Quantcast

SAYFALAR

30 Oca 2015

Ocak 2015 Web Sunucusu Anketi

Bu anket, 800 milyondan fazla site ve 5 milyondan fazla bilgisayardan alınan yanıtlar doğrultusunda oluşturulduğundan otoriter bir içeriğe sahip olduğunu söyleyebilirim. Doğru hosting firması, iyi bir seo için ilk ve en önemli adım. Öncelikle bunu çok iyi algılamak gerektiğini düşünüyorum. 


Kullanılan metodoloji sıkça sorulduğu için bu yazıyı listeler bölümünde aylık olarak yer vermeye başladığım ayın en iyi hosting firmaları bölümündeki bilgilerin güvenilirliğini desteklemek ve biraz daha fazla bilgi vermek amacıyla çeviri olarak eklemek istedim. İçerdiği bilgiler açısından hem sunucu sahiplerini hem de sunucu arayışı içinde olanların ilgilerini çekeceğini düşünüyorum.

Netcraft'ın Ocak 2015 anketinde verdiği bilgilere göre bu ayki veriler 876.812.666 adet site ve 5.061.365 adet web-facing (internete yönelik) bilgisayardan (bkz (ing): Aktif siteler ve metodoloji hakkında) alınan yanıtlar doğrultusunda hazırlanmış ve bu sayının 2013 Ocak ayından bu yana en düşük site sayısı olduğunu ve arka arkaya önemli düşüşlerin yaşandığı üçüncü ay olduğu bilgisini de ekliyor. Web sitelerinin toplam sayısı (logaritmik skala)


Ayrıca son iki ayda yaşanan kayıpların sadece birkaç hosting şirketinde aşırı şekilde yoğunlaştığını, park edilmiş web sitelerinin %50'sinden fazlasının da bu düşüşte sorumlu olduğunu belirterek başlamış yazısına ve şu şekilde devam ediyor;

Microsoft bu düşüşten etkilenmeye devam ediyor. Temmuz 2014 anketinde (bkz) Apache’yi sollayıp geçerken şu an pazar payı sadece % 27,5’ta duruyor. Apache’ye % 12’lik puandan fazlasını kaptırdılar. 


Microsoft’un sunucu yazılımını kullanan web-facing bilgisayarların sayısına baktığımızda Microsoft’un düşüşü daha az dramatik görünmekte. Bu ayki 6200 adet bilgisayarlık net kayıp, bilgisayar payında sadece % 0,28 puanlık düşüşle sonuçlandı. Apache’nin payı ise % 0,18’lik bir artışla % 47,5’e yükseldi.Web sunucusu geliştiricileri: Tüm sitelerin pazar payıWindows 2003 Sunucusu ile birlikte Microsoft IIS 6.0’da çalışan çoğu sitenin de dâhil olduğu bu kayıplar temmuz ayında "Genişletilmiş Destek" döneminin sonuna ulaşmış olacak. Ayrıca, Microsoft’un Genişletilmiş Destek dönemini aşan özel destek ilişkilerini teklif etmesine rağmen bu platformların yılın ilk yarısında tamamen terk edilmesi bekleniyor.


Apache ise bu ay web-facing bilgisayarlardan 22.000 adet olacak şekilde etkileyici bir kazanç elde etti. Bu net büyümenin yarısı neredeyse 13.000 bilgisayar barındıran Rus sosyal network şirketi V Kontakte’ye bağlanabilir. Bu bilgisayarların neredeyse tamamı geçen ay nginx’de çalışıyordu, fakat hala nginx kullanan 2.000’den az sayıda V Kontakte bilgisayarı dışındaki 11.000 adet bilgisayar Apache’ye geçti.


OVH web-facing bilgisayarlar açısından hala en büyük ikinci hosting şirketi (DigitalOcean’ın onu çok yakından takip etmesine rağmen) fakat nispeten yeni olan .ovh üst düzey alan adı için gelen talepler azalmış görünmekte. Geçen ay bu yeni .ovh üst düzey alan adını kullanan site sayısının 6.000’den 63.000’e fırladığını bildirmiştik. Bu siteler sadece 50.000’den az sayıdaki belli başlı .ovh alan adına yayıldı ve de bu ayki domain sayısı sadece 2.000 adet kadar arttı.


Sadece ilk 50.000 adet .ovh alan adı ücretsiz verildi, sonrakiler 0,99 Euro şeklinde ücretlendirildi. 2,99 Euro olan her zamanki ücretin üçte birinden az olmasına rağmen bu durum, çok düşük bir fiyatın bile domain tescili alımının yavaşlamasında nasıl çarpıcı bir etkiye sahip olduğunu gösteriyor....


Çeviri: Seobilog
 
Kaynak: Netcraft
(http://news.netcraft.com/archives/2015/01/15/january-2015-web-server-survey.html) 

Sevgiler

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Seo'dur seo :)