Quantcast

SAYFALAR

3 Şub 2015

2015 için 9 Seo Uzmanı Ne Dedi?

Onlar, sektördeki yerlerini uzun uğraşılarla elde etmiş, savaş vermeye devam eden birer seo uzmanı yada normal sizin benim gibi sadece bir yazar ve her biri 2015 için kendi kişisel öngörülerini paylaşıp, 2015'te seo'nun nasıl yol izleyeceği yorumunu yapıyorlar. İşte merak edenler için 9 seo uzmanı ve otoriter site sahiplerinin 2015 için görüşleri;


Yine yeni bir yıl daha geldi. Pek çok özet makaleler, dijital pazarlama eğilimlerini, tahminlerini hatta gelecek yıllarda nelerin değişeceği mırıldanılmaya başlandı.
Yıllar geçtikçe, çevrimiçi pazarlama konusunda pek çok gelişme gördük. Bağlantı oluşturmanın içerik pazarlamaya ne kadar dönüştüğünü gördük. Pek çok şirket, kitlesine sosyal medya aracılığıyla ulaşmak için kapasitesini maksimuma çıkardı. Pek çoğu da Facebook sayfalarını kendileri için etkili olmadığını fark ettikten sonra kapattı.
Bütün bu ilerlemeler ile birlikte, SEO’nun yakın gelecekte ne kadar gelişeceğinin belirsiz olması konusuyla ilgilenmeden edememiş Pam Sallegue. Ve bir seo firmasında çalışan pazarlama uzmanı olarak, planlarının gelecek aylarda hala çalışacak olması konusunda endişelenmeye başlamış. 

Bazı stratejileri uygulamaktan kaçınmak mı gerekecek yoksa şu an ellerinde ne varsa oturup onlarla mı çalışacağız diyor ve "belki de pek çok kişi bunlarla hiç ilgileniyordur" diyerek herkese rehberlik etmesi amacıyla, sektörde dirsek çürüten seo uzmanı birkaç takım arkadaşına 2015 yılı için SEO tahminlerini sormuş.


SEO Kişiselleşecek
2015’te, SEO’nun biraz daha kişiselleşeceğini sanıyorum.  Şöyle ki: Arama motorları, gerek siz gerekse arkadaşlarınızın ilgilendiği şeylere göre sonuçlar göstermeye başlayacak. Ayrıca sonuçları daha uygun yapmak için coğrafi hedefleme ("lokal seo") kullanacaklar.

Bunların bazısını şu anda yapıyorlar, ancak bu iki taktiği, sonuçları daha uygun yapmak amacıyla daha kapsamlı şekilde kullanacaklarını sanıyorum. Bu da SEO’yu oyunda daha güçlü yapacaktır.


-Neil Patel, Crazy Egg, Hello Bar, KISSmetrics’in kurucusu

Sonraki Önemli Şey Kullanıcı Deneyimi
2015’i beklerken, pazarlamacılar için büyük odak noktalarından birinin kullanıcı deneyimi olacağını düşünüyorum. Bu, arama sıralamalarına yönelik belkide en önemli faktör. Bundan sadece web sitenizin çekici olmasını kastetmiyorum. Kullanıcıların yaptıkları sorgulamalara göre beklentilerini karşılayan arama motorlarının üstesinden gelmeleriyle oluşan deneyimden söz ediyorum.
Google’ın, kullanıcılara iyi bir mobil deneyimi sunan web sitelerini ödüllendireceği söylentisi var. Bence bu sadece buzdağının görünen yüzü. Google, web siteleri ve kullanıcılarının fark ettiğimiz davranışları hakkında daha çok bilgiye sahip, bu yüzden özellikle her seo uzmanı için bunlar önemsenmesi gerekenlerin başında. Kısacası; bağlantı oluşturma vb gibi olağan dışı hareketler dışında farklı bir konu tavsiye etseydim, oda KD olurdu.
-Matthew Barby, Wyatt International’da dijital, içerik strateji uzmanı

