Quantcast

SAYFALAR

20 May 2017

20 Milyon Hit Mercek Altında

Eğer gerçekten seo ve özellikle smm konusunda kararlıysanız sizi temin ederim ki tek nefeste okuyacağınız bir konu olacak. Bir ara incelemiş kaleme almıştım, biraz revize edilip tekrar yayında. Aslında Google da üst sıralara çıkmak ve yüksek ziyaretçi çekmek çok da zor değil. Aylık ortalama 20.000.000 (yirmi milyon) ziyaretçi için bakalım insanlar nasıl bir çalışma içine giriyor. 


Adamların hiti aylık 10k değil, günlük 10k'da değil. Resmen anlık 10k seviyelerinde. Bu konuya daha önce burada değinmiştik, incelemeyenler bakabilir.

Şimdi kendinize sorun "Ben ne yapıyorum?" ve hemen ardındanda ya bu işi bırakın ya da henüz her şey beleşken adam akıllı elinizdeki imkanları sonuna kadar zorlayın. Hadi bakalım, Gizmodo bu trafiği elde etmek için neler yapıyor yakın markaja alalım;


Dolaşıma Dikkat!

Facebook paylaşımlarının çoğunda ana sitesine (gizmodo.com) direk bağlantı vermek yerine, yine kendine ait olan başka bir sitenin (io9.com vb.) YouTube sayfasına kısaltma (bit.ly) kullanarak bağlantı veriyor. Ki böylece hem ağını güçlendiriyor (ek kazanç da var) hem de dönüşümleri gözlemleyebilme şansına sahip oluyor. (Ağın tamamı için bakınız Kinja.com). Birde grafikte canlandıralım.
Yine Facebook sayfasında, ana sitesindeki bir makaleyi paylaşırken sosyal medya araçlarından Social Flow üzerinden yaratılan gizmo.do kısaltması ile bağlantı paylaşıyor. (ana site trib.al)

Diğer bir paylaşım şekli ise, yine ana siteye ait olan (gizmodo) alt alan adlarına yapılan çıkışlar. Trafik akan her subdomain, zamanla hem ana sitenin sayfasını otoriterleştiriyor (dikkat: domaini değil sayfayı) hem de trafik sağlıyor. Döngü süper.

Twitter'dan günlük yapılan paylaşım sayısı ise saatte 1 haber, yani günde yaklaşık 24 paylaşım gerçekleşiyor. Tabi buradan yapılan paylaşımlarda yine gizmo.do kısaltması ile yayınlanıyorlar.


Peki Siteye Yeni Bir Haber Eklendiğinde Neler Oluyor?
 • İlk yayınlandığı anda ortalama 300+ farklı sitede yayınlanıyor. Ama bu, her eklenen yeni içerikte gerçekleşmiyor. Çıkılacak haberin türüne göre guruplanmış, birden fazla özel bağlantı grupları var. Paylaşımlar, ilgili haber hangi gruptaysa ona göre yapılıyor. Çokta akıllıca.
 • Bu ilk sitelerin ciddi bir çoğunluğunu RSS siteleri oluşturuyor. 
 • Hepsi de indeks alan siteler. Ki gayet doğal, aksi halde bu rakamı biliyor olamazdık değil mi :) 
 • Çoğunda hem ana sitesine hem de Twitter'daki ilgili haberin sayfasına çıkışlar var. 
 • Bu sitelerdeki bağlantıların bir kısmı haberin ana kaynağına giderken, bir kısmı Feerburner üzerinden ve diğer bir kısmı da yine kendi sitesi olan Gawker'e ilişkin feed bağlantısı üzerinden gidiyor. Yani ilgili bir haberin bağlantısına tıklandığında bayaa bi dolaşım söz konusu. 
 • Bu sitelerde yapılan paylaşımlara ilişkin profil bilgilerine baktığımda, çoğunda yine karşıma Kinja'daki profiller çıkıyor. Anlayacağınız editörler harbiden çok iyi çalışıyorlar :)
 • Referanslarının çoğunu email ile haberdar olan kullanıcılar oluşturuyor. Üyelerini gruplamışlar. Her yeni haber çıkıldığında, haber tüm üyelere birden değil, içinde bulunduğu gruba göre gidiyor. Bu da şu demek; Teknoloji seven birisine politika haberini göndermiyorlar. Nokta vuruşlu bir yaklaşım. Bu da peşinde hem ilgili haberin hemen çıkma oranının yüksek çıkmamasını, hem sayfa otoriterliğinin yükselmesini hem de ziyaretçiyi lüzumsuz haberlerle yorup, kaybetme riskinden uzaklaşmayı getiriyor.
Haber ilk yayınlandığı anda çıkan bu 300+ siteden kaçının kendilerine ait paravan, kaçının rss haber çekip kazanç sağlamaya çalışan webmasterlar olduğunu bilmiyorum, araştırmadım. İşte bunlarda bir haber yayınlandığı anda devreye giren sitelerden ilk 20 tanesi! (listeyi bir yıl sonra güncelledim, bir kısmı uçmuş :) )
 1. feedburner.google.com
 2. scoopnest.com
 3. regator.com
 4. fnews (parka çekilmiş)
 5. inagist (501)
 6. gizmodo.in
 7. pipedot.org
 8. buzztrends.net
 9. myinforms.com
 10. gzaeta (408)
 11. feedjunkie.com
 12. lockerdome.com
 13. fapzilla.org
 14. pagesay (park)
 15. bloglovin.com
 16. popist.com
 17. danilnews (düşmüş)
 18. mobilitybeat.com
 19. ohhword (hata)
 20. 1place4everything (uçtu)

