Quantcast

SAYFALAR

4 Oca 2015

Seo Teknikleri 008 | Resimleri Veriye Dönüştürün

Resim Kullanmadan %20-%40 Extra Performans

Seo Teknikleri : 008
Sınıfı : Site içi seo
Seviye : İleri Düzey
Etki Seviyesi : Yüksek
Etki Süresi : Anlık
Amaç : Sayfa açılış hızını artırma
Olay şu: Sayfalarınıza resimlerinizi -fiziksel olarak- eklemeyeceksiniz. Onun yerine buradaki örnek site aracılığı ile resimlerinizi veriye (data) dönüştürecek ve öyle yayınlayacaksınız. Yani sağ click yapınca hem resminizin kaynağı görünmeyecek hem de server'da resminiz bulunmayacak. Zahmetli görünebilir ama sayfalarınızın en az %20'lik bir ek performans sağladığını görmek hoşunuza gidebilir. 

Önce bir örnek görelim. Aşağıdaki resmi bu sayfaya "veri" olarak yükledim. Yani bu sayfanın kaynak kodlarında resmi göremeyeceksiniz. Ya da sağ click yapıp "resim adresini kopyala" dediğinizde veya resmi tutup yeni sekmeye sürüklediğinizde de göremeyeceksiniz. :)


10.jpg

Şimdi konumuza başlayalım. İki test sayfası hazırladım ve işte dün akşam yaptığım test sonuçları;

İlk test sayfamızda resim kullandık. Yani bir adet html dosyamız ve bir adet jpeg dosyamız var. Resmimizi sayfamıza çağırıp kaydettik ve işte sonuç ekranı;İkinci test sayfamızda ise resim kullanmadık. Bunun yerine resmi veriye (data) dönüştürdük. Yani sayfamızda yine resim var ama resim server'da yüklü değil, sayfanıza gömülü. İşte bu da resimsiz html dosyamıza ait test ekranı;Resimli kullanımda sayfanın yüklenme hızı 1.88 saniye tutarken, resimsiz kullanımda bu süre 1.13 saniyeye düşüyor. Yani %40 daha yüksek bir performansla karşı karşıyayız. Evet, belki resimsiz kullanımda html dosyamız 0.421 kb'dan 161.7 kb'a şişiyor. Ama yine de çağrılma işlemi toplamda daha düşük bir sürede gerçekleşiyor. Üstelik %40 hiçde öyle küçümsenecek bir rakam değil (her resimde farklı sonuçlar çıkacaktır). Daha kısa sürede yüklenen sayfaların seo açısından etkisi ise tartışılmaz. Zaten önemli olmamış olsaydı Google'da tutup Page Speed'i koymazdı önümüze.

Çoğu kişinin Wordpress kullandığının farkındayım. Bunun için GZippy genişletmesini deneyebilirsiniz. Ancak aynı şeyi yapmadığını belirtmek isterim. Her ne kadar bu ve benzeri genişletmeler yükleyerek belli performanslar elde edilebiliyor olsa da, yüklenen bu genişletmelerinde siteye kattığı eksi yöndeki yüklerde gözardı edilmemelidir.


Ayrıca sunucunuz destekliyorsa benzeri olayı .htaccess dosyası üzerinde gzip için gerekli kodları ekleyerek de testinizi detaylandırabilirsiniz. 


İsterseniz buradan test dosyalarını indirip inceleyebilirsiniz. Şimdi bunu nasıl yapacağız adım adım anlatalım;  1. Önce kendinize bir resim dosyası seçin.
  2. Resim dosyasını sayfanıza çağırıp "Resimli" ismiyle kaydedin.
  3. Şimdi de aynı resmi bu adrese yükleyin
  4. Yüklemenin ardından hemen aşağıdaki "Image Tag" bölümündeki bilgileri kopyalayın.
  5. Yeni bir belge oluşturun ve kopyaladığınız bu bilgileri "body" etiketi arasına yapıştırın.
  6. Sayfanızı "Resimsiz" ismiyle kaydedin.
  7. Her iki sayfanın performansını da detaylıca inceleyebilmek için pingdom adresine yükleyin.

Resimleri veriye dönüştürme konusunu seo teknikleri arasında işleyip işlememeyi epeyce düşündüm, ne kadar doğru oldu bilmiyorum. Evet, bu tekniği performans elde etmek için kullanabilirsiniz ama biraz hayal gücü ile farklı amaçlarla da kullanabilirsiniz! Ben bunu 2010 yılında not almışım ve üzerinden tam 5 yıl geçmiş. O zamanlar çok çok daha işime yarıyordu. Şimdi değer mi değmez mi o sizin kararınız. Özellikle tek sayfalık -ürün satış odaklı- sitelerde ciddi anlamda işe yarıyordu ve inanın hala da performans sağlayacaktır. Hatta siz resimleri veriye çevirme konusunu, cpu ve trafik olarak da ayrıca performans testlerine tutabilirsiniz. Ayrıca Rfc2397 ve wiki sayfasını ve dataurl sayfalarını da (ingilizce) inceleyebilirsiniz.

Önceki konu Seo Teknikleri 007 : Sayfalarınız Daha Üst Sıralarda Çıksın

Sonraki konu Seo Teknikleri 009 : Otoriter Backlink Alma

Sevgiler

1 yorum:

Adsız dedi ki...

resim kullanmamak seo açısından ne kadar faydalı olabilir? yada faydalı bir yöntemmidir bu tamam performans açısından iyide sitedeki tüm görselleri böyle yapsak googleda resim indeximiz olmaz hit gelmez yinede yapılması gereken bir yöntemmidir?

Yorum Gönder

Seo'dur seo :)