Quantcast

SAYFALAR

2 Ağu 2015

Seo Nasıl Yapılır

2.000.000 hit'e nasıl ulaşılır? Neleri gözden çıkarmak, seonun iyileştirilmesi adına neler yapmak, ne kadar fedakarlık etmek lazım? Tek kişiyle olur mu? Sinopsis bitti. İşte başından sonuna uzun soluklu bir maceranın kamera arkası.


Hep "Flm" sitesi açmak istemiş ama fırsat bulamamıştım. Bugün 1 Ağustos 2015. Yazının amacı, bu işteki tüm aşamaları adım adım kayıt altına almak, inceliklerini göstermektir. Ziyaretçiler çakma hit kaynaklarından değil gerçek yani tamamen organik yollardan elde edilecektir. Elde edilen kaliteli ziyaretçilere ilişkin istatistiki bilgilerse bize reklamverenleri getirecek. Önce kısa giriş;

Başlığa seo nasıl yapılır dedik. Süremiz 6+6 ay. Hedefimiz 2.000.000 hit ve bunu da toplam 6 anahtar kelimeden gelecek şekilde adım adım kafada planladık. Bu bizim ana sitemiz olacak.

İlk işimiz ana siteyi destekleyecek 6 yardımcı site açmak -ki buna sektörde "paravan" deniyor- Gerek var mı demeyin; Bunu manav değil pazar yeri gibi düşünün. Her tezgahta ayrı şeyler satılır. Tümü birden pazarı besler. Hedef kitleyi netleştirmek önemlidir. Genel sitelerin reklamvereniyle, hedefi küçülten sitelerin reklamverenleri kesinlikle çok farklıdır.

Hedef kitlesi daraltılmış sitelere reklam almak her zaman daha kolay ve kazançlıdır. (Ayakkabı ayakkabıcıdan alınır!) Bizimki de öyle olacak. Her site kendi konusuna göre (korku, macera, polisiye vb. ) içerik barındıracak. 6 ay sonra tümü birden ana siteye destek atmaya başlayacak. İlk destek sitesinin alt yapısı hazır olduğunda aynısı çoğaltılıp diğerlerine uyarlanacak.

Bütün adımları kısa kısa yazıp, vurgulamak istediğim önemli yerlerde diğer konulara bağlantılar verilecek. Ancak genel anlamda seo rehberi içinde yazan tüm adımlar tek tek işlenecek. Sonunu düşünen kahraman olamazmış diyorlardı, hadi seo çalışması nasıl yapılırmış başlayalım görelim. :)1 AĞUSTOS 2015

Projenin ilk gününde yaklaşık 1 saatte ilk rutin işleri tamamlamayı hedefliyorum. Hemen her şey kafamda hazır olduğundan hızlı yürüyecektir (Siz tek bakışta okusanız da ben uyguladıkça yazıyorum.). İyi bir seo analiz gerektirir. Bunun ne demek olduğu ilerleyen adımlarda netlik kazanacaktır.

Alan adı : Keyword yani anahtar kelimeden meydana gelen bir alan adı değil. İngilizce ve 6 karakterlik bir ismin tersten yazılışını tercih ettim. Google'da arattım, kelimeyi tanımadı. Gözlem için süper! Godaddy'den ".com" olarak kayıt ettik ("Alan adının önemi").

Script : Daha önce yer imlerine attığım bir php script'i ThemeForest üzerinden yaklaşık 100 TL ye satın aldım, zip dosyamı indirdim ve bu işte bitti ("Seo ve Script Seçimi").

Hosting : İlk site için Almanya'da pasif durumdaki bir hesabımı tercih ettim. İlk sitenin alt yapısı tamamlandığında 6 site için Dollarseohosting'i seçmeyi planlıyorum. Ben daha ucuza alıyorum ama şu haliyle bile A class IP 3$ (C class IP 1$). Tabi soyulmak isteyenler farklı yerleri tercih edebilir. ("Seo ve Hosting Seçimi")

Kurulum : NS'leri yönlendirdik, intodns'den kontrol ettik, kelek yok, hesabımıza geçtik, scriptin kurulumu, db vb. gerçekleştirdik. Çalıştırdık sorun çıkmadı, her şey süper.

