Quantcast

SAYFALAR

23 Ağu 2015

Seo Teknikleri 014 | Qr ve Seo

Reel'den Sanal'a Ekstra Hit

Seo Teknikleri : 014
Sınıfı : Backlink/Hit
Seviye : Orta üstü
Etki Seviyesi : Yüksek
Etki Süresi : Değişken
Amaç : Keyword Güçlendirme


Olay şu; Gerçek hayatımızda okuduğumuz bir yayından cep telefonu ile sitemize trafik çekecek, anahtar kelimemizi güçlendirecek, satış yapacak ya da ziyaretçileri bilgi vereceğimiz başka bir platforma göndereceğiz. Eğer konu hakkında bilginiz yoksa öncelikle "Qr Kodu" sayfasını inceleyebilirsiniz.


Qr Kod

Bildiğimiz üzere giderek artan mobil kullanımı, bilinen tüm pazarlama yöntemlerini alt üst etmeye devam ediyor. Her ne kadar eski bir uygulama olsa da Qr kod kullanımı ülkemizde belli bir tabakanın haricinde çokta sıkça kullanılan bir yöntem değil. Ajans kökenli bir alt yapım olduğu için bizde "olmazsa olmaz"lar arasında bulunuyor.


Websiteleri Hangi Amaçla Kullanabilir

Aslında QR'ın kullanım sınırı pek yok gibi. Sonuçta ekstra bir trafik sağlayacağı için gerek sayfaların otoriterleşmesi gerekse ziyaretçilerin işini kolaylaştıracağı için sitelere değer katacaktır. İşte bunlarda en sık tercih edilen kullanım alanlarına ilişkin 15 maddelik listem;

 • Sosyal Ağ Adresleri (Google+, Facebook, Twitter vb.)
 • Dinamik/Statik Her Türlü Web Adresi
 • YouTube Video
 • Serbest Metin Girişleri
 • İletişim Bilgileri
 • Sms Gönderme
 • Telefon Numarası
 • Lokasyon Bilgileri
 • Wifi Bilgileri
 • Google Haritalar
 • Store Download
 • Skype Adresi
 • Paypal Ödeme
 • Bitcoin
 • Etkinlik
 • VCard
 • ...


Nerelerde Kullanabilir?

Gerçek amacına uygun şekilde kullanmak istersek tüm baskılı evraklar (dergi, gazete vb.), Clp (Kaldırımlardaki reklam panoları), vitrinlerde ürünlerin üzerinde (detaylı bilgi amacıyla), ürün ambalajlarında, tanıtım amaçlı dağıtılan broşür, katalog vb. ürünlerde, kitaplarda, magazin reklam sayfalarında, billboard'lar, araç camları, kartvizit vb. hayal gücünüzün elverdiği ve hedef kitlenin bilgilendirilmesinin amaçlandığı her türlü platformda kullanılabilir çünkü pratik bir iletim şeklidir.


Kullanım İstatistikleri

Genel anlamda bilgi edinmek, yaş cinsiyet ülkelere göre canlı istatistikleri görmek isterseniz uqr.me adresini kullanabilirsiniz. Marketing Charts'ın Şubat 2015'te 23 ülkeden 15 yaş ve üstü 25.000 mobil kullanıcı üzerinde yaptığı anketin sonuçları şu şekilde;
"Qr Code"'u Google Trends'den dünya genelinde arattığımızda, 2004'ten 2011'e kadar yükselen, daha sonra ise düşüş trendine giren bir grafikle karşılaşıyoruz;"QR Kodu" olarak Türkiye'de arattığımızda ise 2010'da başlayan, 2015 başında ise sıçrama yaparak yükselen bir eğilim var;
Kendi adıma konuşacak olursam anladığım şu: Dünya bu nimeti tam olarak algılayamamış ya da pazarı paylaşamamışlar. Kim bilir belki de Japonlar yaptı diyedir :)


Anahtar Kelimede Yükselmek İçin

Bu yöntem müşterilerim için en sık kullandığım yol. Özellikle URL satırlarının uzun olduğu ürün sayfaları gibi adresleri dijital dünya haricinde kullanmak büyük sorun. 

X Müşterimin Y ürünü için haftalık bir indirim uyguluyoruz. Amacımız ziyaretçiyi ana sitemizde gezindirmek değil, ilgili ürüne direk yönlendirmek. Tek yaprak bir flyer hazırlayıp basıyoruz. 

Flyer'lar üzerindeki ürünlerin hepsi aynı olsa da QR kodlarımız birbirinden farklı ve 10 çeşit. Her broşür farklı kişiye veriliyor ve farklı noktalarda dağıtım yapıyor. Kimi Taksim meydanında kimi falanca Avm'de. Ürünün ismi hepsinde de kullanılıyor aynı ama farklı adreslerde kısaltılmış olarak (goo.gl, bit.ly vb.). 

