Quantcast

SAYFALAR

10 Nis 2015

Page Authority Yükseltme

Sayfa otoriterliği yani Page Authority yükseltilebilir mi, nasıl yükseltilir? Bir seo çalışmasında Domain Authority'den sonra en önemli etkendir, candır. PA'yı doğrudan etkileyen bir kaç önemli etken vardır. İvme kazanması için hepsi bir bütün olarak düşünülmelidir. Neyse fazla uzatmadan detaylara inelim.


Ziyaret alan her sayfa bir değer kazanır. Bu değer, sitedeki hangi sayfaların site geneline (alan adı otoriterliğine) daha fazla katkı sağladığını da gösterir. Bir sayfa, başka bir sayfadan veya farklı sitelerden bağlantı almamışsa o sayfanın değeri "0" olarak kabul edilir. Dolasıyla, bir sayfaya oturum başına yapılan her farklı ziyaret bu değeri yükseltir. Herhangi bir bağlantı ve/veya ziyaret almayan bir sayfanın otoriterlik puanı dolayısıyla değeri sıfırdır (bu konu seo teknikleri arasında dolaşım ve içerik güçlendirme olarak ele alandı). Bir çok etken sonrasında 100'e kadar bir değer kazanabilir. Büyümesiyle beraber alan adı otoriterlik değerini de yükseltir. Değeri yükselen sayfalar doğal arama sonuçlarında yükselme sağlar ve daha fazla ziyaretçi çeker. İşte sayfa değerini yükselten bir kaç önemli etken;
 1. İçeriğin Kalitesi
  En önemli adım. Ama tutupta "Baş Ağrısı" gibi riskli bir konuyu, gerçek bir doktorun kaleminden bile yazsanız pek fayda etmez. Profil bilgilerinizin bu bilgiyi bildiğinize dair desteklemesi gerekir. (veya içeriği giren editöre ait profil bilgileri) Sağlık gibi bir konuda kim olduğu bilinmeyen birinin bilgilerinin en üst sıralara çıkması, hele hele oralarda tutunabilmesi çok zordur. Ama genel bir konuda ileri düzey bir yazıyı bile araştırmalarınıza dayanarak derleyebilir, yazabilirsiniz. O yüzden, ya ele aldığınız konunun hassasiyet derecesini bilmeniz ve ona göre bir içerik yazmanız, profil bilgilerinizde o konuya ilişkin yetkin biri olduğunuz desteklenmelidir.
 2. Above the Fold
  Etkili bir giriş sayfası demek, Above the Fold bölümünde yer alan sayfaların, otoriterlik seviyelerinin daha da güçlenmesi demek.
 3. Hemen Çıkma Oranı
  İlgili yazınız okundu. İyi güzel hoşta, okuduktan sonra ana sayfanıza hiç tıklamadan çıkılıyorsa sorun var demektir ki bu da sayfa otoriterliğinizin gelişmesine engel bir durumdur. Oranı düşürmek, PA'nın gelişmesine yüksek fayda sağlar. Tüm faktörler ve detaylar için Hemen Çıkma Oranı konusuna bakınız.
 4. İçerik Anahtar Kelime Yoğunluğu
  Yükselmek istenilen anahtar kelimelerin belli bir oran dahilinde kullanılmaları, kazanılacak sıralama için birinci dereceden bir önem taşır. Bu da PA'yı geliştirir. Derinlemesine bilgi için anahtar kelime yoğunluğu konusunu inceleyebilirsiniz.
 5. Sayfanıza İlişkin Tanıtım Yazıları
  İçeriğinizi girdiniz. Belli bir takipçi kitleniz de var ve onlar tarafından da okundular. Yeterli olmadığını düşünüyorsanız, yazdığınız yazı ile ilişkili sitelerde yazının kısa haline ilişkin daha küçük çaplı yazılar yazdırabilir, sitenize ek trafik sağlayarak sayfanızın otoriterlik (page authority) seviyesinin güçlenmesine yardımcı olabilirsiniz. Bu konuyu tanıtım yazıları başlığı altında detaylı olarak ele almıştık.
 6. Beğeni ve Paylaşım Sıklığı
  Sayfanızı oluşturdunuz ve güçlenmesini bekliyorsunuz. İnsanların dillerine düşürmeyi, sayfanızı paylaşmalarını ve/veya beğenmelerini sağlamayı başarabilmiş, sosyal medyaya düşürebilmişseniz, işte en büyük katkı budur. Yada siz kendiniz sosyal medya hesaplarında da kısa ve benzersiz cümleciklerle paylaşabilir, hem ek trafik sağlayabilir hem de sayfanın otoriterliğinin (page authority) artmasına yardımcı olabilirsiniz. İşin özü; Sosyal medya olmazsa olmaz.
 7. Güncelleme Sıklığı
  Kaliteli içerik önemlidir. Ama disiplin ve istikrar çok daha önemlidir. Kaç tane eklediğinizin pek önemi yoktur. Önemli olan "ekleme aralığınızdaki" disiplindir. İsterseniz haftada bir makale ekleyin. Ama disiplinli olun ve bu konudan asla ödün vermeyin.
 8. Yorumlar
  Ufak oyunlar yapın. Öyle cümleler kullanın ki, sayfanızı okuduktan sonra teşekkür etmek, soru sormak için yorum bırakmalarını sağlayın. Fazla gözlerine sokmayın, ters teper.
 9. Site İçi Dolaşım
  Site içinde diğer sayfalarınıza oranla daha güçlü olmasını istediğiniz sayfalara çıkış yapın. En yüksek etki için, sayfanıza yüksek PA değerlere sahip sayfalardan bağlantı verin. Konu ile ilgili ek bilgi için sayfa güçlendirme makalesini inceleyiniz.
 10. Kopyalanmaya Karşı Koruma
  Taklitler aslını güçlendirir. Burada kopyalanmaya karşı korumadan kastımız, sayfanızı belli sitelere kayıt ettirmiş olmanızdır. Sayfanız belge sahibi olduğu için biraz daha güçlenmiş olur. Dmca verilebilecek en bilindik örnek. Sitenizi ve sayfalarınızı kaydettirmeniz yeterli olacaktır.
 11. Başlık Seçimi
  Başlık seçiminizi çok iyi yapmanız lazım. Ya Google Anahtar Kelime Planlayıcısı üzerinden araştırıp bulun veya insanların sıkça sordukları sorulardan yola çıkarak hazırlayın. Başlıklar üzerine genel ortalama altı kelime civarlarında. Anahtar kelimenizi mutlaka barındırsın.
 12. Güçlü Bağlantılar (Backlink) Alma
  Yazınızı fazla yerde paylaşmayın. Bir iki tane otoriter sitede paylaşmanız yeterde artar bile. Sağlam linkler almak için işte size otoriter bağlantı kazanma tekniği.