Bakalım mutfakta başka neler dönüyor

Eklenen bir haber doyum noktasına ulaşmadığı sürece yeni bir haber eklemiyor. Bu en fazla 45 dakika anca sürüyor. Bakın bu çok önemli bir madde. Çoğu site sahibinin kesinlikle gözardı ettiği bir konu. Bulunduğu seviyeyi korumak, istikrar sağlamak ve dengesiz büyümemek için gerçekten önemli. Eğer "taban" olarak belirledikleri seviyeye ulaşmamışsa, ek paylaşım ağları ile zorlamaya devam ediyorlar!

Haberlerin arasında sürekli olarak "Bu haftanın en iyileri" gibi bir başlık var. Üstlere yakın bir seviye de tutuluyor. Bu başlığın içinde ise o hafta içinde en çok ilgi gören başlıklara yer verilmiş. Haberin haberi gibi bir şey. Gayette akıllıca bir strateji. Eminim arkaplandaki yazılım çözümlüyordur tüm bu dengeyi. Ayrıca yine haberlerin arasında ağındaki sitelerdeki haberlerinde duyurumlarını mini mini geçiyor.

Haberlerin içinde yer yer "haber reklam" lara yer veriliyor. Hostgator şöyle böyle indirim yaptı, falance cep telefonundan bla bla gibisinden bir haber. Tencere tava reklam haberleri bile var :) Gayet güzel bir reklam stratejisi.

Çıkan haberlerin hepsi de yeni yazılmış haberler değil. Farklı haberlerin yeniden kaleme alınmış, yorumlanmış halleri. Ama tabi sayfa sonuna, bunun daha detaylısı şu linkte gibisinden kaynak vermekten çekinilmiyor. Bizde ne yazıkki bu anlayış pek yok.

Özellikle uzun haberlerinde (hatta hepsinde) kullandıkları resimlere ilişkin kaynaklara haber sonunda "şu resim flickr sayfasında şu kişiden alınmıştır" şeklinde bağlantı çıkışını hiç çekinmeden veriyorlar. Bizde olsa nerdeee. Biz daha resim yenileme programlarının peşinde koşa duralım :)

200-300 kelimeden az olmamak şartıyla ortalama günlük yayın sayısı 50 civarında. 

 • Düzenli olarak her yarım saatte bir yeni haber çıkılıyor. 
 • En az 3 tanesi 1000-2000 kelimelik. 
 • Her yayındaki resim sayısı en az 1 adet olmak üzere ortalama 3 resim kullanıyor
 • Her gün en az bir haberinde 20-30 resim var.


