Quantcast

SAYFALAR

2 Nis 2015

Domain Authority ve Page Authority Mercek Altında

Grafikler önemlidir ve eğer konu seo ise kesinlikle gözardı edilmemelidirler. Özellikle trendler çok daha önemlidir. Kolay kolay speküle edilemezler. Aşağıdaki grafiklerde Page Authority (Sayfa Otoriterliği) ve Domain Authority (Alan Adı Otoriterliği) metrikleri gerçek ve güncel değerler eşliğinde işlenmiştir. Sıralama verileri güncel değerler esas alınarak oluşturulmuştur.
Domain Authority Nedir

Alan Adı Otoriterlik seviyesini açıklayan 1-100 arasında ve logaritmik olarak artan bir puanlama. Puanı belirleyen faktörlerse alan adına ilişkin marka bilinirliği, yaptığı paylaşım sıklığı, oluşturduğu güven, kayıt tarihinin eskiliği, aktiflik süresi, spam paylaşımların sıklığı, 302 yönlendirmeleri ve siteye alınan tanıtım yazılarının (seo ve tanıtım yazıları) sağladığı geri dönüşümlerin kalitesi gibi verilerden meydana geliyor. Biraz daha detaylıca incelemek için domain otoritesi yükseltme konusunu inceleyebilirsiniz.


GOOGLE Sonuçlarında Sıralamalara Etkisi

Aşağıdaki grafikteki mavi çizgi, "haber" kelimesinde çıkan ilk 130 sitenin Domain Authority değerleri göz önüne alınarak, Google sonuçlarından oluşturulmuştur. Kırmızı eğri ise durumu logaritmik olarak göstermektedir. Grafikten de anlaşılacağı üzere ilk sıralarda yer alan sitelerin Domain Authority dereceleri yüksek değerlerden oluşmakta, alt sayfalara ilerledikçe ortalama düşmektedir.
BİNG Sonuçlarında Sıralamalara Etkisi

Bu grafikte aynı şekilde "habr" aramasında Bing üzerinde oluşturuldu. Grafiğin Google'ınkine oranla daha fazla istikrarsız olduğunu söyleyebiliriz.

Page Authority Nedir

Aynı değerlerden oluşan bir diğer metrik. Ama bunu biraz daha makro seviyede düşünün. Gerek site içerisindeki her sayfanın birbirlerine verdikleri bağlantılar (bakınız sayfa güçlendirme) gerekse diğer sitelerde paylaşılma (bkz. bağlantı alma), yayılma, kabul görme beğeni ve her şeyden önemlisi, girilen içeriğin kalitesi gibi kriterlerle güçleniyor. Her sayfanın otoriterlik seviyesinin güçlenmesi, belli bir oranda alan adınında güçlenmesini sağlıyor. Bu konunun da detaylarına inmek için sayfa otoriterliğini yükseltme konusu. Şimdi kestik grafiklerimize geçiyoruz.


GOOGLE'daki Sıralamalara Etkisi

Bu grafiğimizde de mavi çizgi yine "hber" kelimesinde çıkan ilk 130 siteyi, ama bu kez Page Authority değerlerini gösteriyor. Kırmızı eğrimiz de yine genel durumu logaritmik olarak ele alıyor. Page Authority eğrisininde aynı şekilde Domain Authority eğrisi ile paralellik gösterdiğini görebilirsiniz.
BİNG'deki Sıralamalara Etkisi

Sayfa otoriterliği Bing üzerinde de çok fazla değişmiş gibi görünmüyor. Ama yine de az da olsa Google'a oranla daha az bir istikrar görebiliyoruz.


