Quantcast

SAYFALAR

31 Ara 2014

Yeni Yılda Facebook Sayfalarınız Büyük Tehlikede

Doğrusu yeni yılda hemen hemen tüm platformlarda ciddi anlamda radikal değişiklikler bekliyorum. Tabi bunlardan önemli bir bölümü de sosyal medyada ve doğal olarak sosyal medyanın nabzını tutan Facebook'da olacak. Eğer iyi bir gözlemciyseniz bunu fark etmiş olmalısınız. Sürekli seo ile ilgili içerik girmekten sosyal medyaya -smm- pek eğilememiştim, aklıma geldi hemen bir iki satır yazmak istedim.

Gözlemlerim, Facebook'un 2015'in ilk çeyreğinde -hatta ilk ayında, yani yarından sonra- yüklü üyeye sahip sayfalar üzerinde ciddi bir temizlik yapmak üzere olduğunu gösteriyor. Eğer takip etmişseniz geçen ay (kasım) hayran sayfaları üzerinde paylaşılabilecek içerikler konusunda bazı değişimler açıklamıştı. Eğer ben bile sayfa sahiplerinin görevlerini olması gerektiği gibi yapmadıklarını düşünüyorsam, bir de Facebook ekibini düşünün. Bence artık bu duruma ciddi anlamda el atılma vakti geldi. Zira iş artık iyice çığırından çıktı ve ortalık resmen çöplüğe döndü. Yani tüm sorun, yapılan tanıtımlar, reklamlar ya da artık adına ne derseniz. Neyse, uzatmadan konumuza dönelim. Yani işin özü savaş başlamak üzere. Ama önce sıcak bir örnek vermek istiyorum.
Sayfalarımdan birinin üye sayısı sadece 3500+ civarında. Ve bu rakama ulaşması neredeyse tam 4-5 yıl aldı. Yayınladığım her bir adet reklam içinse ortalama 500 TL alıyorum (yuh diyeceksiniz biliyorum). Ve üstelik bir kere yayınlıyorum. Öyle her gün falanca saatte 15 dakikalık falanda durmuyor, yani reklamı hiç kaldırmıyorum. Ve inanın, onun reklam olduğundan kimse rahatsız olmuyor. (hem üyeler, hem Facebook) Neden? Çünkü sayfayı oluşturan üyelerin %100'ünü tek tek ben seçtim. Konu ile ilgili olmadığını düşündüğüm herkesi sürekli sildim. Ve onları ilgilendirdiğini düşündüğüm reklamları, bir habermiş gibi geçtiğim anda, en az 1500 kişi anlık okuyor. Kalan 2000 kişi ise ilk 48 saatte okumuş oluyor. Tabi doğal olarak, reklamını yayınladığım kişi de potansiyel olarak geri dönüş alıyor ve bunu gerçek ciroya dönüştürebiliyor. Parasızlıktan kıvranıyor bile olsam, sayfamdaki hedef kitleyi ilgilendirmeyen reklamları ASLA yayınlamıyorum.
Ziyaretçilerin Facebook'da bulunmalarının en önemli nedenlerinin başında haberler, yayınlar ve neler olup bittiğini öğrenme isteği gelir. Eğer özel bir sayfa oluşturmuşsanız tabi ki sadece ilgili konuya ilişkin şeyler yayınlarsınız. Ama inanın bu öyle rap müzik, karikatür ya da komik videolar falan değil. Neyse, konumuza dönelim. Yapılan tanıtımların kirlilik seviyelerinin artması sonucunda ziyaretçiler yavaş yavaş bu platformlardan uzaklaşmaya doğru eğilim gösteriyorlar -Yani resmen herkes bindiği dalı kesiyor- (Facebook'un düzenlediği bir anket sonucuna ilişkin yaptığı açıklamayı buradan bir okuyun) İşin özü; güncellenmeyen, fazla ve bariz tanıtım yapan ziyaretçilerin sayfaları ciddi anlamda tehlike altında. Kıyım var kıyım :)

İşte bende burada, nasıl tanıtım yapılması gerektiğine ilişkin bir kaç önemli maddeye değinmek istedim.