Hem pazarlamacıların performanslarını ve sepetlerini gözlemleyebiliyoruz hem de ilgili anahtar kelimede yükselme yaşanıyor. Ancak bu noktada şunu belirtmekte fayda var. Yaşanan yükselme QR kodların okutularak siteye girişlerden kaynaklanan yükselme mi yoksa ilgili ürün sayfasının ziyaret edilmiş olmasından mı ? durum biraz bulanık, bunu ayrıştıracak şekilde hiç inceleme yapmadım. Kelimede yükseliyor mu yükseliyor, bunu da seoyla birleştirebiliyor muyum, evet. Benim bildiğim budur :) Mesela şu şekilde bir adresi için QR kod üretip ziyaretçiyi ilgili ürüne/sayfaya yönlendirmek hem işime geliyor hem de yüksek fayda sağlıyor.

".../cep-telefonu/general-mobile-discovery-air-akilli-cep-telefonu/..."


Problemler ve Çözümler

Gördüğünüz üzere QR kod, siyah ve beyaz alanlardan oluşuyor. Ne kadar fazla karakter içeren veri kullanırsanız, siyah alanlar o kadar çoğalıp beyaz alanlar da azalıyor. Beyazların azalması demek, barkod'un okunmasında hata çıkma ihtimalinin yükselmesi anlamına geliyor. Benim uyguladığım kampanyalarda 150 karaktere kadar çıktım ve bir sorun yaşamadım. Ama bu, abartabileceğimiz anlamına da gelmiyor :)

Normal şartlar altında QR kodun içereceği bilginin sınırı oldukça fazla (Alfasayısal 4291 karakter) yani epeyce bilgi girebilirsiniz. Esas mesele; QR kodun büyüklüğünde (imajın büyüklüğü). Görselde beyaz alan ne kadar azalırsa ya da imgemiz ne kadar küçülürse, okuyucu uygulamaların hata döndürme oranı da o seviyede artıyor. Sorun yaşamamak için;
 • Mümkün olduğunca az karakter içeren
 • Markanızı ya da anahtar kelimelerinizi içeren
 • Yüksek çözünürlüğe sahip imajlar
kullanmak en garantili ve yüksek performans sağlayabileceğiniz yoldur diyebilirim.


Site Sahipleri İçin Öneriler

Uygulama yazarları için süper olabilir. Bir yere reklam verir ve download için QR kullanır. Kişi reklamı okur, telefonu tutar ve indirir. İşte sanaldan reele geçiş :)

Webte paylaşırsınız, üzerine de etkili bir mesaj. İnsanlarımız yeniliklere meraklıdır, kesin denerler, havadan trafik sağlarsınız.

Özellikle dinamik kullanım şeklinden dolayı hayal gücünüze bağlı olarak yeni backlink stratejileri oluşturulabilir ;)

İndirim uygulayan site sahiplerinin sokaktaki tüketiciyi anlık olarak kazanmak adına etkili bir yol.

Etkinlik düzenleyenler içinde süper. Tut telefona kodu, katılacağı bilgisini onaylat. Tüketici yorulmadı, etkinlik sahibi yorulmadı, tam tembel işi, süper :)

150-200 kelimelik bir makaleyi içine tıkıştırıp kodu paylaşsak, acaba nasıl bir etki olur, gözlemlemek lazım :)

YouTube vidyolarının hitini artırmak hedeflenebilir. Nasıl mı? Bi ton yol var. Kafeye Amerikan servis yaptır, üstüne kodu koy, meraklı ziyaretçi yemeğini yerken tutsun telefonu, girsin videoya baksın gülsün falan :)

Hatta müzik bile dinletebilirsiniz. Bir tık bir tık'dır :)

%32'si 25-34, %25'i 35-44 ve %22'si 18-24 yaş arası kullanıyor ve en çokta haber okuyanlar ile film meraklılarınca tercih ediliyor. Bu, üzerinde düşünülmesi gereken bir veri.

3 sene önce (Zomato'ya geçmeden önce) Webrazzi Mekanist QR Check in olarak konu etmişti, fikir vermesi açısından incelenebilir.


Son söz; Aslında bu konu seo teknikleri içine mi giriyor yoksa doğrudan pazarlamayla mı ilgili bilemedim. Gerek url adreslerinin Qr kod için optimize edilebilmesi ve gerekse ziyaretçi çekmeye yönelik bir hareket doğurduğu ve bunun sonuçlarının da sıralamalara yansıdığını gözlemlediğim için bu bölüme alma ihtiyacı duydum. 

Tabi ki teknolojilere de körü körüne bağlanmamak, yarını düşünmek lazım. Bakın koskoca Microsoft'un da aynı işi yapan bir kolu artık yok (Microsoft Tag) ve projelerini resmi olarak geçen hafta (19 Ağustos 2015) ScanLife'a devrettiler. Bizim amacımızsa belli; Farklı bakış açıları ile farklı seo teknikleri sunmaya devam etmek. Sevgiyle kalın, bonkör olun, bi plus atmadan da geçmeyin artık :)


Önceki konu Seo teknikleri: 013 Kürasyon 
Sonraki konu Seo teknikleri: 015 Anında Sıralama Yükseltme 

Şimdiye kadar ki tüm seo tekniklerinin tam list
esi ise burada.

Sevgiler

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Seo'dur seo :)