Optimizasyon İçeriğinin Vurgulanması
Pek çoğumuz, SEO’ya ek olarak içeriğin önemi ve sonuçlarını anlamaya başlamışken, sadece ileri giderek değil geriye bakarak da optimizasyonun vurgulama olduğunu görebiliriz. 2015’te özellikle gözümü ayırmak istemeyeceğim strateji şudur: Yükselmek için en iyi şansın, sıkı içerikler paylaşan otoriter sitelerin arşivlerinde gezmek.
-Kevan Lee, Buffer’da içerik sanatçısı

Arama Daha Anlamsal Olacak
Bence 2014’teki büyük trend yine devam edecektir. Arama daha anlamsal olacak, arama motorları siteleri sıralamak için kullanıcı deneyimlerine ilişkin göstergelere odaklanmaya devam edecek. Yani, sayfa yükleme hızları ve mobil duyarlılık bir sitede yazı içeriği kadar önemli olacak. Çünkü kullanıcı mobil olmayan sitede beklemek ya da yazı okumak için istekli değilse, içeriğin ne olduğununda pek önemide kalmıyor. Bunun da ötesinde, içeriklerimizi bireysel kullanıcılara adapte etmek amacıyla daha iyi yöntemler keşfetmek bu işin anahtarı olacaktır.
-Jerod Morris, Copybloggerda pazarlama başkan yardımcısı

Şirketler, Dışarıdan SEO Desteği Almak Yerine, Öğrenmek İçin Zaman Ayıracak
Google’ın yapacağı değişimlerin ne olacağına veya belirli yöntemleri daha az etkili kılmak amacıyla hangi trendlerin meydana çıkacağına dair tahminde bulunmak her zaman çok zordur. Bu yüzden 2015’teki genel sezgim şu yönde: Daha çok şirket sahibinin; SEO hakkında kendileri için bilgi edinmek amacıyla bilinçli gayret sarf edeceklerini ve görünürlüklerinin kendi kontrolleri dışındaki şartlar tarafından kontrol edilmesindense ipleri kendi ellerine almayı deneyeceklerini göreceğiz.
İçerik pazarlama, ücretsiz eğitimin devam eden yükselişiyle birlikte; SEO, bağlantı oluşturma, CRO (Dönüşüm Oranı Optimizasyonu) vb. temel öğelerini, herhangi bir insanın öğrenebileceği çevrimiçi kaynaklar artık şaşırtıcı derecede bol bol bulunmakta.  Bu durum, başlangıç düzeyinde ve işyeri sahipleri için çevrimiçi rekabet etmeyi, görünürlüklerini geliştirmeyi, Google’da en üst noktayı kazanmayı öğrenebilecekleri inanılmaz fırsat sağlar. Elbette problem yaşayacak olurlarsa yardım için her zaman bir seo uzmanı bulabileceklerdir.
-Nicole Kohler, WebpageFX’de ağ içerik strateji uzmanı

Web Sitelerini Mobil Arama İçin Optimize Etmek Artık Zorunluluk
Çoğu işyerinin ürünlerinin/hizmetlerinin özellikle çevrimiçi otorite ve nüfuzunu hala oluşturmakta olan markaların pazarlamasında SEO büyük bir rol oynayacak. Şirketler, arama motoru pazarlamasında etik, stratejik yaklaşımlar uygulayarak, markaya, kitlesinin güvenini kazanmasında, zamanla satışlarını/liderliğini ilerletmesinde potansiyel olarak yardım edebilecek topluluğu (marka aşıkları -müşteriler) kolayca oluşturabilir.
Var olan bütün çevrimiçi markalar tarafından mobil aramaya önem verilmeli, çünkü günümüzde insanlar mobil cihazlarla daha samimi olmaktalar. Diğer nedeni de, bu tür eklentilerin her ay mobil aramaları yığınla anahtar kelime için sürekli arttıran insanlar tarafından ulaşılabilir olmasıdır.
-Venchite Tampon, Digital Philippines’in kurucusu

