Quantcast

SAYFALAR

27 Haz 2015

Seo Teknikleri 013 | Bing ile Rakip Backlink Analizi

Rakip siteler nerelerden link alıyor?

Seo Teknikleri : 013
Sınıfı : Backlink Analizi
Seviye : Her seviye webmaster için
Etki Seviyesi : -
Etki Süresi : Anlık
Amaç : Rakiplerin backlink kaynaklarını sorgulama


Olay şu: Aslında bu konu seo teknikleri bölümünde olmayabilirdi. Sadece ücretsiz pratik ve hızlı oluşundan dolayı, gerek kendi sitelerimizin gerekse rakiplerinizin aldıkları backlinkleri öğrenebilmek için bir alternatif.

Hatırlarsanız seo teknikleri içindeki 12. konuda, rakiplerinizin hangi anahtar kelimeler üzerinde çalışma yaptıklarını görebilmek için Google'ın Anahtar Kelime Planlayıcı aracıyla burada işlemiştik. Aynı işlemi bu kez Bing'in aracı üzerinden ama site bazında yapıyoruz. Yani rakipleriniz hangi sitelerden backlink almaktalar. Ücretsiz, kolay, güncel ve güvenilir bir araç.

Öncelikle Bing üzerinde hesabınız olmalı. Giriş yaptıktan sonra Bing Web Uzmanı aracımızın buradaki adresine girip, site adresini aşağıdaki ekrandaki gibi ilgili kutuya yazıp onaylayın. İsterseniz maviyle işaretli alana anahtar kelimede yazabilirsiniz. Ve işte rakibin almış olduğu tüm geri bağlantılar listelendi :) 
Rakiplere ayıp olmasın diye kendi sitemi ekledim. Sonuç penceresi oldukça güçlü. Güncellenme aralıklarının sık olmamasından dolayı çoğu aracın getirmediği sonuçları da getiriyor. Gördüğünüz gibi yine geçenlerde işlediğim kürasyon konusuna ilişkin backlink bile geldi :)

Şimdi de yine sol taraftan "seo çözümleyici" sekmesine tıklayalım. Çokta faydalı görünmeyebilir. Ama yine de yeni webmaster adayları için faydalı olacaktır diye düşünüyorum. 
Gelen penceredeki ilgili hücreye sitenizi yazıp, "analiz" düğmesine basmanız yeterli. Gördüğünüz gibi sol tarafta hata sayımlarıyla beraber açıklamalara ve sağ tarafta da yapılan açıklamaları gösteriyor. Neymiş, "alt" etiketine açıklama girmemişim :) geçtik.

Bana göre Bing bu araç ile "pazarda bende varım" demiş. Tabi ki ücretli araçlarla karşılaştırılamaz, gelişecektir. Pazardaki her yeniliğin, diğer herkesi pozitif yönde etkileyeceğini ve bundanda son kullanıcıların karlı çıkacaklarını düşünüyorum. 


Önceki konu Seo Teknikleri 012 : Rakip Keyword Analizi
Sonraki konu Seo Teknikleri 014 : Qr ile Seo


Sevgiler

1 yorum:

Adsız dedi ki...

yeni yazılarınızı bekliyorum.. SEO konusunda bulabildiğim en iyi kişisiniz. sadece sizden yeni konular öğrenebildim teşekkürler..

Yorum Gönder

Seo'dur seo :)