Quantcast

3 Nis 2015

Profil Bağlantıların Seo'ya Etkisi

Google'da hızla yükselmek ve bolca da ziyaretçi istiyorsunuz. Bence yazdığımız tüm yazıların en önemlisi budur. İşte en basit formül. "Sağlam Bir Profil Hesabı". Balık baştan kokar derler. Bizde bu yazıda kokuşmamak ve çalışmalarımızın başarıya ulaşması için atılması gereken ilk ve en önemli adımdan, profillerin ve profil bağlantılarının (Profil Link) öneminden ve seo'ya etkisinden bahsedeceğiz. 


Tonla çalışma yapıp, oyunu yanlış kuruyor, yazdığınız yazının kimleri nasıl etkileyebileceğini hiç düşünmeden yazıyor ve sonra da "her şeyi doğru yaptım, sitem neden indeks almıyor" deyip moraliniz dip yapıyor. Benim ki niye anında alıyor, sizden ne farkım var ki? Üstelik daha bir kaç aylık basit bir blog.

Hesaplama yapmak için hiç kimse düdüklü tencere kullanmaz, bunun yerine hesap makinesini tercih ederiz (Çünkü otorite, hesap makinesidir). Ya da falanca bir yemeğin tarifini öğrenmek için hiçbirimiz tutupta araç satışı yapan bir sitede arama yapmayız. Niye verdik bu örnekleri? İlerleyelim, emin olun daha iyi anlaşılacak.

Profil ve profil bağlantısı dediğimiz şey nedir? Hani bir forumda hesap açar ve sitemizin linkini yapıştırırız ya işte odur. Google+, Facebook veya Twitter vb. hesaplarımıza yapıştırdığımız linklerdir. Hatta bir alan adı satın aldığınızda whois bilgilerinde yer verdiğimiz bilgilerdir.

Şimdi kendimizi bir "bot" gibi düşünelim ve örnek eşliğinde sondan başa doğru ilerleyelim;

Sosyal medyada "sağlıklı beslenme" üzerine bir yazı.
Yazının hemen altında "kaynak" link.
Linki kim paylaşmış? Mehmet. 
Mehmet nereden almış? Ahmet'in sitesinden. 
Ahmet'in sitesi kime ait, bu siteye yazı yazan kim? Ahmet de kim oluyor?

Botun bolca bilgiye ihtiyacı var. Whois lazım, bu hesabı işleten kişinin epostası lazım. Epostanın nerelerde paylaşıldığı bilgileri lazım. Ne zamandır yazıyor. Ne sıklıkla yazıyor. Yazdığı yazılardaki gerçeklik payı ne? Yazıların başka yerlerde kopyası var mı? Sıfırdan yazılmış yazılar mı yoksa benzerlerinin yeniden ele alınmış halleri mi? Yazıyı yazan kişi nerede çalışıyor? Mesleği ne? Beslenme ile ilgili bir işte çalışıyor mu? Evetse çalıştığı yer neresi. Oranın sahibi mi değil mi? Belgeleri var mı yok mu? Ödül falan olsa da olur. Toplantı, seminer vb. platformlarda bulunuyor mu? Madem çok iyi olduğunu iddia ediyor medyada hiç ismi geçiyor mu? Ana işi bu değilse bu bilgileri nereden alıyor, kaynağı ne ya da kim? Bu adama güvenilir mi güvenilmez mi?... Profil hesaplarının olduğu yerlerde ne kadar süredir "varlık" gösteriyor. Yoksa göstermiyor da öylesine açılmış "pasif" hesaplar mı? Yani sahada ne kadar zamandır bu işle uğraşıyor...

İşte tüm bunların başı yani seo dediğimiz zincirleme olaylar dizisinin tamamı basit bir profil ile başlıyor. Bu soruların cevapları, kişiyi yani hesabı otoriter yapıyor. "Otoriter Hesap" demek, otoriterliğini destekleyecek bilgi dolu içerik demek. Bilgi dolu içerik demek; Yazının bulunduğu sayfanın otoriterliğine (Page Authority) ciddi ivme katması demek. Sayfa otoriterliğinin yükselmesi demek, alan adı otoriterliğinin (Domain Authority) yükselmesi demek. Alan adının yükselmesi demek, sıralamada dahada yükselmek ve daha çok gelir demek. Daha çok gelir demek, reklama daha fazla para ayırabilmek ve çok çok daha fazla kazanabilmek demek. Olay bu kadar basit. Ve buda seo'yu etkileyen faktörlere ilişkin grafiğim, bence budur.
Her şey açılan bir profilin otoriterliğini ispatlaması ile başlar. Dolayısıyla o profilde yer verdiği bağlantıların da güçlenmesi anlamına gelir. Profil bilgilerini önemseyin. Gerekli bilgilerin %100 ünü doldurup ilgili botlara olabildiğince bilgi verin! Ve tabi aktif tutun! Büyük resmi görmek için mucize bir gözlüğe gerek yok. Bence Google'ın algoritmasındanki en önemli kriter, kişilerin profil bilgileridir. Hele hele profil bilgilerindeki çapa metinler (anchor text)... bence en az %30-40 etikisi var. Bunu da ayrı bir konuda işlemek üzere kalın sağlıcakla.

Sevgiler

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Seo'dur seo :)