Quantcast

SAYFALAR

6 Nis 2015

Yeni Şeyler Deneyin

Matt Cutts'u biliyoruz. Seo adına ne kadar doğru şeyler söylüyor bilmem. Bildiğim tek şey; Adam sadece işini yapıyor, hepsi bu. Dile kolay, TED'de 6,054,263 izleme alan ve bence hem motivasyon hem de denemek adına oldukça anlamlı bir 3,5 dakika. İster okuyun ister seyredin, buyrun Matt Cutts sizlerle;Bir kaç yıl önce rutine bağlandığımı hissettim, bu yüzden Amerika'nın büyük filozofu olan Morgan Spurlock'un ayak izlerini takip etmeye ve 30 günlüğüne yeni bir şeyler denemeye karar verdim. Fikir aslında oldukça basit. Hayatına her zaman katmak istediğin bir şeyi düşün ve onu bir sonraki 30 günde dene. 30 gün yeni bir alışkanlığı hayatınıza ekleyip, çıkarmak için yeterli bir zaman.
30 gün süresindeki bu zorluklardan öğrendiğim birkaç şey var;
İlki, unutulan uçup giden ayların aksine, zaman oldukça unutulmazdı. Bir ay boyunca her gün bir adet fotoğraf çekmek bu mücadelenin bir parçasıydı. O gün ne yaptığımı ve nerede olduğumu tam olarak hatırlıyorum. Farkettim ki, 30 günlük daha zor mücadele ve daha çok şey yaparken kendime güvenim arttı. Bilgisayarda bütün gün pinekleyen bir kişiden, eğlence için işe bisikletle giden bir olmuştum. Geçen sene bile, Afrika'nın en yüksek dağı olan Klimanjaro dağlarında yürüyüş yaparken buldum. 30 günlük serüvenime başlamadan önce fazla maceraperest değildim.
Ayrıca farkettim ki, bir şeyi gerçekten isterseniz, 30 gün süresince yapabilirsiniz. Hiç roman yazmak istediniz mi? Her kasım onbinlerce insan 30 gün içinde kendi 50,000 kelimelik romanının başlangıç kısmını yazıyor. Yapacağınız şey sadece günde 1,667 kelimeyi bir ay boyunca yazmak. Ben yaptım. Uykudan yoksun olabilirsiniz, fakat romanı bitireceksiniz. Şimdi benim kitabım Amerika'nın bir sonraki romanı mı? Hayır, onu bir ayda yazdım. Berbat. Fakat geri kalan hayatım boyunca, TED partisinde John Hodgman ile tanışırsam, "Bilgisayar bilimcisiyim" dememe gerek yok. Hayır, hayır, eğer istersem "Bir roman yazarı" olduğumu" söyleyebilirim.
Bahsetmek istediğim son bir şey var. Yapmayı sürdürebileceğim küçük, sürekli değişiklikler yaptığım zaman öğrendim ki, daha fazla yapışıyor. Büyük çılgın zorluklarla bir sorun yok. Aslında, çok eğlenceliler. Fakat daha az alışkanlık yapıyor...
Şimdi size bir sorum var: Ne istiyorsunuz? Garanti ediyorum, ister beğenin ister beğenmeyin sonraki 30 gün boyunca başarılı olacaksınız. Peki hep yapmayı istediğiniz bir şeyi 30 günlüğüne neden düşünmüyor ve denemiyorsunuz?
Bence seo adına tüm bildiklerinizi bir yana koyup, her gün sadece 1 saat ayırıp disiplinli bir şekilde bildiklerinizi yazmaya, otomasyonu bırakıp sosyal medyada tırnaklarınızla paylaşmaya yani geleni gideni sıralamaları bırakıp, sadece yaptığınız işin hakkını vermeye çalışmak iyi bir başlangıç olabilir. 

Sevgiler

Kaynak: www.ted.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Seo'dur seo :)