Quantcast

SAYFALAR

27 Tem 2015

Meta Anahtar Kelimeler

Google'ın da söylediği gibi; Meta Anahtar Kelimeler sıralama üstünde etkili değil ama bunu "standart" siteler için söylüyor. Peki standart dışı siteler! Evet katkısı var hem de kendi söylüyor.


Meta Anahtar Kelimeler

Önce en klasik soruya açıklık getirelim. Meta Anahtar Kelimeler sıralama üstünde fayda sağlar mı? Google'ın bloğunda söylediği şekliyle; Tek kelimeyle "HAYIR" katkı sağlamaz.

Şimdi de kullanımına ilişkin teknik açıklama geçelim; Sayfa kodları içinde head başlığı altında şu şekilde kullanılıyor;

<meta name="keywords" content="Anahtar Kelime 1, Anahtar Kelime 2, Anahtar Kelime 3">

Birde Youtube sayfasında nasıl kullanmış onu görelim :)Arama motorlarına siteler hakkında bilgi vermenin harika bir yolu olduğunu söyleyen Google'ın bu destek sayfasında Meta keywords etiketi hakkında bir açıklama kullanılmamış.


Google'a Özel Meta Anahtar Kelime Etiketi

Site içeriklerinin doğru sınıflandırılması çok önemli bir konudur. Google, makalelerin daha yüksek sıralama almasında doğrudan etki eden bir faktör olan "sınıflandırma" aşamasında, sadece kendine özel bir etiketten faydalanıyor; Meta News Keywords. Ancak hemen belirtmekte fayda var; Bu etiket sadece "haber siteleri" için geçerli. Kod olaraksa news_keywords şeklinde kullanılıyor, şöyle ki;

<meta name="news_keywords" content="Anahtar Kelime 1, Anahtar Kelime 2, Anahtar Kelime 3">Etiketin ne amaçla kullanıldığı hakkındaki açıklamasında ise aynen şu satırları kullanıyor;
Tarayıcımız, içeriğinizi en iyi şekilde sınıflandırmanıza yardımcı olan Google'a özel bir meta etiketten de yararlanır. Hangi anahtar kelimelerin makalelerinizle en alakalı olduğunu belirtmek için news_keywords meta etiketini kullanabilirsiniz. ("Anahtar Kelimeler")
Ayrıca şu satırlara da dikkat ediniz;
Belirli bir makale için en fazla on kelime öbeği ekleyebilirsiniz ve tüm anahtar kelimelere eşit değer verilir. Örneğin, ilk anahtar kelime, onuncu anahtar kelimeden daha güçlü bir sinyal olarak kabul edilmez.
Altını çizdiğim bölümden şu sonucun çıktığı rahatlıkla anlaşılmakta; Etikette kulanılan her anahtar kelime mutlak bir sinyal üretir. Bu yüzden bu etiketi kullanmak, sadece sınıflandırma için önemli olmasa gerek (Tabi makalenin içeriğiyle de desteklenmesi şartıyla). Ayrıca (haber sitesi sahipleri için) yine incelemek isteyenler için Google'ın diğer bir "Anahtar Kelimeler" yardım sayfasını da inceleyebilirsiniz (Google bu etiketle ilgili ilk açıklamasını 2012 yılında bloğunda bu yazı ile paylaşmıştı).


News Etiketini Hangi Siteler Kullanıyor?

Türkiye'deki ulusal haber sitelerinin çoğu Meta anahtar kelimeleri kullanmıyor. Yüzeysel olarak incelediğimde "Onedio", "Zaman", "Haber Türk" ve news kayıtlı bazı ufak sitelerin kullandıklarını görebilirsiniz. Yabancı haber siteleri arasındaysa "Washington Post" ya da daha önce yakın mercek altına aldığımız yine Gizmodo (20 milyon hit mercek altında) gibi Kinja siteleri arasında yer alan "Gawker" örnek gösterilebilir.


Ve son olarak; Meta etiket kullanımı ile doğrudan ilgili olmasa da bir haber sitesi olan "The Gurdian"ın kullandığı gibi anahtar kelimeleri listeleyen bir sayfamızın olması, "sitelerimize daha yüksek bir katkı sağlayacaktır" diye bir öneride bulunarak bağlamak isterim.


Bu başlık, seo çalışmalarındaki en önemli 50 kriteri listeleyen "Seo Rehberi" ana konusunun alt başlığıdır.

Sevgiler
S195011204512

3 yorum:

Astropay dedi ki...

Bilgilendirici bir yazı olmuş teşekkürler web sitemde uygulayacagım

Adsız dedi ki...

yazı için teşekkürler. yazının sonundaki S195011204512 ne ile alakalıdır? açıklayabilir misiniz?
rast gelsin

Adsız dedi ki...

Konuyla bir ilgisi yok, takip açısından kendimle ilgili bir not diyelim :)
.

Yorum Gönder

Seo'dur seo :)