Quantcast

SAYFALAR

15 Tem 2015

Seo ve Motivasyon

Haklısınız, oldukça yorucu iş bu seo olayı. Bir de sosyal mesajımız olsun, motive etsin, nefesi tükenenlere, sıkılanlara, ne zorluklar olduğunu anımsatsın istedim.HARBİDEN EMİN MİSİNİZ? Gerçekten hakkını verip, çok mu çalışıyorsunuz? E hadi o zaman test edelim, bakalım ne kadar zor bir işiniz var. (saat 16:38)"Yemek" yapanlar vardır...

(steakhouse)ve "Ayakkabı" ustaları.

"Balık" tutanlar

ve hatta başı sıkışanlar...
Ne yazık ki herkes aynı şartlar altında doğmuyor. Ama hepsi de içinde bulunduğu durumu en iyi şekilde değerlendirmeye çalışıyor. Geçenlerde okuduğum bir gencin bitirme tezine resmen bittim. Adam uydulara ek bir sensör yerleştirmiş. Ayrıca buna ilişkin bir de akıllı kumaştan bir çarşaf yaptırmış. Uydudan tüm bu veriler toplayacak ve her ülkelerin uyku kalitesi hakkında veri toplayacak. Ve bu adam gecekondu da yaşayan düşük gelirli bir genç.

Yine tam karşı apartmanımızda 20 yaşlarında bir genç. Sanırım 24 saat bilgisayar başında ve 3 yıldır futbol oynuyor. Ne zaman denk gelsem gözlemliyorum, anne sürekli bağırıp duruyor, iş yok güç yok, para çok. Huzur! onu bilemem. Yok olan zaman! Paha biçilmez.


ve siz şimdi diyorsunuz ki; "Bir sayfa başlığına iki dakika kafa patlatmak zor". Sitenize her gün yarım saat ayırmak zor. İçerik bulmak zor. Çünkü belki de, ya "bildiğiniz işi yapmıyor" ya da "yaptığınız işi sevmiyorsunuz"dur.

Öğrenciyim, okuyorum diyorsunuz. E o zaman "öğrenci sorunları" üzerine bir sayfa falan açın. Tamam, bazı insanlar hayatı yürüyerek çıkıyor, bazılarıysa yürüyen merdiven kullanıyor olabilir :) Büyük hedef koymayın da demiyorum. Ama alanı daraltarak başlamayı deneyebilirsiniz diyorum. Mesela (bunu çok kişiye önerdim ve uyguladı. (bende :) ) size en yakın en popüler caddeden başlayın. Kameralı bir cep telefonu bile yeter. Bir alanı adı ve bir portal scripti. Sadece o caddeye odaklanın. Yenilikleri yazın, haber geçin, özgüveni yüksek biriyseniz caddedekilerle ropörtaj yapın, , çıktıkları mağazadan memnun olmuşlar mı sorun, hepsini koyun siteye. Emin olun 6 ay sonra bir ton reklam alacaksınız. Denenmiştir, zor bir şey değil. Ama emek lazım.

Youtube'da saatler geçiriyorsunuz. Koyun çektiğiniz videoları. Ama lütfen tutupta hala birilerine seo nasıl yapılır diye sormayın, sadece okuyun. Biraz teknik, başka da bir şeye gerek yok. Zamanla kimin zırvalayıp kimin gerçek bilgiler verdiğini kesin anlarsınız. 

"Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu da anlayamazmış" der Konfüçyüs. Manavdan 1 kilo elma bile alırken gözümüzü bir an bile ayırmıyoruz tezgahtardan. Parlaklarına takılıyor, azcık ezik gördüklerimizi koymasın diye baka kalıyoruz. -tavşanın araba farına baka kaldığı gibi-

Geçenlerde gelen özel bir mesajda biri aynen şöyle diyordu bana; "Keşke bu işi paralı falan yapsan yazık oluyor sana. Sende bilim adamı sendromu var. Einstein boş duvarlarla konuşurmuş, kendisini dinleyecek anlayacak birisini bulamadığı için...." diyerek önerilerde bulunuyordu nazikçe. 

Her zaman söylediğim bir söz vardır; "Oyunu ve oyunun amacının ne olduğunu, oyun kurucudan başka kimse bilemez" :)


Sözün özü: Aslında yarım saat önce seo ve motivasyon diye bir konu eklemek hiç aklımda yoktu. Hiç kimseye seonun kolay olduğunu söylemiyorum; O kadar zor ve riskli meslekler varken tekrar düşünmek, nefes almak, belki hoş bir müzik koymak, Sezar'ın hakkını Sezar'a vermek ve çalışmak lazım diyorum. (saat 17:10)

Not: Site içi dolaşımın ne kadar önemli olduğunu gerek yazılarımda gerekse uygulamalarımdan sanırım herkes rahatlıkla anlayabilmiştir. Dikkat ederseniz bu sayfada sadece ana sayfaya tek bir bağlantı verdim. Başka da vermek, sayfanın değerini -manevi olarak- zayıflatmak istemedim :)

Sevgiler

2 yorum:

Adsız dedi ki...

Öncelikle ellerinize sağlık çok güzel bir makale olmuş. Ama ben son kısma takıldım. "...sadece ana sayfaya tek bir bağlantı verdim. Başka da vermek, sayfanın değerini zayıflatmak istemedim." demişsiniz. Ama ben site içi linkleme öenmli diye biliyorum. Bu yüzden wordpress sitemde etiketlere otomatik olarak link veren eklentilerden kullanıyorum. Sizce kullanmamalı mıyım?

Adsız dedi ki...

Evet, "site içi linkleme" önemli. Ama o cümleyi "sadece bu sayfa" için kullandım. "... değerini zayıflatmak istemedim" derken ki kastım manevi anlamdaydı :) (bilo)

Yorum Gönder

Seo'dur seo :)