Makaleleri içinden çıkış yaptığı bağlantılar oldukça bonkör seviyede. Genelde;

 • Ortalama 2 tane site içindeki farklı bir konuya, 6 tanede farklı sitelere çıkış yapılıyor
 • Çıkış yapılan sitelerden en az bir tanesi wikipedia gibi otoriter site
 • Yine en az 2 tane de gazete sitesi gibi otoriterler.
 • Hemen hemen çıkış yapılan tüm dış kaynakların alan adı otoriterlik seviyesi 70'in üstünde.
 • Sayfa otoriterlik derecelerinde sabit bir şey yok, sıfırda var seksende. 
 • Makalelere yapılan yorumlardaki üyelerin profillerine baktığımızda tamamı kinja.com üyesi görünüyor. (Bunu bir ara kurcalamak lazım diye not almışım ama hiç de bakmamışım neyin nesi diye.)

Bazen, yeni bir haber eklendiği zaman, eklenen haberle en çok ilişkili eski bir haber sayfa üstüne çıkartılıyor. Yeterli okunma seviyesine ulaştığında arka sayfalardaki yerine geri dönüyor. Sanki "bu az okundu, az daha okutak" gibisinden. Matematiksel bir şeyler dönüyor gibi. Neyse, güzel taktik.

Site geneline baktığımızda, doğal aramalardan gelen ziyaretçi sayısı %15 civarlarında. Yine toplam ziyaretçisinin yaklaşık %55'ini mobil ve tablet kullanıcıları alıyor.

Sitenin hemen her gün 1000 Tweet, 5000 Like'ı var. 

 • Hatırı sayılır derecede ziyaretçi çeken 20 alt alan adı var (subdomain) ve aktif şekilde ziyaretçi çeken 20 editörü var. Bunların haricindeki alt domain ve editörlerin ne kadar olduğu ile daha fazla irdelemedim. Bence bu kadarı yeter de artar bile :) 
 • Sitenin her subdomain'i için ayrı ayrı Facebook ve Twitter sayfaları var. Bakın burada gerçekten çok ciddi bir ağdan bahsediyoruz.
 • Ziyaretçilerin çoğunun ortalama yaş gurubu 25-34 arası ve %80'den fazlasını erkekler ziyaretçiler oluşturuyor. Detaylı bilgilere Quantcast sitesinden bakabilirsiniz.

Benim çıkardığım hesaplamalara günlük çok temiz bi 50 kağıt kazancı olmalı. Direk aldığı reklamları, kısaltmaları ve diğer hiç bir şeyi hesaba katmıyorum. Google Adsense, Rakuten Link Share, Criteo ve Skim Links çalıştığı firmaların başında geliyor.

Evet, Google da üst sıralara çıkmak gerçekten zor değil, ama bolca disiplin istediği kesin. Hem 20 milyon hitcik dediğin nedir ki :) İncelediğimiz bu site kelimelere odaklanmamış. Toplam trafiğin belki sadece %10'unu Google'dan aldığını düşününce, içeriğin ne kadar önemli olduğu bir kez daha ortaya çıkıyor. 

Hem Seo hem de Smm'nin, yüksek bir disiplin ve sistemli çalışmaktan, oyunu ilk adımdan itibaren doğru bir şekilde planlamaktan ibaret olduğunu bir kere daha söyleyerek bitirmek istiyorum. Eeee peki ne diye yazdık bu kadar, ne çıkardık bu konudan? Neyse, hiç bi fikrim yok, umarım büyük resim biraz daha netleşmiştir. Kalın sağlıcakla.

Sevgiler

6 yorum:

Uğur AĞDAŞ dedi ki...

Gerçekten çok doğru ve yerinde analiz çıkartmışsın hocam.

Fatih dedi ki...

Analiz on numara da gel gelelim bu yapacak zaman ve istikrar yok bizde.

Kamil Aydın dedi ki...

Çok teşekkürler hocam yararlı oldu :)

Gitar Öğrencisi dedi ki...

Wmaracında okudum sitenizde yararlı bilgiler var. Teşekkürler, bu bilgileri birarada görmek güzel..

Murat Aktaş dedi ki...

bizlerde bu kadar zahmete girmek gibi bir istikrar yok biz türk millettinin tek düşüncesi kolay yollandan finale gitmek :)

Unknown dedi ki...

süpersiniz.

Yorum Gönder

Seo'dur seo :)