Quantcast

SAYFALAR

1 Mar 2015

Trex'in Ayak Sesleri

Çoğu sitenin hitlerinde ciddi anlamda dalgalanmaların yaşandığı, spekülatif haberlerin ardı arkasının kesilmediği bir zaman dilimindeyiz. Kimbilir, belki de gerçekleşmek üzere olan bir güncellemenin ayak sesleridir tüm bunlar. Hatta bir güncellemeden ziyade yeni bir hayvanla tanışacağımızı düşünüyorum. Trex geliyor :) ...


Google'ın sıralamalara ilişkin algoritmasında sert değişikliklerin olacağını düşünüyorum. Evet. Konumuz gelecek Google güncellemelerinde bizleri nelerin beklediğine ilişkin gözlemlerim, beklentilerim... Sevimli penguenlerin pandaların yerini Trex gibi bir şeyin almak üzere olduğunu düşünüyorum. :) Ayrıca, ziyaretçilerimizin sadakat ve davranışlarını gözlemleyebilmek ve daha yüksek verim alabilmek için Google Analitik içine yerleştirilen Kohort Analizi'de gelecek büyük çaplı güncellemeler hakkında bizlere ciddi anlamda ışık tuttuğunu düşünüyorum. İşte bu yüzden sıralamalar üzerinde ciddi anlamda değişimler yaratacağını düşündüğüm 10 önemli maddeye dikkat çekmek, bir beklentiden ziyade gözleme dayalı öngörüler sunmak istedim.


  • Marka ve Markalaşma Yolundaki Siteler
Doğru ve yanlış yazım şekli olarak bir kaç aydır 10 büyük markayı gözlem altına aldım. Yakın geçmiş ile kıyasladığımda, markaların yanlış yazılımlarında orijinal siteler hiç bu kadar yüksek performans göstermemişti. Yani Google, markaların haklarını korumak konusunda sıralamaları artık çok daha nokta vuruşlu listeleyebiliyor. Ayrıca, marka ve markalaşma yolunda site ana sayfalarının, anahtar kelimelerden bağımsız olarak şekilleneceği yeni bir açılım bekliyorum. İnanıyorum ki bu yeni açılım bir çok site sahibinin canını sıkacak.

  • Sosyal Medya Desteği
Bence en önemli kriter belki de bu olacak. Artık siteyi yapıp, belli bir anahtar kelimeye yüklenip kendi kendine bırakma devrinin biteceğini düşünüyorum. Resmî bir açıklama ile açık açık bildiremeyecek olduğunu bilsem de, "Sitenizi tanıtmak için sosyal medyada ter dökmeyen sıralamalarda yükselemeyecek" anlamında mesajlar vereceğine ilişkin kellemi koyabilirim. (abarttık galiba :) )

  • Google Tag Manager
Yine gözlemlerime dayalı olarak baktığımda, Google etiket yöneticisini kullananların, sıralamalarda eskiye göre daha yüksek performans kazandıklarını söyleyebilirim. Gelecek güncelleme ya da yeniliklerde bu maddeye ilişkinde ek açıklamalar bekliyorum.

  • Schema Standartları
Çoğu siteyi incelediğimde profesyonel anlamda belki sadece %5-10'luk bir kesim kullanıyor. Bu oranın yükselmesi için eminim bildirimlerde bulunacaktır. 

  • Duyarlı Sayfalar (Responsive)
Sağır sultan bile duydu. Özellikle css dökümü ile uğraşanlar kendilerini artık bir adım daha yukarı taşımak zorundalar. Tablet ve mobil kullanıcılarındaki artış, ciddi anlamda ivme kazandı. 50 liraya bile tablet satıldığını ve çoğu okula girdiğini düşünürsek, olayın boyutlarını daha iyi kavrayabileceğimizi düşünüyorum.

  • Eticaret Siteleri
Bakın bu maddeyi diğer hepsinden daha yakından takip ettiğimi söyleyebilirim. Bence en önemlisi stok meselesi. Stokta olmayan malları gizlemek için binbir şaklabanlık yapılıyor! Google artık 0 (sıfır) stoklu bir ürüne ilişkin sayfanın, ziyaretçinin önüne gelmesini istemiyor. Stoğunda ürünü olan 3 günlük site, ürünü olmayan 10 yıllık otoriter bir siteden çok daha yüksek performans izlemeye başladı bilesiniz! :)
  • Yerel (Lokal) Aramalar
Gerek sayfa gerek site gerekse site sahibinin otoriterlik derecesi ("profil bağlantılar") hala çok önemli. Anahtar kelimelerine bölgesel anlamda ("lokal seo") yüklenen kişilerin çok çok daha gerçek dönüşümler alacağına ilişkin açıklamalar da bekliyorum.

  • Yeni Alan Adı Uzantıları
İşte dananın kuyruğu tamda burada kopacak. Devrim gerçekleşiyor, internet yeniden doğuyor. Sanırım şu anda 15-20.000 kelimelik bir yazı yazmış durumdayım ve halende fırsat buldukça yazıyorum. Doğru içerik doğru uzantı. İşte sihirli kelime bu. (Yaauza'da yeni alan adı uzantıları üzerine yazılarım ayrıca takip edilebilir.)

  • Bağlantı Reddetme Aracı
Kulağa çok sıradışı geleceğini biliyorum. Ancak "bağlantı reddetme" nin yerini "bağlantı kabul etme" alacak. Kabul edin ya da etmeyin, bu benim görüşüm. Yani şöyle söyleyim; Şu ana kadar bağlantıları reddedebiliyorduk, yani "bana ait değil" diyorduk. Bundan sonra ise tersine bir aracın çıkacağını düşünüyorum. Örnek üzerinden gidelim; Tuttunuz falanca yerden bastınız heklinki! Hadi tutun da ekleyin bakalım "bu bağlantı benim" diye :) Eklemezseniz inisiyatif Google'a kalacak (mutlakaki bir şekilde formülüze edecektir) eklerseniz zaten hapı yuttunuz. Yani çakallık daha da zorlaşacak diye düşünüyorum :)

  • PageRank Meselesi
Geçen senenin başlarından (2014) beri hemen her platformda söyleyip/paylaşıp durduğum bir cümlem var; "En az 2015'in ilk çeyreğinden önce güncelleme beklemeyin". Evet, çok şükür öngörüm tuttu ve hiç bir güncelleme olmadı. Ve önümüzdeki ay ilk çeyrek bitiyor (mart) ve bence gerçekleşecek güncellemenin kalbi olacak bir konu. PageRank yok olmayacak, eminim. Ancak çok daha hassaslaşacak hatta yüzlük sisteme geçecek diye bir öngörüm var. Ek olarak ayrıca eksi değer alacağını da buradan öngörmek isterim. Çünkü bence mantıklı. Ama tabi ki bence.

Tabi ki tüm bunlar, yakın bir tarihte gerçekleşmesini beklediğim güncellemede yeralmasını beklediğim gözlemlerimdi. Siz yine de işinizi asla Google'a bırakmayın. Bekleyelim bakalım neler göreceğiz. Kestik.


Sevgiler

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Seo'dur seo :)