Quantcast

SAYFALAR

8 Nis 2015

Hemen Çıkma Oranı

HÇO yani Hemen Çıkma Oranı alt sayfanıza giriş yapılıp, yazınızın okunup ana sayfanıza hiç uğramadan basıp gidilmesi demektir. Yani işini görüp çıkıp giden ziyaretçi. Vışşşş, kendinizi kullanılmış gibi hissedersiniz. Hele bir de 3 dakikada anca okunan bir yazı 15. saniyede kapatıp gidilmişse. Resmen fişiniz çekildi demektir. Bu arada diğer ismi Bounce Rate. Şimdi 7 süper adımda işin detaylarına inelim.


Eğer sitenin kullanımı veya tasarımı ile ilgili bir sorun varsa, above the fold bölümünde veya site genelinde ilgilerini çekecek bir şey görememişlerse sitenizi daha ilk sayfadan terk edip gidecekler ve bu da HÇO'nun yükselmesini sağlayacaktır. 

İnsanlar bir siteye gelir, ihtiyacını görür ve çeker gider. Tamam, bunda hem fikiriz. İşte bu sebeple genelde konu sonlarında "bunu da beğenebilirsiniz", "bunlar da ilginizi çekebilir", "buna bakanlar buna da baktı", "bunu alanlar bunu da aldı", "almışken bunu da al", "ilgili konular" ve benzeri öneriler görürüz. Neyin hoşlarına gidip gitmeyeceğini bilemezsiniz. Ama önerebilirsiniz ve önermelisiniz de. Bunu, markete ekmek almaya gidip kasaya geldiğinizde son dakikada yediğiniz minik bir çikolata golü gibi düşünün. O çikolatayı oraya koymasalardı almayacaktınız. Şimdi sorun kendinize; Onlar mı sattı, siz mi aldınız? Ne derseniz deyin. Siz almadınız onlar sattı :) Peki Hemen Çıkma Oranı nasıl düşürülür şimdi de buna ilişkin maddeleri sıralayalım.Etkinlik Düzenleyin

Evet HÇO'nuzu % 100 düşürür. Ama etkinlik dediysek konser seminer anlamayın. Google Analitik içerisinde düzenlenen etkinlik konusundan bahsediyorum. Özellikle tek sayfalı içeriğe sahip herkes uygulamalı, ciddi anlamda oranı düşürücü etkisi var. Oldukça detaylı bir konu. Kriter olarak önemli olduğunu yazıp yer verdim, Google detaylıca anlatmış siz de buradan inceleyebilirsiniz.


İçi Boş İçerikler

Kronometrenizi başlatın ve sayfanızı normal bir okuma hızında okuyup kronometreyi durdurun. 60 saniye çıktığını varsayalım. Şimdi analitiğe girin ve o sayfada ortalama kaç saniye kalındığına bakın. Mesela bu da 20 saniye olsun. Metninizi tekrar okumaya başlayın ama bu kez 20. saniyede durun. İşte durduğunuz tam bu nokta, ziyaretçilerinizin çoğunun sayfanızı okumayı kestiği yerdir. Metni revize edin, laf kalabalıklığı yapan, okumayı yoran cümleleri kaldırın ya da değiştirin. HÇO'nun zamanla düştüğünü göreceksiniz.


Yanlış Anahtar Kelime Bağlama

Süper içerikler girdim, hemde hepsi seo uyumlu makaleler oldu. Ama ziyaretçilerim sayfayı hemen terk ediyor, diyorsanız yanlış kelimelere bağlantılar vermiş olabilirsiniz. Bu önemli bir sorundur. Ziyaretçi, bir şeye tıklayınca gittiği yerde farklı şeylerle karşılaşmak istemez. Hit kazanacağım diye yanlış, anlamsız kelimelere bağlantı vermeyin.