Robots.txt : Hazırlıklar bitene kadar kimse kapıyı çalmamalı :) Erişimi şimdilik tüm botlara kapatıyoruz ("Robots.txt").2 AĞUSTOS 2015

Logo : Benzersiz bir logo tasarlayıp farklı pixel'lerde kayıt ettik. Sitedeki yerine yerleştirdik.

Eposta : Her yerde lazım olacak. Panelimizden alan adımıza ilişkin mail adresimizi oluşturduk.

YouTube Api : Google geliştirici konsolunu kullanarak siteye koyacağım videoların düzgün çalışması için Api anahtarımızı oluşturduk. (Yeni proje / Credentials / Yeni Anahtar / Tarayıcı Anahtarı).

Sosyal Hesaplar : Google Plus, Twitter, Pinterest, Facebook Tumblr hesapları ve yorumlar için Disqus açıldı. Hepsine logomuz yerleştirildi. (Henüz alan adı onayları ve gerekli yerlerin doldurulma işlemleri tamamlanmadı. Site hazırlıkları bitince hesapların her birini otomatik yayın yapacak şekilde ayarlanacak).

Anahtar Kelimelerim : Sitenin ana ve yardımcı kelimelerini belirledim. İlk site için ana kelimem ortalama 8-9k. Bu kelimeyi destekleyecek yardımcı 5-6 kelimenin toplamı ise 12k. Yani toplam 20k civarında. (Kök kelimemizi "Gerilim Filmleri" seçmişsek, yardımcı kelimeleri de içinde "Gerilim Filmleri" geçen kelimelerden seçiyoruz. Neden? Çünkü sitedeki yazılarda hep bunları kullanacağız. Tüm alt yapı ve içeriklerdeki kelime yoğunlukları buna göre şekillenecek. Nerede yaptık? Anahtar Kelime Planlayıcı'da.


3 AĞUSTOS 2015

Anahtar kelimelerimize ilişkin ilk sinyaller profil bilgilerinden gelir. Önemine Profil bağlantıların seo'ya etkisi konusunda değinmiştim. Bugün 1 saat 10 dakika ayırdım;

Sosyal Hesaplar : Dün eksik kalan tüm işlemleri tamamlandık. Disqus, Google Plus, Facebook, Twitter, Pinterest ve Tumblr sayfalarının tamamında da özgün kapak fotoğrafları, logo, anahtar kelimemi barındıran açıklama bölümleri, marka ismim, site adresim, anahtar kelimemin anchor metin olarak linklenmesi ve sitelerin onaylanmaları tamamlandı. FriendFeed daha sonra eklenecek.

Search Console : Sitenin her iki şeklide (www'li ve www'siz) eklendi onaylandıSite haritası şimdilik eklenmedi. İçerik girince göndereceğiz.

Google Analytics : Kategorimizi "Sanat ve Eğlence" olarak seçtim kodumu aldım, siteye ekledim.

Doğru Analiz : Arama motorlarının sayfamızı en doğru şekilde analiz edebilmesi için 3 önemli etikete en yüksek önemi veriyorum. Title ve Meta Title ("Sayfa Başlıkları") bölümlerine markamı (site ismi) "marka adı - ana keyword" şeklinde girdim. Meta Description ("Meta Açıklamalar") bölümüne anahtar kelimemi barındıracak şekilde benzersiz bir açıklamayla ve Meta Keywords ("Meta Anahtar Kelimeler") kısmına sadece kök anahtar kelimemi ekledim. Tüm bunları seo rehberi bölümünde işledik, halen de tamamlanması devam ediyor.)

Etiket Yöneticisi : Ek bilgi olması açısından; Bu projede ihtiyaç yok ancak birden fazla analiz aracı kullanıyor veya sitenize etiket eklemek sizi yavaşlatıyorsa profesyonel anlamda Google Etiket Yöneticisini önerebilirim.


6 AĞUSTOS 2015

Son 2-3 gün tamamen duygusal ağırlıklıydı. Yaklaşık 2000 adetlik f. listesi tamamlandı. Her site kendi içinde tek bir konuya odaklandığı için site başına ortalama 300 f düşüyor. Tüm f.lerin 6 siteye eklenme işlemleri yaklaşık 6 ay sürecek.

