Quantcast

SAYFALAR

15 Tem 2015

Meta Açıklamaların Önemi

Sayfa başlıklarından sonra elinizdeki en iyi ikinci büyük silah. Seçim sizin ama emin olun basit bir açıklama yetmez. Ya etkili, kısa ve vurucu bir açıklamayla ziyaretçiyi içeri çekersiniz ya da onu başkası kapar. İşte satır aralarından önemli detaylar:


Sadece site genelinde tanımlamak yetmez. Yayına aldığınız her sayfa için ayrı ayrı yazılması, biraz kafa patlatılması gerek. Meta açıklamaları konusunu daha iyi kavramak için önce sitemizin Google'da nasıl göründüğüne bakalım;Yukarıdaki açıklama Google'da görünen bölüm. Açıklama aşağıda görüldüğü üzere "Meta" etiketinin "Description" özelliği kullanılarak girildi.Peki bu meta açıklama kodlar arasına nasıl yerleştirildi? Bu noktada belki biraz "HTML" bilgisine ihtiyaç olabilir. Blogger'da "Arama Açıklaması" bölümünden. Wordpress Joomla vb diğer sistemlerde de sayfa düzeyinde veya eklentilerle girilebiliyor. Konunun dışına çıkmamak adına ön bilgimizi de vermiş olalım.

AYRICA; Örnek görüntüsüne aşağıda yer verdiğim Google Arama Konsolu içindeki "Html Geliştirmeleri" sekmesine girerek, sitenizdeki sayfalarınıza ait meta açıklamalar bölümlerinde ne tür sorunlar olduğunu da görebilirsiniz. 
Meta Açıklamalar Hakkında Teknik Ayrıntılar

 1. Sayfanın meta açıklaması mutlaka olsun.
 2. 60 karakter ve/veya 7 kelime altına ikaz geliyor o yüzden kısa olmasın.
 3. Çok benzer veya aynı meta açıklamaları kullanmayın.
 4. Üst sınırı 160 olarak hedefleyip daha uzun açıklamalardan kaçının.


Etkili Meta Açıklamaları Nasıl Olmalı?

 1. Ziyaretçiye ana fikri veren güncel bir açıklama olsun.
 2. Anahtar kelimeniz cümlenin 2.-3. kelimesinden başlasın (istatistiki bilgi).
 3. Vurgulu, etkili, anlaşılabilir ve alt kelime sınırlarına dayanmayacak ölçüde ayrıntılı ama kısa olsun.
 4. Konuyla ilgili çözüm sunsun, "işte aradığım şey" dedirtsin, tıklamayı tetikletsin.
 5. Tamamı kapital (büyük) karakter kullanmamak iyi fikir olabilir.
 6. Google'ın iyi meta açıklamalar sayfasını da okuyun.
 7. Kusursuz olsun diye motoru yakmaya gerek yok, çokta zorlamayın. Botların değiştiriyor olduğunu bilseniz de mutlaka bir açıklama ekleyin.

Her gün milyonlarca arama yapılıyor. Sahne gerisinde konular büyük bir heves ve özveriyle hazırlanıyor. Arama yapan kişilerin sitenize tıklamadan önce elinizdeki ilk atışın Sayfa Başlıkları ve Meta Açıklamalar olduğunu unutmayın ve işinizi asla Google'a bırakmayın. En doğru bilgi, insan tarafından girilendir, botlar değil.Bu başlık, seo çalışmalarındaki en önemli 50 kriteri listeleyen "Seo Rehberi" ana konusunun alt başlığıdır.


Sevgiler
S190711

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Seo'dur seo :)