Otoriter Ama Uzun İçerikler

Eğer bir konuyu gerçekten detaylı, uzun uzadıya bir şekilde ele almışsanız, bu sayfadaki HÇO'nun yüksek olması gayet normal bir durumdur. Çünkü sayfanıza girer, uzun olduğunu görür ve "bunu daha sonra okurum" düşüncesiyle yer imlerine ekleyip çıkıp giderler. Amaçları daha sonra okumaktır. Bu da ilgili sayfanıza ilişkin HÇO'nun, anca zamanla düşebileceği anlamına gelir. Ama ilgili makaleyi okuduktan sonra diğer sayfalarınıza bakmasını sağlayacak ek unsurlara yer vermek kaydıyla.


İçerik Denemeleri

Bu madde bu genişletmeyi kullananlar için değildir. Farklı amaçlar için kullanılabildiği gibi HÇO'yu düşürmek içinde kullanabileceğiniz profesyonel bir yoldur. Ama yeterince yüksek hitli bir siteye sahip değilseniz biraz zahmetli bir yol. İlgili sayfanızın hangi şeklinin daha düşük HÇO elde edebileceğine ilişkin denemeler yapmak için için bu sayfadan bilgi alabilirsiniz.


Kodlama ve Tasarım

Siteniz tüm platformlarda düzgün açılıp görünüyor mu? Bu önemli bir soru ve sorun. Eğer sayfanızın açılmasını engelleyen veya geciktiren bir script veya benzeri bir durum varsa, gelen ziyaretçi fazla beklemeden sitenizi kapatıp gidecektir. Buda HÇO'yu yükseltir. Sitenizi farklı platformlarda test edin ya da yüklenme hızınızı öğrenmek için burayı kullanın.


Kodunuzu Kontrol Edin

Eğer analitik kodunuzu tüm sayfalarınıza doğru bir şekilde yerleştirmemişseniz HÇO doğal olarak çok yüksek çıkacaktır. Tüm sayfalarınıza yerleştirdiğinizden eminseniz sorun yok, değilseniz buradan talimatlara bakabilirsiniz.

Bakın Kissmetrics'in buradaki adresinde hemen çıkma oranlarına ilişkin güzel bir bilgi grafiği var, oranlar şu şekilde;

  • Perakende Siteleri %20-40
  • Tek Sayfalı Siteler %70-90
  • Portallar %10-30
  • Servis Siteleri %10-30
  • İçerik Siteleri %40-60

Bir de kendi bloğumdaki son haftanın durumuna bakıyorum ve %53,94 olduğunu görüyoruz. Fena bir rakam sayılmaz. Aslında daha düşük çıkması gerektiğini biliyor ve neyin yükselttiğini görmek için incelediğimde, satın alıp, içeriklerini uçurup siteme 302 ile yönlendirdiğim bazı alan adları yüzünden olduğunu görüyorum. Ziyaretçiler bir yerlerdeki eski bir bağlantıya tıklıyor ve bloğuma geliyor. İlgili içerik olmadığı için 404 sayfama geliyor ve doğal olarak bu ziyaretçiler genellikle çıkıp gidiyorlar. Bu da Hemen Çıkma Oranı nın bir parça yükselmesini sağlıyor. (bu arada farklı bir kritere de değinmiş olduk :) )Neymiş, "Hemen Çıkma Oranı" dediğimiz şey de diğer kriterler gibi seo'yu etkileyen ve yabana atılmayacak kadar önemli bir konuymuş. Yüzdesel olarak ne kadar düşük bir değer olursa o kadar iyidir. Umarım hem bilgi veren hem de dolu dolu ve yormayan bir anlatım olmuştur.


Sevgiler

1 yorum:

Ayhan dedi ki...

Benim de bir sitemde %65 civarında. Ancak haberler yer aldığı için olduğunu düşünüyorum. Şimdi diğer içeriklerimi biraz uzun yazmaya karar verdim. Hatta 1000 kelimelik bir makale girdiğimde oran hemen %62 indi.

Yorum Gönder

Seo'dur seo :)