Eleştirmenler : 7 yarı profesyonel eleştirmenle anlaşıldı. Her kişi haftada sadece 2 tane ele alacak şekilde planlanarak çalışmalar başlatıldı. Ana site için profesyonel 4 eleştirmenle de flört halinde anlaşmaya çalışıyoruz, duygusal işler :)

Oyuncular : Her f.de 2-3 başrolün biyografi bilgileri benzersiz olacak şekilde planlanmıştı. Yazacak editörler belirlendi, anlaşıldı, çalışmalar başlatıldı. Her biyografi için 10 lira gibi yüksek bir fiyata anlaşma yapıldı. Biyografiler sitelere makaslanarak koyulacak. 6 ay sonra sahneye çıkacak ana siteye ise tamamı koyulacak. İlgili f.deki diğer oyuncuların bilgileriyse, şimdilik kısa alıntılar sonrası wikiye yönlenecek.

Yorumcular : Çizgiler net bir şekilde belirlenerek ufak bir ajansla site başına günlük ortalama 25-30 yorum için aylık 500 liraya anlaşma yapıldı. Bot kullanmaktan daha iyi, üstelik gerçek insanlar girecek hem de sürekli değişen ip girişleri :)

Kategoriler : Her site için alt kategoriler tamamdır. Her alt kategori için gerekli meta bölümleri anahtar kelimesini barındıracak şekilde benzersiz olarak hazırlandı. Başlıklar, keyler ve açıklamalar dahil. Kkısa kestim ama çok önemli bir adım. Her alt kategorinin keyword'ü ufak ama ekstra hit getirecek kelimelerden oluşuyor.

Resmi Belgeler : Footer bölümünde yer alacak olan gizlilik politikası, kullanım koşulları vb. belgeler profesyonel danışman eşliğinde tamamlandı, yerleştirildi. Ana siteninki çok daha kapsamlı olarak hazırlanmaya başladı.

Marka Başvurusu : Ana sitenin ismine ilişkin ön araştırma yapılmış, kullanan olmadığı netleşmişti. Marka başvurusu resmi olarak yapıldı süreç başladı.


8 AĞUSTOS 2015

Bugünkü başlıklar dikkatle izleyenler için işin rengi hakkında biraz daha fazla fikir verecek türden. Ancak yine ciddi paralar gidiyor.

Açıklamalar : Kopya açıklamalar değil. Farklı bir anlatım belirledim. Her f için ayrı ayrı kısa açıklamalar. Çalışmalar başladı. 100-150 kelime civarlarında, ana ve ek anahtar kelimelerimizi içeren, diğer f.lere anchor ile bağlantılar gönderecek şekilde linkleniyor. "Bu f aslında şundan daha sönük" gibi :) Bu şekilde ilgili sayfa otoriterliklerinin yükselmesine yardımcı olmuş oluyoruz.

Tanıtım Yazıları : Yayınlanacak her tanıtım yazısı birbirinden tamamen farklı olarak ele alınacak şekilde 4 profesyonel reklam metin yazarı ile anlaşıldı. Fikir vermesi adına 200 kelimeden başlayan her tanıtım yazısı için 50-100 lira arasında bir ücret ödeniyor. Gerek okuyucuyu tıklamaya yöneltme gerekse anahtar kelime yoğunlukları, başlık seçimleri vb. gibi tüm konuları içeriyor. Bu yazılar bazen klasik bir tanıtımken bazen toplist şeklinde de olabiliyor. Eklenen görsellerin tamamı benzersiz özel çalışmalar. Anahtar kelimelere (anchor) hiç bağlantı verilmiyor. Hatta bazılarında hiç link bile yok, sadece marka (site) ismi. Konunun önemini daha önce Tanıtım Yazıları konusunda işlemiştik. 

