Quantcast

14 Tem 2015

Sayfa Başlıkları Nasıl Olmalı?

İlk sayfada 10 başlık var, biri sizinki. Ziyaretçi hangisine tıklayacak. Konu seo ise en değerli atış buna yapılmalı. İlk sıra önemli ama ziyaretçiler gözle tarama yapıyor. Başlığınızı görmeleri yetmez tıklatmanız lazım, ama nasıl?


Sayfa Başlıkları


Yeni bir konuyu açarken belirlediğimiz ana başlıklardır. Örneğin bu Blogger sayfasını oluştururken girdiğimiz sayfa başlığı bölümü;Giriş yöntemi Blogger, WordPress, Joomla ve diğer CMS'lerde de (ya da özel yazılımlar) aynıdır. HTML dili ile söylersek Title bölümüdür. Genel kanı "Sayfa başlıkları anahtar kelime (AK) barındırmalıdır" yönündedir ki sonuçların %90'ı da bunu gösterir. Ancak algoritmalar sürekli güncelleniyor ve artık dikkat ederseniz sayfa otoriterliğini yükseltmiş sitelerin sayfa başlıkları içinde AK yok.
"ağrı kesici" aranmasında Wikipedia'nın "Analjezik" başlıklı sonucunun gelmesi ya da "tekne turu", "kaliteli oteller", "son haberler" vb. aranmalarda yine bazı otoriterleşmiş sitelerin sayfa başlıkları, aranan kelimeyi barındırmamaktadır

Ama bu demek değildir ki "biz de yeni site açar açmaz, sayfa başlıkları içinde anahtar kelime kullanmayalım". Yeni sayfaların otoriterlik dereceleri başta sıfırdır. Botların ilgili kelimeyi daha çabuk yakalayabilmesi adına, AK kullanılması henüz hala katkı sağlamaktadır. Bunu Google'ın şu açıklamasından da görebiliyoruz;
".... Kullanıcılar sonuçlarda sorguda kullandıkları terimleri ararlar ve o terimlerle alakalı durumlar olup olmadığına bakarlar, dolayısıyla sorgunuza uyarlanmış bir başlık sayfanızın bağlantısını tıklama ihtimallerini artırabilir." (kaynak)

Diğer bir ayrıntı ise; Artık eskisi gibi aranması yapılan kelimelerin, başlıklarda değil, sadece "Url Satırı" ve "Açıklama Bölümü" içinde "koyu" oldukları. Tabi bu Google'da geçerli, Bing ve Yandex'de değil.


Sayfa Başlıkları Sıralamayı Etkiler mi?


Tek başına belirleyici olmamakla beraber, evet önemli sinyallerden birisidir ve sıralamayı etkileyen faktörler arasındadır diye belirtiyor. Bu, resmî olarak Google'ın haberler bölümünde yaptığı şu satırlarda açıkça ifade edilmiş;
... sitenizin Google Haberler'deki sıralamasını etkileyebilecek bazı teknik faktörler de mevcuttur. Bu faktörler arasında, sitenize bağlantı veren diğer alakalı siteler ve makalelerinizin kodundaki açıklayıcı ve doğru <title> ve <alt> etiketleri bulunmaktadır. (bkz. sıralama)

Tek bir karakterin bile sıralamaları nasıl etkileyebileceğini daha net bir şekilde anlamak için bir Adwords reklamı çıkmanızı, başlığınızda minik oynamalarla durumu reklam teşhis aracı bölümünden gözlemlemenizi önerebilirim. Emin olun çok ciddi anlamda ipuçları yakalayabilirsiniz!


Sayfa Başlıkları Kaç Karakter Olmalı?


Şu andaki algoritmalara göre arama sonuçlarındaki başlıklar incelendiğinde karakter sınırlarının Google'da 61, Bing'de 60 ve Yandex'de 67'ye ulaştıkları görülmekte.İstatistiki bilgi olması açısından Moz, 28.000 başlık üzerinde bir inceleme yapmış ve ağırlıklı ortalamanın 58 karakterde yoğunlaştığı sonucuna ulaşmış. Genel dağılıma ilişkin grafikse şu şekilde;


Eğer yayın öncesinde başlıklarınızın nasıl görüneceğini kontrol etmek isterseniz serp simulasyon aracını da kullanabilirsiniz.

