Quantcast

SAYFALAR

28 Haz 2015

Sıralamayı Etkileyen Faktörler

İstatistiki bilgiler fikir vermesi içindir. Konudaki test sonuçlarında yer alan tüm kriter ve yüzdeler, herkesin tek bakışta algılayabilmesi için oluşturulmuştur. 


Grafikte, arama motorlarında sıralamayı etkileyen faktörler ve ağırlık oranlarına yer verilmiştir. Verilere dayalı gözlemler seo için önem taşır. Testlerde 300.000 arama sonucu üzerindeki başlık (title) ve açıklama (description), 4 milyardan fazla backlink, 1 milyardan fazla Facebook, Twitter paylaşımları, 300 milyondan fazla Google Plus hesabından faydalanılmıştır. Veriler Search Metrics'e ait veriler olup, doğruluğunu görmek için kendime ait tüm sitelerde, tüm başlıkları mercek altına aldım. Bakmak bir kaç saniyenizi alsa da benim tam 6 ayımı yedi. Sonuçlar hemen hemen aynı çıktı ve işte ortaya çıkan, tamamı güncel 2015 model bir grafik, buyrun;Grafikten de görüldüğü üzere, tek başına sadece içerik girmek veya sadece sosyal medyada aktif olmak yeterli olmuyor. Büyük tabloya geriden baktığımızda hepsinin birbirine bağlı olduğunu ve hepsinde de varlık göstermemiz gerektiği anlaşılabilir;

  • Backlinklerin Etkisi %28
  • Sosyal Medya %28
  • Makale İçi Etkiler %24
  • Site Mimarisinin Etkisi %10
  • Doğrudan Tıklamalar %10

Not: Bir ziyaretçi 30 dakika içinde ikinci kez ziyarete geliyorsa, bir önceki ziyaretin devamı olarak kabul edilir. Yani doğrudan tıklamaların farklı olarak algılanabilmesi için, aynı ziyaretçinin 30 dakikadan daha uzun bir süre sonra ziyarete gelmiş olması gerekir!

Eğer yeni bir girişime alan adı ile başladığımızı düşünürsek;


Kirlenmemiş ve aktif olmuş olmak kaydıyla eski alan adları ile başlamanın yenilere göre hala etkili olduğunu söyleyebilirim. Anahtar kelime barındırması ise, teknik anlamda eski etki olmasa da anahtar kelimelerden yola çıkarak arama yapan ziyaretçilerin, keyword domainlere tıklama potansiyellerinin yüksek olduğunu gösteriyor. Ayrıca daha uzun süreli tescil edilmiş olması, küçükte olsa ek bir avantaj. Ama en önemli kriter alan adı otoriterlik seviyesinin yüksek olması. 


Sosyal platformlar. Ama hangisi? Neresinin olduğu çokta önemli değil. Yine de insanların en çok takip ettiği platformlarda varlık göstermek en doğrusu olacaktır. Doğal, sıcak ve gerçek trafik, gelen ziyaretçinin sayfada yeterli süre kalıp (bkz. Google Ziyaret Süresi Hakkında) bir kaç sayfa gezip işini görmüş olması, sayfayı ya da sayfaya ilişkin sosyal medya ortamında beğenisini belirtmiş olması en büyük etkiyi sağlıyor. E birde sayfanızın reklamını yapıyor, birileriyle paylaşıyorlarsa ve hele hele kurumsal seo ağırlıklı çalışıyorsanız değme gitsin.


E peki sayfaların sıralama etkisi? Daha önce sayfa otoriterlik derecesi (page authority) ve bunu artırma üzerine değinmiştik. İşlenen konuya göre değişmekle beraber; sayfadaki toplam kelime uzunluğu, anahtar kelime yoğunluğu ve yakın/ilgili ek kelimelerle desteklenmiş olması, yüklenme hızı, görsel desteği, h2, h3 başlıkları, sayfaya giren/çıkan linkler ve bunların ilgililik ve otoriterlik dereceleri, css yapısı, sayfada geçirilen süre, hemen çıkma oranı ve güncellenme sıklıkları. Bakınız, geçen günlerde otoriterlik puanımızı yükseltmek adına hem Microsoft Curah sayfamızı (curah app oldu) tanıtmış hem de Küratör başlığı ile bunu işlemiştik. Ayrıca yine kısa bir süre önce ele aldığım Moz'un spam puanı kriterleri de ters yönde dikkate alınabilir. 


Google, sıralamalar üzerinde çalışan editörlerinin olmadığını vurgulamakla beraber üzerinde en çok durduğu 4 ana başlığı şu şekilde özetliyor;

  1. Özgün ol
  2. Zenginlik kat
  3. Çeşitlilik sun
  4. Güncel tut
Bunların hepsi rutin görünebilir. Mobilden gelen etkiler, yorumların etkileri gibi uzun uzadıya çoğaltmak mümkün. Ancak tamamı da sıralamayı etkileyen faktörler olup, seo rehberimizdeki diğer tüm alt kriterinde etki ettiklerini uygulamasak bile bilmek yeterli olacaktır.

Konuya Google aramaları üzerinden gelmiş ziyaretçilerin, ilgisini çekebilecek diğer bir kaç başlık; Hedef Kitle ve Seo, Seo ve Pazarlama, Seo Uyumlu Makale, Google'da Yükselmek İçin, Profil Bağlantıların Seo'ya Etkisi, Seo Danışmanı Seçerken, Seo ve Sürdürülebilirlik, Seo ve Tanıtım Yazıları Üzerine adlı konuları önerebilirim.


Sevgiler


2 yorum:

Dizi Merkezi dedi ki...

Elinize sağlık çok iyi bir yazı olmuş sizden bir isteğim sitenin mobil uyumlu olmasının etkisini de bir konuda değiinirmisiniz

Anaokulu Mobilyaları dedi ki...

Çok güzel bir yazı olmuş sonuna kadar okuyup kendime notlar çıkardım

Yorum Gönder

Seo'dur seo :)