Haber Siteleri : İlk turda yayınlanacak tanıtımlarımızın bütçesi yaklaşık 10.000 lira. Her sitede farklı içerik yayınlanacak. Tümü aynı günde yayınlanmıyor, belli bir zaman cetvelimiz var. Yayıncıların tamamı da yüksek hitli ve gerçek ziyaretçilere sahip. Bunlardan bir kaçı; Ask, Chron, Billboard, Pe, Digital Journal, Dailye Herald, Boston, Prbuzz vb. İrili ufaklı yaklaşık 50 site.

Basın Bülteni : Paravan deyip geçmeyin. Her paravan için ayrı ayrı basın bildirisi hazırlandı ama sözde bildiri :) Bu hizmet yaklaşık 40-50$'lık kendi küçük medya ağına sahip sitelerce veriliyor. Ana sitemiz içinse durum farklı. Bizim ödeyeceğimiz fiyat yaklaşık yine 5.000 lire civarında. Listemizde şimdilik 2 ajans var, değişebilir. Henüz bu işe 6 ay olduğundan anlaşma yapılmadı ama şimdiden listemize ekledik. Bizden örnek olması açısından Basinbulteni, Kontax vb. verilebilir.15 AĞUSTOS 2015

Yatmadık, oldukça verimli 1 hafta geçti. Konuyu seo nasıl yapılır diye açtık ama geçmişte açtığım bir sayfa ile çakışıp ortalıktan kayboldu sanki :) Neyse, bu hafta zorluydu. Şimdi yaptıklarımızı kaleme alalım, durum şu;


Alt Site Sosyal Hesapları : Bu çok vakit aldı. 6 ay sonra sahneye çıkacak ana sitemiz için 6 sosyal hesap açmıştık. Aynı hesaplardan bu defa da yardımcı sitelelerimiz için açtık. Yorumlar için Disqus ve Google Plus, Facebook, Twitter, Pinterest ve Tumblr hesaları. Yani birbirinden bağımsız 6 site için toplam 36 hesap açıldı (Hesaplar çöp hesap zihniyetiyle değil 6 Ağustos'ta uyguladığımız aynı aşamalardan geçti).

Sosyal Hesap Editörleri : Her sitenin sosyal hesaplarını yönetmesi için birer kişi ile anlaşıldı. Anlaşma şu; Her gün net 2 saat ayıracak, yeni yayın varsa kısa/benzersiz açıklamasını ve görselini ilgili hesapta paylaşacak, kalan vakitte aynı anda tüm hesaplarda goy goy yapıp gurubun/sayfanın organik üye sayılarının yükselebilmesi için ona buna arkadaşlık teklifi, onun bunun sayfasında hesabın linkini paylaşacak. Her kişiye ödenecek para aylık 400 lira +Pirim şeklinde (Pirim: Kademeleri önceden belirlenen takipçi/beğeni sayılarına göre değişiyor). Bot kullanılabilirdi ama kullanılmadı. Çünkü kısa bile olsa özgün cümlelerin kullanımı, organik ziyaretçi çekmek için insanlarla etkileşimde bulunulması, onlara cevaplar yazılması, ilgili sosyal hesapta bir kişinin bile varlık göstermesi gerçek sinyaller üretiliyor. Her şey doğal yani :)

RSS Siteleri : Bu daha da önemli bir adım ve normalde oldukça maliyetli bir olay. Ama ağ kendime ait, yaşlanmış ve tüm sitelerim için kullandığımdan sorun yok. Hatta bu noktada müşterime kendimi kullandırtmış oluyorum. Yani müşterim daha karlı :) Ana site için henüz bir şey yapılmadı. 6 sitemiz ortalama 10'ar farklı rss sitesine eklendi (ort. 60-70 site ve her site kendi içinde ping listesine sahip :) ). Sitelerimizden her hangi birinde bir yayın devreye girdiğinde otomatik olarak kendine bağlı rss sitelerinde de yayınlanacak (Pligg siteleri gibi düşünün, aynı mantık). 

