Quantcast

SAYFALAR

12 Tem 2015

Etkisiz Kelimeler

Bu işin en önemli kısmı pratik yapmak olsa da teknik boyutları da var. Hele Google'da buna ilişkin patent almışsa! Etkisiz kelimeler, duraklatan kelimeler, ifadeler hepsi seo için ayrı önemlere sahip. Araştırmak isteyenler için ingilizce de "Stop Words" olarak geçiyor, buyrun:Bu konuyu ekledim çünkü henüz hazırlık aşamasındaki eşleştirme / öğrenme sistemlerinden gelen bilgiyi işleyen LSI ("Latent Semantic Indexing") konusunda atıfta bulundum. Yani henüz yayınlamadığım konuda yer alan bazı teknik bilgilere şimdiden yer veriyorum. 

Her dilin kendine göre etkisiz kelimeler listesi var. Dilin sahiplerince "çok fazla kullanılan kelimeler" anlamına geliyor. Bizde "bir", "ile", "ve" gibi kelimeler başı çekiyor. Bizi ilgilendiren bölümüyse arama motorlarının bu kelimeleri nasıl gördüğü ve ne yaptığı ile ilgili kısmı. 

Tek başlarına anlamı olmayan kelimelerdir. Metinler indekslenmeden önce ilgili kategorisinin belirlenmesi gerekir. Belirlenme işlemi öncesindeyse ilgili metnin tamamı bir dizi işlemden geçer. Tüm metnin küçük/büyük harfe dönüştürülmesi, noktalama işaretlerinin ve etkisiz kelimelerin filtrelenmesi gibi. Bu filtreleme işlemleri sonunda elde edilen metindeki her kelimenin 3-4 kelime sol ve sağlarındaki kelimelerle aralarındaki ilişkiler hesaplanır. Tabi bende prof değilim, o yüzden uzatmıyorum yoksa evin yolunu kaybedeceğiz. Yani sonuçta metnin ne anlatmak istediği anlaşılarak ilgili kategorizasyon sağlanıyor. 


Etkisiz Kelimeler Üzerindeki Gözlem Sonuçları
  1. Etkisiz kelimelerin çok kullanılması, cümlelerin uzatılması anlamına gelir, ki bunun anlamı da o metnin otoriterlik barındırmıyor olabileceği sonucunu doğurur. Yani sıkça kullanılmaları hem ziyaretçiyi hem de botları boşa oyalayıp zarar veriyor.
  2. Anahtar kelime yoğunluğu üzerinde kararsızlığa yol açıyor. 
  3. Özgünleştirme girişimlerini suya düşürüyor. Zaten etkisiz durumdaki bu kelimelerin değiştirilmesiyle yeni makaleler falan elde edilmiyor. Şöyle ki; "veya" kelimesi alınıp "ya da" olarak değiştiriliyor. Yaaa zaten bu kelimeler iptal ediliyor. Eeee neyin nesi değişti şimdi. Yerse işte :)
  4. Bağlaç kullanarak yapılan iki kelimelik bir aramada gelen sonuçlar ile bağlaçsız yapılan aramalara ilişkin sonuçlar çokta farklı değil. Yani sayfa başlıkları içinde kullanılması, sonuçlar üzerinde yüksek etkiler yaratmıyor (Örnek: "kırmızı ve siyah" ile "kırmızı siyah" aranmaları) Yani "etkisiz kelimeler ziyaretçiler içindir" diyebiliriz.


Bu sayfanın amacı, konuyu derinleştirmek değil, yüzeysel de olsa bilgi vermektir. Konuyu incelemek isteyenlere örnek oluşturması için akademik makaleler incelenebilir (Bu konuya ilk olarak seo uyumlu makale konusundaki kriterlerde de yer vermiştik).

Google Trends'de StopWords olarak incelediğimizde son bir yıldır tekrar yükselişe geçtiğini görebilirsiniz. Farklı dillerde içerik sunan site sahiplerinin faydalanmak isteyebilecekleri 29 dildeki listeye Google'da burada yer verilmiş (Liste en son 2014'de güncellenmiş) inceleyebilirsiniz. Ayrıca konunun önemi açısından Google'ın verilerin karşılaştırılması amacıyla etkisiz kelime ve ifadelere ilişkin almış olduğu patenti de buradan inceleyebilirsiniz. Faydalı olabileceği düşüncesiyle Türkçe'deki etkisiz kelimeler listesi için ben de Türk Dil Kurumu'ndan destek aldım ve 200'e yakın kelime çıktı, buyrun;


Alfabetik Olarak Türkçe Etkisiz Kelimeler Listesi

A
acabaamaancakartıkaslaaslındaaz

B
bana, bazenbazıbazılarıbazısıbelkibenbenibenimbeşbilebirbirçoğubirçokbirçoklarıbiribirisibirkaçbirkaçıbirşeybirşeyibizbizebizibizimböyleböylecebubunabundabundanbunubununburadabütün

C
çoğuçoğunaçoğunuçokçünkü

D
dadahadedeğildemekdiğerdiğeridiğerleridiyedolayı

E
elbetteen

F
fakatfalanfelanfilan

G
genegibi

H
hangihangisihanihattahemhenüzhephepsihepsinehepsiniherher biriherkesherkeseherkesihiçhiç kimsehiçbirihiçbirinehiçbirini

İ
içiniçindeileiseişte

K
kaçkadarkendikendinekendinikikimkimekimikiminkimisi

M
mademmimu

N
nasıl, ne, ne kadar, ne zaman, neden, nedir, nerde, nerede, nereden, nereye, nesi, neyse, niçin, niye

O
onaondanonlaronlaraonlardanonlarınonuonunoradaoysaoysaki

Ö
öbürüönönceötürüöyle

S
sanasensendenseniseninsizsizdensizesizisizinsonsonra, seobilog

Ş
şayetşeyşimdişöyleşuşunaşundaşundanşunlarşunuşunun

T
tabitamamtümtümü

Ü
üzere

V
varveveyaveyahut

Y
yaya dayaniyerineyineyoksa

Z
zatenzira


Benim derleyebildiğim etkisiz kelimeler bunlardı. İsteyenler Wikipedia'nın StopWords sayfasını ve sayfadaki diğer ilgili bağlantıları da takip ederek detaylı bilgi sahibi olabilirler. Ayrıca bu konuya daha önce seo uyumlu makale konusundaki kriterlerde de yer vermiştik.

Sevgiler

2 yorum:

Zekigo dedi ki...

"Etkisiz kelimeler ziyaretciler icindir. " demissin. Peki google demiyor mu "arama motorlari icin degil ziyaretciler icin faydali site yapin" . O zaman burada bir ironi yok mu? Kast ettigim spinler icin degil anahtar kelime yogunlu icin.

Adsız dedi ki...

Evet, ziyaretçiler içindir ama kullanmamız gerektikleri anlamına gelmez.Yani pekala etkisiz kelimeleri kullanmadan ya da çok az kullanarak, hem ziyaretçilere hem de botlara oynanabilir. (bilo)

Yorum Gönder

Seo'dur seo :)