  1. Tamam, gelire ihtiyacınız var. Ama sayfanızın hedef kitlesini ilgilendirmeyen reklamları ASLA yayınlamayın. Bu, hedef kitlenizin yavaş yavaş sayfanızdan soğumasına ve uzaklaşmasına neden olacaktır. Tabi aynı anda büyük patronda sizi silmek isteyecektir.
  2. Bayat ve her yerde sürekli pompalanan haberleri ısıtıp ısıtıp ha bire sofraya koymayın.
  3. Cümleleri uzatmayın, net ve kısa olun. Spesifik kitleleri bir araya getirip, elde tutmaya çalışın. Öyle yüzbinlerce takipçiye gerek yok, 1000 olsun tam olsun.
  4. İnsanlarımız tembel, okumayı fazla sevmiyor. Daha çok, görsel haberlere yer verin.
  5. Ürün reklamlarında, "doğrudan" satmaya çalışmak yerine, dolaylı göndermelerle akılcıl cümleler kurun.
  6. İddialı haberleri kendinize yontmayın, mutlaka kaynak belirtin.
  7. Eğer yayınladığınız reklama ilişkin bir internet sitesi varsa, mutlaka analitik kurulu olmasını önerin ve geri dönüşlere ilişkin raporu görmek istediğinizi söyleyin. Yaptığınız reklamın, müşterinize ne kadar geri dönüş sağladığını, yayınladığınız reklamdan ilgili internet sitesine giden ziyaretçinin, gittiği yerdeki sitede ne kadar vakit harcadığı, kendi sayfanıza ait hedef kitlenizi tanımak için mükemmel bir fırsattır. Üyelerinizi ne kadar iyi tanırsanız, aldığınız reklamlardan müşterileriniz o kadar memnun kalır ve tekrar reklam verirler. Geri dönüş gerçekleşmeyen reklamlardan sadece ve sadece bir kere kazanırsınız. Müşteri bir daha gelmez.
  8. Şunu hiç unutmayın; Üyeleri, reklamlar konusunda umursamaz değiller. Onlardan resmen nefret ediyorlar.
  9. Üyelerinizle konuşun. Çok etkilidir. Onların sorunlarını çözmeye çalışın. En büyük etkileşim her zaman "sorun çözme" ile gerçekleşir.
  10. Tamam, reklam hayatın bir parçasıdır ve sosyal medya pazarlama konusu ise bambaşka bir beceri ister, yaratıcı olmaya çalışın. Atıyorum; Öylesine baktığınız dergide bile bir parfüm reklamı görünce sayfayı çevirirsiniz. Çünkü reklamdır. Ama "burayı kokla" dendiğinde önce bir durur, sonra koklarsınız. Bunun gibi düşünün ve her zaman empati kurmaya çalışın. "Ziyaretçi ne görmek ister" diye düşünün. Aynı içerik, onlarca farklı şekilde sunulabilir, etkilisini bulmaya çalışın, güven kaybetmeyin.
Yani sosyal medyada yaptığınız bu reklamları, reklam gibi değil de, normal bir gönderiymiş gibi sayfanıza yedirin. Bu, hem ziyaretçilerinizi yormaz, hem de Facebook yöneticilerinin gözüne batmaz. İşiniz zor, bunu sakın unutmayın. Bir yanda Facebook diğer yanda üyeleriniz. Şunu hiç bir zaman unutmayın. Her platform gibi Facebook'da reklamdan para kazanıyor, kazanmak zorunda. Bu, onun oyun sahası. "Yeter artık" dediği anda bir sabah bir bakarsınız sayfanız kapanmış. Haydi bakalım sil baştan. Yeni yılda satış ağırlıklı çalışan sayfalara elvada. Demedi demeyin.

Yazılı olmasa da pekala hepimiz biliyoruz ki, tüm sayfaların gerçekte açılma amacı spesifik bir kitleyi bir araya toplayıp, onlara bir şeyler satmaya çalışmak. Ama tabi durum böyle değil. O yüzden arka plandaki gerçeklere değil, ön plandaki gerçeklere bakmak zorundasınız. Neydi bunlar; Tavsiyeler paylaşmak, soru sorup dönüşler almak, yeni sosyal çevreler oluşturmak, etkinliklerde bulunmak, haberdar etmek vs. 

Bitirmeden önce basit bir soru sorayım:

Facebook, bir gönderinin reklam olup olmadığını nasıl anlıyor? Herhalde satır satır tüm yazılanları okumuyorlar. Bakın size minik bir makale, isterseniz bu habere bir göz atın. Demedi demeyin; Yeni yılda her şey daha zor olacak ve inanın beleş reklam devri bitti. 

Sevgiler

1 yorum:

halı saha dedi ki...

Siteyi yeni keşfettim ancak bundan sonra sürekli takipçiniz olacağım :) Gerçekten ezberin dışında bilgiler yazıyorsunuz.

Yorum Gönder

Seo'dur seo :)