Siteleri sıfırdan yeni alan adları üzerinde kurabileceğiniz gibi eskimiş, hazır backleri olan temiz alan adları alarak da kurabilirsiniz. Örnek olması açısından Expired Domains'i verebilirim (araştırın). Mantık şu; Alan adını alırsınız, içine bir script kurar, panelinize girer ve bilgileri çekeceğiniz siteyi ve kategorisini ekler ve otomatiğe alıp siteyi unutursunuz :) Dışarıdan bakıldığında bağımsız normal bir site olarak görünür. Ama aslında tüm bilgileri farklı sitelerden okuyup yayınlayan bir sitedir. Nasıl arayacaksınız, anahtar kelimeleri verelim; Rss, Feed ya da Atom Aggregator, Rss Auto vb. Yine örnek oluşturması açısından Phpdummies diye birde örnekte vermiş olayım. Emin olun kendinize ait bir paneliniz olduğunda tüm bu ve benzeri scriptlerin kurulumları bir kaç saniye bile almıyor. Bir araya toplanmış oldukları için Softaculous'u incelemenizi tavsiye edebilirim. 400'e yakın script barındırıyor. Çok çok farklı dehşet bir ağ kurmak emin olun hiç bu kadar kolay olmamıştı :) Ama ne lazım? Disiplin lazım, yol haritası lazım, hedef belirlemiş olmak lazım. Lazımda lazım :)

Şimdi toparlayalım; Sitemizde (6 sitemizden biri için konuşuyorum) bir yayın devreye girdiği anda 10 bağımsız site birden sanki bize back vermiş gibi olacak. Ha bu sitelerdeki yayınlar devreye girmeden önce özgünleşir mi? Özgünleşir. O sitelerin de sosyal hesapları olmaz mı? Olur. Ben yapıyor muyum? Yok artık o kadar da değil :)18 AĞUSTOS 2015

Tanıtım videoları YouTube'dan çekilecek. YouTube'a yükleyecek olansa bizler. Sorun şuydu: YouTube'da hemen her şey birden fazla var. Markalarımıza ait f'lerin tanıtımlarını diğerlerinden ayıracak ne yapmalıyız? Öyle sağ altına logomuzu falan koyup yüklemek olmazdı, olmadı da zaten :)

YouTube Hesapları : Birbirinden bağımsız 6 hesap oluşturuldu (ana siteninki açılmıştı). Her hesap, kendi sitesine ait bilgileri barındırıyor (site adresi, bilgileri, logosu, kapağı, anchor çıkışlar vb.). Diğerleri ile aralarında hiç bir bağlantı yok.

Tanıtım Vidyoları : Bu satırı yazmak yaklaşık 30.000 liraya patladı. Önce para sonra iş olarak 6x5 şeklinde anlaşıldı. En çok düşündüren bölümdü, şükür çözüldü. Sıfırdan yaptırmak aşırı yüksek paralara çıktığından, personel barındırmak, kaprisleriyle uğraşmak problem olduğundan, sitelerde yer alacak tüm f'lerin tanıtımlarının hazır temalarla yeniden tasarlanmasını önerdim, kabul oldu. Şöyle ki; Temalar satın alındı (Örnek: videohive.). Yaklaşık 20 kişilik evden çalışan bir kadro ile yapılacak. Kadroyu ben bulmadım. Kendi kadrosuna sahip 1 kişi ile anlaştım (Daha önce de çalıştığım biri. Ama yine de kendi kadrosuna sahip 3 kişiyi daha elimde tutuyorum :) ). Her f kendi kategorisine ait tema ile tekrar yorumlanıp YouTube'a yüklenecek halde teslim edilecek. Ortalama aylık 300 f teslim edilmiş olacak. Tabi teslimatlar aylık değil haftalık olacak. Maliyeti ve zamanı düşürmek için temalarda "hareketli görüntüler" yerine "resimlerin bulunduğu" örnekler üzerinden gittim. Fazla teknik bilgi gerektirmiyor. Temaların içinde resim ve yazı yerleri belli olduğundan ilgili f'in bilgileri/resimleri vb. girilecek. Konunun daha net anlaşılması için buradaki ve buradaki örnek vidyoları inceleyebilirsiniz. Her template için ortalama 10-50$ arasında bir ücret ödendi.30 AĞUSTOS 2015