SONUÇ: Alanadı ve Sayfa Otoriterlik İlişkisi

Yukarıdaki grafiklerde yer alan her nokta, o sıralamada bulunan internet sitesini temsil ediyor. Fazla kafa karıştırmaması ve düzgün eğriler görebilmek adına bu internet sitelerine gelen otoriterlik derecelerini direk koymak yerine, kendilerinden sonra gelen 10 sitenin ortalamaları hesaplanarak konulmuştur. Eğer isterseniz buradaki adresten ilgili grafiklere ilişkin Excel dosyamı indirip inceleyebilirsiniz. Aşağıdaki grafikte ise "ha ber" kelimesine karşılık gelen ilk 130 sitenin puanlamaları aynen konmuş, eğilimin yine aşağı yönde olduğu açık bir şekilde gözlemlenmiştir.
Örnek olması açısından; Grafiklerde 10. sırada olan bir sitenin otoriterlik derecesi 2. sırada olan bir sitenin otoriterlik derecesinden yüksek olabilirken, aynı durumun tersi durumlarda görülmekte. Ancak her grafikte de en çok göze çarpan, ilk 2 sayfanın yani ilk 20 sitenin diğer sitelerden açık ara farkla ayrıldığı yönünde. Dikkat ederseniz, grafiklerde 20. sıradan sonra sapıtmalar başlıyor. Ama emin olun 150. siteden (15. sayfa) sonra çok çok daha büyük sapmalar var. Dikkat çeken bir diğer önemli konu ise, hem PA hem de DA'nın paralellik gösteriyor oluşları. Yani birisine yüklenmekle yüksek bir sıralama elde edilmesi pek mümkün görünmüyor (en azından kalıcı bir sıralama). Eğrileri bozan noktalar genellikle Wikipedia, Facebook, Youtube gibi siteler. Bunlar belki anomalidir belki spam vb. O yüzden es geçiyoruz.


Bağlayacak olursak: Bu işe işine girmek isteyen her seo şunu kesinlikle bilmelidir ki, "Haber" kelimesi için gerek "Page Authority" gerekse "Domain Authority" puanlarının ortalaması 45 seviyelerinde geziyor. Yani 30 civarlarında bir puanla ilk 150'ye, 50 ve üstü bir puanla da ilk 20 ye girme şansınız var. 


Şunu da önemle belirtmek isterim ki; Her anahtar kelime için puanlamalar ve grafik bunun gibi değil. Kimi kelimelerde neredeyse hiç bir şekilde normal bir eğri ya da bi trend oluşmuyor. Kimi kelimelerde ise çok düşük puanlamalar var. 


Çıkaracağımız tek sonucun, Domain Authority ve Page Authority puanlarının önemsenmesi gerektiği yönünde olduğu ve bunları artırmak için yapılması gereken çalışmalara ağırlık verilmesi gerekliliğidir. (Neler yapılabileceğine ilişkin bir konu, ayrıca ileri de işlenecek)Otoriterlik Seviyemi Nasıl Öğrenirim

Metriklerin her ikisi de Moz'a ait. Sizde buradaki bağlantıya alan adınızı yapıştırarak puanlamalarınızı öğrenebilir veya buradaki adresten tarayıcınıza genişletmenizi ekleyerek (Chrome ve Firefox için) kendi ve rakiplerinizin puanlarını, arama motoru sonuç penceresinde canlı canlı da izleyebilirsiniz. Örnek olması açısından seobilog'a ait bilgilere ilişkin sonuç aşağıdaki gibi. 


Seo'da otoriterleşmek en önemli konu ve yakından ilgilendirdiğini düşündüğüm için anahtar kelime yoğunlu ve nofollow meselesi makalelerinin yanı sıra seo ve tanıtım yazıları konusuna da göz atmanızı tavsiye ederim. Ayrıca anlık 10k trafiği canlı canlı izleyip analiz edebileceğiniz bu yazıyı da okumanızda ısrar ediyorum. Eğer işe yeni başlıyorsanız seo nedir konusunu, az biraz ileri gitmiş ve yol haritası istiyorsanız seo swot analizi konusunu da okuyabilirsiniz. Neyse neyse kestik, kalın sağlıcakla :)

Sevgiler

1 yorum:

Adsız dedi ki...

Eline sağlık her zamanki gibi yeni güzel yazı almış

Yorum Gönder

Seo'dur seo :)