Sayfa Başlıkları Nasıl Olmalı?


Aslında net bir kural koymak doğru olmaz. Ancak yine de teknik bilgi anlamında dikkat edilmesi gerekenleri 14 madde ile sıralarsak;
 1. İsabetli sonuçlar için etkisiz kelimeler kullanmamaya çalışın.
 2. Sayfa başlığı ("Title") ile H1 etiketinin aynı olması performansı maksimize edecek, daha etkili sonuçlar doğuracaktır.
 3. Başlıklarda marka ya da site isminizi kullanmak, SERP'de daha hızlı güçlenmenizi sağlar.
 4. Hala en çok tıklanan başlıklar, harekete geçmeyi tetikleyen profesyonelce hazırlanmış eylem çağrılarıdır ("Call to Action").
 5. Fazlası sonuç penceresinde kesilir, o yüzden karakter sınırını aşmadığınızdan emin olun.
 6. Çok iddialı bir başlık sıkı bir içerik beklentisini doğurur. İçerikle uyumlu olsun, aksi halde hemen çıkma oranı yükselir, başlık önemini yitirir, bu da size sıra kaybı olarak geri döner.
 7. Empati kurun. Hedef kitleniz içeriğinizi nasıl arar?
 8. Google'ın açıklayıcı sayfa başlıkları konusunu inceleyin.
 9. Zorlama olmaksızın anahtar kelimenizi en az 1 kere kullanmaya çalışırken sayfa otoriterliğinizi güçlendirecek içeriklerle beslemeyi unutmayın.
 10. Tekrar eden kelimeler kullanmayın, fazlası kalite yönergeleri radarına takılabilir.
 11. Daha önceki konu başlıklarınıza çok benzer başlıklar kullanmayın. Her konuda kesinlikle farklı başlık kullanın.
 12. Normal karakter sınırlarını aşan, uzun başlıklar kullanmak zorundaysanız bile, en önemli kelimelerinize ilk 7-8 kelimede yer vermeye çalışın.
 13. Rahat algılanması için ayraç olarak ("|") ya da (":") işaretini tercih edin.
 14. İnsanların ilk 10 sonucu gözle taraması 2-3 saniye alır. O yüzden kısa, ve dikkat çekici; ama aynı zamanda benzersiz, açıklayıcı ve sorun çözen başlıklar seçin.

Sayfayı Olumsuz Yönde Etkileyebilecek Başlık Kullanımları

 1. SERP'de daha çok dikkat çekse de, özel durumlar haricinde (marka vb.) tamamı büyük harf kullanımı.
 2. Gereksiz noktalama işareti kullanımı (==> vb.).
 3. Arka arkaya ikili üçlü kelimeler (Yeni Yeni Yeni Filmler)
 4. Birden fazla boşluk kulanımı (s a y f a      b a ş l ı k l a r ı)
 5. Yanlış ve hatalı kelimeler, fiil kipler, tashihli yazımlar

Yukarıdaki 5 maddeyi eklemek son anda aklıma geldi. Oluştururken Google Merchant Center Yardım (Google Alışverişkonularından faydalandım. Bu kuralları yayıncılar için belirlemişse genel anlamda da geçerlidir ya da en azından geçerli olmalıdır diye düşündüm.

Türkiye'de böylesine konular istatistiki anlamda pek ele alınmıyor ya da en azından yayınlayan pek yok. Bakın mükemmel başlıklar üzerine bir incelemeyi Kevan Lee burada çok da güzel yatırmış masaya. Doğrusu ben de böyle bir incelemeyi sunabilmeyi çok isterdim.


Bu başlık seo çalışmalarındaki en önemli 50 kriteri listeleyen "Seo Rehberi" ana konusunun alt başlığıdır.


Sevgiler

S13141317341508

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Seo'dur seo :)