Görsellerin, metinlerin hazırlıkları ve fragmanların temalara giydirilmelerine ilişkin çalışmalar başladı, devam ediyor. Net başlangıç tarihimiz ise 1 Ekim olarak netleşti. Programdan geri kalmamak için elde cephanelik birikmesi şart. Ardından belirlenen takvim doğrultusunda her şey sırasıyla yayınlanacak, sayısal veriler takip edilecek. Reklam fiyatları oluşturuldu. Hazırdaki reklamverenlerle görüşmeler devam ediyor. İlerleyen süreçte hepsi tek tek yazılacak. Gelir / gider ne durumda, hitler nasıl vb. E konuya seo nasıl yapılır dedik ama hiç grafik koymadık o yüzden aşağıdaki grafikte ağımızın durumunu göstermeye çalıştım. Süsleyip püsleyecek vaktim olmadı, umarım açıklayıcı olmuştur.(*** Planlandığı şekliyle siteler faaliyete geçti. Hitler planlanandan daha yüksek. İlk hafta verilerine göre reklamverenlerimizi mahçup etmedik, dönüşümler de güzel. Yoğunluğum geçer geçmez gelişmeler kaleme alınacak. (Ana sitenin açılışına 4 ay kaldı.))Sevgiler

13 yorum:

omer d. dedi ki...

Tebrik ederim Bilo ağa sonunda senden beklediğim birşeye el atmışsın.. siteni takip ediyordum artık daha sık takip edeceğim.

Adsız dedi ki...

Takipteyim ama aklıma bir şey takıldı. Marka başvurusu neden yapıldı? Siteye nasıl bir artısı olacak? O konuda pek detaya girilmemiş.

SEO Türkiye dedi ki...

Bilo Hocam hayırlı olsun. Başarılar dilerim. İnşallah hayal edildiği gibi olur. Adımlar çok güzel...

Unknown dedi ki...

Gerçekten 10 numara gidiyor. Adımlar teker teker incelenmeli. Çok eğitici.

Unknown dedi ki...

hocam merhaba

aklıma takıldı bu çalışmalarınızda sormak istiyorum.

Aynı anda 10 yere göndericez demişsiniz. bu yerleri biz kendimiz kuracak olsak nasıl yapabiliriz. yani içeriğimizi ekledikten sonra 10 sitede nasıl paylaştırabiliriz ?

Konuyu her gün girip inceliyorum bir güncelleme var mı diye :D büyük merak içerisindeyim

SLTurkiye dedi ki...

bu yazılanlarda çok heyecanlı bir film gibi. devamını merakla bekliyoruz.

Adsız dedi ki...

Aslında çokta özel bir durum yok. Normal prosedürleri takip etmeniz yeterli. Alan adını al, hosta geç, rss scripti kur, site paneline geç farklı sitelerin yanı sıra kendi siteni de ekle, bitti gitti :)

Unknown dedi ki...

peki bu sitelerin hepsi yeni açıldı. bu sitelerin tanıtım yazısı işlemleri nasıl olacak ? yani ne zamandan başlıyorsunuz yazıları yayınlamaya ?

Adsız dedi ki...

RSS Scripti kur, site paneline geçten kastınız ne acaba Bilo bey? biraz daha açıklarsanız sevinirim.
başarılar şimdiden.

Adsız dedi ki...

Php rss script için örnek verdim. O veya onlar gibi bir script kurun. Sonra scriptin admin paneline girin ve veri çekeceğiniz siteleri girin. İlgili sitelerde bir içerik yayınlandığı zaman o sitelerde de yer alacaktır. Olay bu yani.

Adsız dedi ki...

Tanıtım yazılarına ilişkin başlığın hemen altında "haber siteleri" diye başlık var. Tanıtımlar oralarda yayınlanacak. Başkaları da var, yeri geldiğinde onları da ilgili başlık altında belirteceğim. Ne zaman yayınlanacak? Sabır ve disiplin isteyen bir iştir seo ve her adım belli bir plan dahilinde olmalıdır. Yayınlandığı zaman bilgi vereceğim, henüz vakit var.

Unknown dedi ki...

tam oalrak bu işi bitirme süreniz ne zaman olarak planladınız ?

Gezimanya dedi ki...

Tek tek anlatmanız mükemmel olmuş tebrik ederim

Yorum Gönder

Seo'dur seo :)