Quantcast

SAYFALAR

14 May 2015

Googlebot-Mobile ve Robot Dosyası Kullanımı

Dün Google'ın robot dosyası test aracına girip biraz inceleme yaptığımda, her webmaster hatta her seo'nun gözünden kaçabileceğini düşündüğüm garip bir ayrıntıyla karşılaştım, hemen aktarıyorum; 


"GoogleBot"un tüm dizinimizi taraması için şunu yazıyorduk; 

User-agent: GoogleBot 
Disallow: 

Test aracında aynı işlemin "Googlebot-Mobil" için yapılmasını istediğimizde ise durum şöyle bir hal alıyor; 

User-agent: Googlebot-Mobile
Allow:/ 

Eğer Google Robots Test aracında deneme yaparsanız, "GoogleBot" seçildiğinde "Disallow:" ın, "Googlebot-Mobile" seçildiğinde ise "Allow:/" satırlarının yeşile döndüklerini yani botlara izin verildiklerini görebilirsiniz.


Yani kısaca; Normal botların geçişine izin vermek için "Disallow:" kullanılırken, mobil botların geçişine izin vermek için "Allow:/" kullanınız. Aksi halde mobil sayfalarınızın botlar tarafından okunmaması ve dolayısıyla hem seo hem de trafik anlamında kayıp yaşayabilmeniz anlamına geliyor. Durumu birde grafiklerle gösterelim;


1) Robot test aracımıza girip sitemizi seçiyoruz.
2) Alt taraftan "Googlebot" u seçip "test et" düğmesine basıyoruz.


3) Sonuç penceremizde "izin verildi" mesajı geliyor. Yani Google botları "Disallow:" komut satırı ile sitemizi artık okuyabiliyor anlamına geliyor.


4) Şimdi de aynı işlemi "Googlebot Mobile" ile gerçekleştiriyoruz.5) Yine "izin verildi" olarak gösteriyor. Ama bu kez "Disallow:" komut satırı yerine "Allow:/" yazdığımıza dikkat edin.


Ben bunun belki de bir hata olabileceğini ve yeni sorunlar doğurmaması düşüncesiyle şimdilik kendi robot dosyalarımda uygulamaya almadım. Belki de hata değildir. Özellikle mobil girişlerle ilgili sorun yaşayanların durumu kontrol etmesi adına önemli olduğuna inandığım için ele almak istedim. Neyse. Seo'dur seo dedik geçtik gitti bitti.


Sevgiler

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Seo'dur seo :)