Quantcast

SAYFALAR

16 May 2015

Google'da Yükselmek İçin

Görünüşte hiçte zor bir iş değil; Bir başlık, açıklama, içerik, iki resim, biraz link paylaşımı işte size seo dediğimiz şey. Derken her yer seo danışmanı kaynamaya başlar ve yükselen yükselene. Bakalım basitmiymiş.Konuya giriş anlamında çok basitçe örnek vereyim. Lütfen aşağıdaki iki satıra iyice bakın bakalım fark var mı?

- Seo'ya Uygun Makale
- Seo’ya Uygun Makale

Eğer göremediyseniz şimdi her iki satırı da ayrı ayrı kopyalayarak Google'da aratın ve ilk sayfadaki değişimleri gözlemleyin. (Bu arada seo uyumlu makale konumuzu da okumayanlara hatırlatalım)

Şimdi;
Ben çalışmalarımda ikinci satırdaki yazım şeklini kullanıyorum. Peki niye? Üstelik Google bunu "hatalı" olarak algılıyor. Şimdide ziyaretçi gözünden bakalım. Beklenen hareket, ziyaretçinin ilk satırdaki şekilde arama yapmasıdır. Yani "normal" apostrof işaretini kullanarak. Ama; Bazı klavyelerde (dillerde) default değer olarak veya alışkanlık olarak ikinci satırdaki apastrof kullanılıyor. Bu işareti kullanan webmaster sayısı yok denecek kadar az olduğundan şöyle bir durum doğuyor;

- Ziyaretçi benim apostrofu kullanmışsa, Google "bunu mu demek istediniz" mesajını çıkarıyor ama benim siteyi de rakiplerimden üste alıyor :)

- Yok eğer ziyaretçi normal tek tırnağı kullanmışsa, benim başlıkta kullandığım işareti önemsemiyor ve yine olması gereken sırada ziyaretçinin önüne çıkarıyor. Umarım kafa karıştırmamıştır. (Ascii karakterler arasındaki farkları ve nasıl çıktıklarını görmek için rsquo sitesinden faydalanabilirsiniz.)

Evet, bu saçma görünen ama sinsice bir tekniktir, çokta özel değil ama öyle ulu orta kimsede böyle "kendine özel" teknikleri paylaşmaz (Zaten bende paylaşmıyorum. Şurda biz bizeyiz neticede :) ). Yükselmenin nice yolları vardır. İşte bu yüzdendir ki; Seo kriterleri diye gördüğümüz kısım, buz dağının sadece görünen kısmıdır. Diğer kısımlarsa, inceleme araştırma biraz ter ve bolca deneme yamulmalarla meydana gelir. Bildiğiniz üzere seo teknikleri bölümünde fırsat buldukça farklı konulara yer vermeye çalışıyorum, bunun 100"e kadar yolu var. Sizde farklı yolları deneyebilirsiniz. Neyse geçtik. İşte size Google'da yükselmek için önemsenmesi gereken 10 altın kural;


 1. Google'da markalaştırmaya çalışacağınız akılcıl bir domain, emin olun keyword domain'den çok daha hızlı yükselecektir.
 2. Herhangi bir sayfadayken 1-2 tıkla ulaşılabilen tüm sayfalar, diğer sayfalardan daha hızlı yükselir.
 3. Gizli anahtar kelimeler, açık anahtar kelimelerden daha çok iş yapar. Mesela "seo nedir" anahtar kelimesi için;
  "... webmaster seo nedir konusuna girmeden önce..." yerine
  "... webmaster seo hakkında araştırma yaparken nedir diye sorarsa..."
  kullanınız. Yani "seo" ve "nedir" kelimelerini birbirinden kopartın.
 4. Başlıklarda (title) "-" yerine " | " kullanın ve bağlaçlarla dans etmeyi unutmayın.
 5. Ne kadar kaçsanız da, anahtar kelime yoğunluğu atlanacak konu değildir. Ayrıca, hala beleşken üşenmeyin, Google Anahtar Kelime Planlayıcı'da biraz vakit geçirin.
 6. Sadece seo'ya yüklenmeyin. Eposta, Adwords, sosyal medya, yarışmalar, satış siteleri, forumlar vb. gibi ziyaretçi kaynaklarını da kullanmaya çalışın.
 7. Konuların sayfa otoriterliğini güçlendirmek için planlı linkleme zor ama çok önemlidir.
 8. Aşırı önem verdiğiniz dış linklerinizi (backlink) ara ara kontrol şarttır. Onlar koparsa sizde koparsınız.
 9. Profilinizde kullanacağınız 1 adet anchor bağlantı, dışarıdan alacağınız 100 farklı bağlantıdan daha kıymetlidir. (bkz; Profil linkler konusu)
 10. Alan adı otoriterliği konusunu sallamayınız, kriterlere yer verdik, kesinlikle önemseyin.

Ha birde yükselmek demişken, Google Plus takipçilerimle bi piknik düşünüyorum. Herhalde bi dolmuş yeter. Blog açılalı aylar olmuş, anca o kadar olmuş takipçi sayımız, valla bravo yani :)

Sevgiler

1 yorum:

Adsız dedi ki...

Gizli anahtar kelimeler, açık anahtar kelimelerden daha çok iş yapar. Mesela "seo nedir" anahtar kelimesi için;
"... webmaster seo nedir konusuna girmeden önce..." yerine
"... webmaster seo hakkında araştırma yaparken nedir diye sorarsa..."

Ustam bu konuyu biraz acar mısın. Yani normal anahtar kelime yoğunluğu olayında mesela kelimemiz "seo nedir" ise bunu belli bir oranda tutmak isteriz. Bu sizin dediğiniz şekilde olunca gizli kullanmış olacağız. Ve böyle faydası olacak :) ?

Yorum Gönder

Seo'dur seo :)