Küçük Niş Siteler Hüküm Sürecek
Google, yüksek sesli bir savaş çağrısı ile diğer söylemlerin içine daldığı zaman düşük kaliteli inbound linkler (backlinkler de diyebiliriz) ile savaşında yılın sonuna doğru büyük darbeler vuracak. Sistemlerinin dünyanın en uygun bilgisinin bir kısmını geniş ölçüde dışladığına dair oluşturulan bir algı tarafından tehdit edilen Google, yetersiz Disavow Aracını (Bağlantı Reddetme Aracı) tamamlamak amacıyla yenibir mekanizma getirecek. İstenmeyen inbound linkleri - ters SEO’yu durduramayan yayımcılar sevinecek.
Eminim ki 2015’in en büyük kazananları, taze kavramlarla dopdolu bloglar dahil sık içerik güncellemeleriyle kendi markalarını oluşturan, saygınlığını artıran küçük niş siteler olacak. Onlar, arama yapan kimselerin Hummingbird sonrası devirde kabul görecek olan soru sorma amaçlı ve çok kelimeden oluşan sorgulamalar şeklindeki dilinden anlayacaklar.
-Mike Murray, Online Marketing Coachin başkanı

Daha Çok Negatif SEO Taktiği
Bu yıl arama dünyasında pirate güncellemesi, Avrupa’daki “unutulma hakkı” olayı dahil çok ilginç şeyler olduğunu gördük. Google’ın da bu konuda hoş görülmediğini - kışkırtıldığını söylemeye gerek yok.
Belki de günümüzde SEO’yu doğru şekilde yapmak zor olduğu için hatta beyaz şapkalı bir SEO insanı olsanız bile bence gelecek yıl daha çok yeni negatif SEO taktiği göreceğiz. Sadece “SEO” yapmak bazen kafanızı duvara vurmak gibi göründüğünden birde bu yöntemi denemek akla mantıklı geliyor. (özellikle gayrimenkul, ereksiyon bozukluğu ilaçları, ödeme günü kredileri vb. sıkı rekabet içeren pazarlarda)
Beni yanlış anlamayın, sizi yanlışa teşvik etmiyorum. Aslında, endüstrimizde gittikçe hızlanan bir iniş meydana getirdiği için şiddetle cesaretini kırıyorum. Ancak, NS'nin sıralamaya daha mantıklı bir yaklaşım şeklinde yavaş yavaş sızdığıda bir gerçek.
-Sean Si, SeoHacker, Qeryz’nin kurucusu, CEOsu

İçerik Kral Olacak
Günümüzde SEO’nun sadece kendi çevresinde değil farklı işyeri tiplerinde de geniş ölçüde bilinmesi üzerine, çok sayıda işyeri sahibi artık çevrimiçi pazarlama stratejilerini SEO hizmetlerine, dolayısıyla yeni seo uzmanı arayışlarına çeviriyor. 2015’te, SEO’daki rekabet daha zorlu olacak. Tabi Google kesinlikle organik olmayan aramaya da izin vermemeye çalışacaktır. Bu yüzden daha zorlayıcı bir Google bekliyoruz.
SEO Stratejilerine gelirsek, içerik SEO’nun kralı olacak. Büyük arama motorları, “en çok görünürlüğü kazanmak amacıyla uygun bilgiyi öneren siteler” anlamındaki en iyi olası kullanıcı deneyimini oluşturmaya odaklanmaktadır. Orijinal kaliteli içerik oluşumuna sahip olmak, bugünkü arama şartlarında SEO başarısı için esastır.
-Robin Salvador, SEO Hacker’da bağlantı oluşturma uzmanı


Pam Sallegue: SEO-Hacker’ın Hesap Yöneticisi, Pazarlama Uzmanı. Teşvik etme, ilham verme hayranı. Seyahat etmeyi yazmayı Canon kamerasını kullanarak güzel anları yakalamayı seviyor.

Yukarıdaki listede yer alan her bir isim, her site sahibi, her seo uzmanı tüm bu görüşleri belirtirken tek bir şeye odaklanmış: Tecrübe. Mutlaka ki site sahibi de bu yazdığı makaleden bir reyting sağlıyor, o da herkes gibi trafik derdinde. Ben, konu ve yaklaşımlardaki saflık hoşuma gittiği için çevirme isteği duydum. Onları birer seo uzmanı olarak kabul edip etmemek, görüşlerine katılıp katılmamak size kalmış. Biz yine de farklı seo teknikleri üzerine yoğunlaşmaya devam ediyoruz. Artık konudan kim ne çıkarırsa diyorum.


Kaynak: www.seo-hacker.com

Çeviri: www.seobilog.com


Sevgiler

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Seo'dur seo :)