortalama iki hafta kadar sürebiliyor. 7) Tam Spam

Eğer konsolunuza "Tam Spam" mesajı gelmişse kurtulma şansınız çok düşüktür, ya spam'ın kralı yapılmış demektir ya da biri size iyi dadanmıştır, ki bu aslında şanslı bile olabileceğiniz anlamına gelir. Neden? Eğer yapılan spam bağlantıların sizinle gerçekten bir ilgisi yoksa biraz çapa sonrası linkleri reddederek "Tekrar Değerlendirme İsteği" göndermeniz durumunda kurtulma şansınız var demektir. Sonuçların gelmesi bir kaç ay bile sürebilir. Sitenize bir saldırı olduğundan eminseniz saldırıya uğramış içerikler konusunu ve yine Google'ın "Saldırıya Uğramış Siteler" sayfasını inceleyebilirsiniz.

Genelde tüm site etkilenir ve çoğunlukla ya otomatik çeviri (translate) ile üretilen anlamsız içerikler ya da yarı profesyonelce yapılan cloaking ("gizleme") söz konusudur (ziyaretçilere ve botlara gösterilen içeriğin farklı olması durumu). Temel düzeyde Gizli Metinler ve Bağlantılar konusuna göz atılabilir. 8) Gizleme

Gelen mesajın başlığı "Gizleme ve/veya gizli yönlendirmeler" şeklindedir ve genelde birinci dereceden tüm site etkilenir. Ziyaretçilere ve botlara gösterilen içeriklerin farklı olması durumundan doğar. Eğer isteminiz dışında bir durum söz konusuysa Search Console'a girerek ilgili sayfaları "Google Gibi Getir" aracı ile çağırıp bakmalı ve ziyaretçilere gösterilen içeriklerle aynı olup olmadığını test etmelisiniz. Eğer farklıysa kullandığınız sistemi, plug-in'leri (wp vb.) ve/veya .htaccess dosyalarını bir bilene kontrol ettirmeniz gerekebilir. 

Farklılıklar giderildikten sonra yeniden değerlendirme talep edilip beklenmelidir. Süreç, Google profil bilgilerinizin otoriterliğine bağlı olarak değişecektir. Önerilen işlemler için "Gizli Yönlendirmeler" sayfasını inceleyebilirsiniz.9) Spam Host

Maliyet düşürme ya da farklı amaçlarla ücretsiz olarak faydalanılan hostinglerde açılan tüm sitelerin filtreye girmesi durumudur ki sizinki de bunlardan biridir. Hizmet aldığınız hostingde yer alan sitelerin önceden araştırılması gerekir. Bu sağlayıcılar, sitelerin kimi sayfalarına veya tüm site genelini etkileyecek, politikalara aykırı hareketlerde bulunuyor olabilirler. 

Eğer manuel işleminiz "Spam içerikli ücretsiz barındırıcılar" şeklindeyse hiç düşünmeden hosting firmanızı değiştirmenizi tavsiye ederim. Yeniden değerlendirme talebinde bulunmanıza gerek yoktur ve en geç bir kaç gün içinde durum çözümlenir. Eğer hizmeti siz verecekseniz Ücretsiz Web Barındırıcıları konusunu inceleyebilirsiniz.10) Keyword Stuffing ve Gizli Metinler

Fazlaca anahtar kelime kullanımı veya gizli metinlerin kullanılmasından doğar ve gelen mesaj başlığında açıkça "Gizli metin ve/veya anahtar kelime doldurma" yazar. Ana metin ile zemin renklerinin ayırt edilebilecek seviyede kontrast ayarlarının yapılması, başlık etiketleri veya görsellere ait alt açıklamalarında çokça yinelenen anahtar kelimeleri, varsa tekrar eden paragrafları bulup süzgeçten geçirdikten sonra yeniden değerlendirme talep edilmeli. Bu madde, Google'ın üzerinde önemli durduğu bir konu olduğundan cevap gelmesi bir kaç ay kadar sürebilir.11) Zengin Snippetler

Gelen mesajın başlığı "Spam İçerikli Yapısal İşaretleme" şeklindedir. SERP sonuçlarında spekülatif veya yanlış yönlendirmeler ile ziyaretçi çekmeye çalışma durumudur. Genelde filtreye sadece ilgili sayfalar girer, site genelinde bir etkilenme olmaz. İhlaller düzeltilerek işaretlemeler güncellenmeli ve yeniden değerlendirme isteği gönderilmelidir. Genelde istek sonrası geri dönüş bir kaç gün içinde olumlu olarak gerçekleşir.
Backlink Denetimi

Yukarıdaki 11 maddenin tamamı da manuel işlemlerden kurtulma yolları ve filtrede kalma sürelerine ilişkindi. Peki sitenizin değerini düşüren, tehlikeye sokan, spam'a girme ihtimalinizi yükselten değersiz backlink temizliği nasıl yapılır? Buna da "backlink denetimi" konusunda yer verdim.


Bayram sonu Google cezaları ve kurtulma yolları hakkında kritik bilgiler vermek istedim, faydalı olmuş olması dileklerimle herkese hayırlı bayramlar diliyorum.

Sevgiler

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Seo'dur seo :)