Sayfa Otoriterliğinizi (page authority) Kontrol Edebileceğiniz Web Siteleri;
Her bir sayfanızın otoriterlik (page authority) derecesinin yükselmesi demek, alan adınızın da otoriterlik derecesini yükseltecektir. Bu size hızlı indeks ve çok daha yüksek sıralama elde etme olarak geri dönecektir. İster okuyarak ister hayal ederek geliştireceğiniz seo teknikleri sitenizi besleyerek güçlendirecektir. Çoğu doğrudan etki edebileceğimiz yöntemler olmasa da alan adı ve sayfa otoriterliği konusu mutlak ve mutlak gözlem altında tutulması gereken unsurların en başında gelir. "Ben yazayım da nasılsa yükselir, takibe gerek yok" diye düşünmeyin. Takip ettiğinizde kimi zaman gerilediğini göreceksiniz. Düşüş görmemek, yükselmeyi görmekten çok daha önemlidir, ihmal edilmemeli ve gerilemeye neden olan linklerin bulunup reddedilmesi gerekir.

Sevgiler

2 yorum:

Adsız dedi ki...

Selam kardeşim. Öncelikle r10'dan gördüğümden beri yazılarını takip ediyorum. Bugünde bu yazını okudum. Moz ile sitemi sorguladığımda Spam Score 1 diyor. Şöyle bir gerçek var ki sitemdeki tüm yazılar özgün. Backlink bilmem ne çalışmaları da yapmıyorum. Nerden buldu bu spam beni? Acaba diyorum ki yanlış bir şey mi yaptım. Ne bileyim yazılardaki etiket girişleri (mak. 3 tane giriyorum), veya yazı içinden alakalı sayfalara iç linklemeler bunlar mı sebep oldu? Görüşünü merak ediyorum.

Adsız dedi ki...

Aleykümselam.
Spam Score 1 olması (%1'e tekabül eder) çok da önemli değil. Moz'un 17 benzersiz faktör üzerinden yaptığı bir değerlendirme ve eminim sizin %1 de site dilinin dışındaki dillerde paylaşım ya da yorum vb. yüzünden olabilir.
bilo

Yorum Gönder

Seo'dur seo :)