Quantcast

SAYFALAR

28 Şub 2015

Ücretsiz Blog Siteleri

Sitenizi açtınız, -hatta mümkünse açmadan önce- markanızı (ya da alan adınızı) koruma altına almak, ücretsiz blog siteleri üzerinde varlık gösterebilmek, takipçileriyle etkileşim içine girebilmek ve kaliteli trafik elde edebilmek amacıyla markanızı kayıt altına almak lehinize olacaktır. İşte tamamı ücretsiz olarak da hizmet veren, otoriterleşmiş, indeks alan, yüksek PageRank ve düşük Alexa değerlerine sahip ve hizmetlerini ücretsiz olarak sürdüren bu sitelere kısa bir bakış.


Ücretsiz Blog Siteleri Hangi Amaçlarla Açılmalı? :)

Aktif olsun ya da olmasın, bir site yöneticisi için öncelikli olan, markasını (ya da site ismini) koruma altına almak olmalıdır. Diğer önemli konu ise, ücretsiz olarak hizmet veren her blog alt yapısının, farklı takipçi kitlelerini barındırması ve hızlı büyüyebilmek için bu kitlelere ulaşma zorunluluğumuzdur. Sitenizi gerek daha geniş kitlelere tanıtabilmek gerekse Google ve diğer arama motorları üzerinde üst sıralara taşıyabilmek için bu kitlelere ulaşıp, etkileşim içerisine girmek artık resmen bir zorunluluktur. Bu zorunluluk size hem trafik hem otoriterlik hem de sitenizin (ya da markanızın) bilinirliğinin artması olarak geri dönecektir.

Unutulmaması gereken en önemli madde, ziyaretçileri yoracak şekilde fazla dolaştırmadan, yaptığınız işi açık bir şekilde anlatarak bilinçli trafik sağlamaya çalışmaktır. Eğer her şeyi doğru şekilde algılamış ve uygulayabilmişseniz, işte oyun tamda bu noktada başlar ve sitenize "süzgeçten geçmiş" yani sitenize katkı sağlamayacak ve "hemen girip çıkacak" insanlar yerine "gerçek" ve "ne istediğini bilen" insanlardan oluşan bir trafik akacaktır. Ancak tabi ki bunun için hatırı sayılır bir derecede çalışmak. planlı ve disiplinli hareket etmek, bir mecburiyettir. Tamda bu noktada seo ve sürdürülebilirlik ve yine disiplin üzerine İşini Asla Google'a Bırakma makalelerine göz atabilirsiniz.Ne Zaman Açılmalı?

Blogların açılması aşamasında en sık yapılan hata; alan adınızı alıp, sitenizi aktif ettikten sonra açılıyor olmalarıdır. En doğru şekli; kullanacağınız ismi kafanızda belirleyip, önce ilgili bloglarda bu ismi almanız, en son olarak da alan adınızı alıp sitenizi aktif etmek olmalıdır. (Ya da en azından domaini kayıt edip, hemen ardından planlı bir şekilde ilgili bloglar hemen açılmalıdırlar) Neden? Çünkü bu işinde ticareti de yapılıyorda ondan. İlgili uygulamaları kurup, yeni satın alınan domainlerin Wordpress, Blogger vb. uzantılardaki isimleri otomatik olarak kayıt edilebilmekte :) Kimlere? Tabi ki öncelikle ilgili site sahibine :) (Aman dikkat: Önce blogları açın dediysek, alan adını kaptırın demedik. Zamanlama iyi yapılmalı)


Aranması Gereken Özellikler

Tamam, yüksek pagerank seviyesi (şimdilik), düşük Alexa değeri, uzun bir geçmişe sahip olmak gibi kriterler önemli. Ancak hepsinden çok daha önemli olan bir şey varsa o da, hem kalıcı hem de kısa sürede indeks alıyor olup olmadığına bakmak olmalı. Nasıl? Oldukça basit. Örnek üzerinden giderek aşağıdaki ekran görüntüsündeki adımları gerçekleştirelim.
Önce Google'a şunu yazalım;


site:*.blogspot.com 


Ardından "Arama Araçları" sekmesine ve daha sonra da "Herhangi bir zaman" açılır menüsünden "Son 24 saat" bölümüne tıklıyoruz.


Ne yaptık? Google'a dedik ki; Son bir gün içinde, Blogspot uzantılı olarak oluşturulmuş sayfaları getir. 


Buradaki "Son 24 saat" seçeneğini 1 hafta ya da 1 ay seçerek, eklenen sayfaların indekslenme süreleri hakkında fikir sahibi de olabilirsiniz. Eğer bir site, "Ücretsiz" hizmet veriyorsa ve oluşturulan sayfalar indeks alıyorsa ve hele bir de bu sayfalar silinmiyorsa, o siteyi kullanabilirsiniz. Aksi halde unutun gitsin.


Şimdi en önemli kriterleri bir kere daha maddeleyelim;

  • İndeks alıyor olması
  • İndekslerin silinmiyor olması
  • Sitenin eskimiş olması
  • Yüksek pagerank seviyesi
  • Düşük Alexa değeri
  • Bağlantı çıkışına izin veriyor olması
  • Lokasyon ve dil meselesi
Lokasyondan kastımız, eğer referans gösterilecek site (ana sitemiz) Türkçe içerikli ise, Türkçe hizmet veren ve hatta mümkünse hizmeti veren kuruluşa ait sitenin Türkiye'de bulunuyor olmasıdır. Eğer seo anlamında işimizi daha profesyonel bir seviyeye taşımak istiyorsak bu şart. Bu yazıdaki esas amacımız, devasa bir liste sunmak olmadığı için kısa tuttum. Sizler, Google üzerinde biraz araştırma yaparak, Ücretsiz blog siteleri portföyünüzü çok daha genişletebilir, yüzlercesine ulaşabilirsiniz. Dikkat ederseniz nofollow meselesine hiç girmedim bile. Konu ile ilgili olarak Nofollow Dofollow konusunu incelemenizi tavsiye edebilirim. Ayrıca bu sitelerde farklı şekillerde ele aldığınız tanıtım yazılarınıza da yer verebilirsiniz. İşte en popüler, en sık tercih edilen ve kriterlerimizi karşılayan ücretsiz blog siteleri arasından bir kaç önemli örnek;
1-) Blogger, p9, a65
Blogger
2-) WordPress, p9, a27
Wordpress3-) HubPages, p
6, a593

Hubpages4-) OverBlog, p6, a33957
En.over-blog5-) Tumblr
PageRank: 8, Alexa: 39
Tumblr6-) TypePad, p7, a702
Typepad


7-) OnSugar, p5, a13473
Onsugar


8-) Bloggers Required, p4, a37831
Bloggersrequired9-) Blog, p6, a1392
Blog.com10-) Plurk, p7, a1845
Plurk

Yüksek maliyetlerinden dolayı ücretsiz olarak hizmet sağlamaya çalışan blog siteleri çok hızlı açılıp kapanıyor. Listeyi güncel tutabilmek adına "artık miyadını doldurdu" veya "bu da kesinlikle olmalı" diyeceğiniz siteler varsa sizde konu altına paylaşabilirsiniz. Ayrıca yine benzer konular olan rehber kayıt siteleri ve Web 2. 0 siteleri konularını da inceleyebilirsiniz.


Sevgiler


1 yorum:

Ayşe dedi ki...

Merhabalar. Sitenize eklenen yazıların bilgilendirilmesi için mail kaydı yok mu yoksa ben mi bulamadım?

Yorum Gönder

Seo'dur seo :)