Quantcast

SAYFALAR

15 May 2015

Google Correlate ve Kelime Avı

Öncelikle bu teknikte kullanacağımız Google Correlate neymiş hemen kısa bir açıklama ile başlayalım. Çoğu kişinin bildiğini hiç sanmıyor ve "o da neymiş" diyeceklerini biliyorum ama geçtik gitti, fazla uzatmadan, özellikle hit avcısı seoları yakından ilgilendiren konumuza hızlı bir giriş yapıyoruz;


Google Correlate; Girilen anahtar kelime ile en yakın ilişki içinde olan diğer kelimelere ulaşmamıza yardımcı olan bir korelasyon aracı. Pazarlama ile uğraşan, istatistiki araştırmalar yapan, veri madenciliği ile uğraşan ve özellikle de gerçek anlamdaki seo uzmanlarının kullandığı (kisin kullanıyorlardır :) ) önemli bir deneysel araç. Kullanımına ilişkin burada tutorial var. Mesela bakın seo optimizasyonu yazınca nasıl bir sonuç geliyor. E adamlar karikatürize bile etmişler; Doğru şekilde ve Google Trends ile birlikte kullanıldığında mükemmel sonuçlara ulaşabilirsiniz. Gerekli tek şey biraz hayal gücü biraz da merak!

Kurcalama kısmını size bırakıp, ben hemen tekniğe geçelim;

Google Correlate adresine girin ve arama bölümüne "izle" yazın (farklı denemeler yapabilirsiniz). Ekranın üst kısmında gelen kelimeler, girmiş olduğumuz "izle" kelimesinin trendine en yüksek derecede yakınlık gösteren kelimeleri veriyor.  Bizim sonucumuzda 0,98'lik bir puanla "teamviewer" kelimesi en üstte. Tabi bu rakam son 10 yıl üzerinden çıkan sonuç.
Ekranımıza gelen grafik bölümünün en sağından 2015 başını seçip sağa doğru sürükleyin (aşağıda:1 numaralı hareket)  ve ardından 2 numara ile belirttiğim alana tıklayınız.
Görüntünün ve anahtar kelimelerin aşağıdaki gibi değiştiğini göreceksiniz. Bu yeni gelen kelimeler, son bir kaç ay içinde yükselişe geçen kelimeler. 
Şimdi hemen en üstteki kelimemizi alıp ("bütün çizgi filmler") Google Trends'de aratıyor ve gerçekten bir trendi olup olmadığına bakıyoruz.
Varmış. Şimdi de hemen Google Anahtar Kelime Planlayıcısı'na girip aratıyoruz ve ekrana aşağıdaki sonuç geliyor.
Eveeet, elimize "düşük" rekabet oranlı ve 6600 aranma hacimli tık başına 1.24 lük bir kelime geldi. Hemen gidip alan adına bakıyoruz, bakalım durum ne;
Ve evet, alan adımızda boşta. Şimdi Google'a dönüp ufak bir başlık araştırması daha yapıyoruz;

allintitle:"bütün çizgi filmler"

şeklinde arama yaptığımızda 363 sonucun döndüğünü görüyoruz. Rakamı biraz azaltmaya çalışıp, kabaca ilk başlarda gördüğümüz bir iki siteyi eleyelim bakalım ne kadar düşecek;

allintitle:"bütün çizgi filmler" -site:cizgifilm.in -site:cizgifilmizlesen.com

234'e düştü. Görüldüğü üzere ortalık gayet sessiz görünüyor. Yani sitemizi rahatlıkla açabileceğim hoş bir kelime bulmuş olduk.

Düşük rekabet oranından dolayı siteyi hazırlayıp tepeye almak inanın hiç te zor değil. Doğru içeriklere yer verip seo rehberi içinde işlediğimiz rutin başlıklara ve sayfa otoriterliğinde yükselmek için bir kaç adıma dikkat etmek yeterli olacaktır. 

%1'lik bir tıklama oranı ile bile bu kelime size aylık en az 80 TL bırakır. Üstelik site yukarı taşındıktan sonra üzerinde fazla ilgilenmeniz bile gerekmez. Ama ille de yeni bir domain almak zorunda değilsiniz, zaten var olan sitenizde de bu kelimeye yer verebilirsiniz.

Emin olun farklı kelimeler denedikçe inanılmaz niş kelimelerle karşılaşacaksınız. Eğer işin daha da derinlerine ulaşmak isterseniz ilk grafikte sağ üstteki alana kendi verilerinizi de yükleyebilirsiniz. Bakın sayın Akdoğan bloğu Banthiacos'da "ne" kelimesi ile "rüyada" kelimeleri arasındaki ilişkileri mercek altına almış.

Ya da ufkumuzu biraz daha açmak adına "yemek" yazıp, zaman periyotunu son 3 ay'a ayarladığımda "rüyada balık yemek" gibi bir kelimenin giderek yükseldiğini ve aylık aranma hacminin geçen ay itibariyle 10k seviyelerine ulaştığını görüyoruz.
Yada çok alakasız bir şekilde "elbise" yazıp, zaman periyotunu yine son birkaç ay olarak seçtiğimde gözüme "facebook hesabı nasıl açılır" gibi aylık aranma hacmi 1000 olan ve yükselişte olan bir başka kelimeye ulaşıyorum. Bunlar, Google Correlate kullanarak ulaşabileceğiniz ve var olan trafiğinizi artırmak için, kullanmasını bilen için ciddi kaynaklardır diye düşünüyorum.

Konuyu, hem uzun olduğu hem de başlı başına Google Correlate'ı ele almaya çalıştığım için seo teknikleri arasına almadım. Faydalı olmuş olması dileklerimle.

Sevgiler

3 yorum:

Mustafa dedi ki...

Ben de faydalanıyorum. Teşekkür ederim.

ahmet dedi ki...

bilmeyenlere nimetsin hocam :) bu bilgiyi su gb icmem lazim ellerine sağlık

Adsız dedi ki...

faydalımı olmakmı bu aracı 2 yıl once bulmustum ama nasılkullanılacasgı hakkında enufak fıkrım yokdu gercekden yararlı bılgı oldu tesekkurler bu yıl içinde site kurmaya da nıyetim vardı sağ olun

Yorum Gönder

Seo'dur seo :)