Quantcast

20 Ara 2014

Seo Teknikleri 007 | Yüksek Sıralama Elde Etme

Sayfaların Daha Üst Sıralarda Yer Alması

Seo Teknikleri : 007

Sınıfı : Site içi seo
Seviye : İleri Düzey
Etki Seviyesi : Çok Yüksek
Etki Süresi : Süreç gerektirir
Amaç : İçerik güçlendirme


Olay şu: Teknik biraz zorlayıcı olabilir, belki az biraz hesaplama gerektiriyor ama inanın eğlenceli. Hatta konuyu anladıktan sonra kendi kendinize daha etkili diyagramlar da oluşturabilirsiniz. Mantıksa şöyle; Nasıl ki zaman içinde siteniz çeşitli bağlantılar (backlink) kazanıyor ve bunlar sayesinde siteniz güçleniyor, işte aynı olayı site içinde yapacağız. Yani açtığınız yeni bir konuyu daha yayınlamadan önce maksimum güce çıkaracak ve dolayısıyla daha üst sıralarda yer almasını sağlayacağız.

Lütfen önce PageRank hesabı yapan buradaki siteyi biraz inceleyin. Adı üstünde PageRank hesabı yaptığını söylüyor. Ama biz burada "site" kelimesi yerine "sayfa" kelimesini koyacağız. Yani normalde siteler ve sitelere alınan backlinklerin PageRank'a nasıl yansıdığının hesabını yapıyor. Bizse aynı hesaplamayı "sayfa" bazına indirgeyeceğiz. İsterseniz önce ne işe yaradığını bir kaç örnek üzerinde anlatayım, daha sonra bunu sitelerimizdeki sayfalarımıza nasıl uyarlayacağımızı anlatırım.
Şimdi yukarıdaki örnek tablomuzu bir açıklayalım. A, B ve C harflerini, farklı birer "sayfa" olarak düşünün. Tablo üzerindeki "çek" işaretleri şu anlama geliyor; A sitesi B sitesine, B sitesi C sitesine ve C sitesinin de A sitesine link vermiş demektir. Bu işlem sonucunda ise hemen üstte göreceğiniz toplam 3 puanlık bir rakam göreceksiniz. Bu linkleme sistemine göre her bir site "1" puan almış. Yani 3 puanlık toplamın içinden 1'er puan. Yani şöyle düşünün; Ortada toplam 3 puanlık bir güç var ve her sayfa bunun %33'ünü almış. İşte bizim amacımızda "hangi sayfayı" diğerlerinden daha "güçlü" yapacağımız konusu. Lütfen anlamadıysanız bu paragrafı tekrar okuyunuz.

3 yerine 6 sayfalık diğer bir örnek ile pekiştirelim; Yukarıdaki durumsa şöyle; Bu kez ortada 6 tane sayfamız var gibi düşünün. Bunlardan D, E ve F sayfaları, ne diğer sayfalardan bağlantı almış ne de diğer sayfalara bağlantı veriyor. Tabi tek kaldıkları için değerleri de 0.15. Toplam değerin 3.45 olduğunu düşünürseniz, 0,15'in, toplam puan içinde %4,3'lük bir güce sahip olduğunu anlarsınız. ( Nasıl hesapladık: 0,15x100/3,45= %4,3 )

Birde diğerlerine bakalım; A sayfasından hem B hem de C sayfasına çıkış var (Normalde zayıflamış gibi gelebilir size. Çünkü çıkış var). Ama B ve C sayfaları ise, aldıkları bu bağlantıları geri göndermişler, yani A sayfasına çıkış yapmışlar. Diğer bir deyişle A sayfasını güçlendirmişler. Bakalım nasıl bir güç dengesi oluşmuş;

A sayfası 1.45, B ve C sayfaları ise 0.77'lik puandalar. Yine aynı şekilde toplam oluşan puanın 3.45 olduğunu unutmadan sayfaların güçlerini yüzde cinsinden ifade edelim.

A sayfası % 42
B ve C sayfaları % 22,3
D, E ve F sayfaları ise 4,3

Topladığınızda ise %100'ü bulabilirsiniz. Yani A sayfası, B ve C sayfalarına gönderdiği ödünç bağlantılar sayesinde (çünkü o sayfalarda tekrar bu ödünç alma olayını geri veriyor :) ) %42'lik bir oranla içinde bulunduğu gurubun en güçlü sayfası haline geliyor. 

Yoksa siz şimdiye kadar insanların açtıkları konuların şans eseri mi yükseldiklerini falan sanıyordunuz? Çok şakacısınız :) Neyse, geçtik. Siz nasılsa denemeler yapacaksınız hatta yapmalısınız. Ben yine de önemli bir örnek daha vererek konuyu tamamlamak istiyorum.Eminim çoğu kişinin aklına yukarıdaki gibi bir diagram oluşturmak gelir. O yüzden böyle bir şey oluşturdum. Bakalım bu teknikle ne elde ediyoruz. Bu kez ortada toplam 7 sayfamız var. Gördüğünüz üzere tüm sayfalar A sayfasına bağlantı veriyor ve bunun sonucunda toplam 1,815 lik bir puan oluştu. Ve bu toplamın 0,915 puanını yani % 50,4'ünü almış ve oldukça da güçlenmiş görünüyor. Ama büyük bir HATA. Çünkü grubun toplamı çok düşük bir puanda (1,815). Bakın sadece tek bir hareketle sayfalarımızın gücü ne hale geliyor;Vaaaw. Yaptığımız tek şey A sayfasından B sayfasına sadece bir adet bağlantı çıkmak. Bakın dikkat ediniz, grubun toplam puanı 7'ye yükseldi ve bu arada kendine bir adet bağlantı gönderildiği için B sayfasının gücü (yukarıda 0,15 yani %8'lik gücü vardı) 2,95'e yani %42'lik bir güce ulaştı. A sayfası ise 3,29 puanla % 47'ye ulaştı. Ancak bu kez de C, D, E, F ve G sayfalarının güçleri %8'den %2 seviyelerine düştü.

Ve işte en önemli son söz: Hemen yukarıda %2 seviyelerine düşen sayfalarınızı, güçlendirmek istediğiniz bir sayfa için açıldıklarını varsayarsanız, zayıf düşmeleri hiç de önemli değil. İşte bu yüzden oyunu kurarken, anahtar kelimelerinizi ve onları besleyecek alt anahtar kelimelerinizi seçerken (seo rehberi 6. gün) ne yaptığınız çok iyi bilmeniz lazım. Tabi ki seo sadece bunlardan ibaret değil. Daha önce de yazdım; seo ve sürdürülebilirlik önemli bir konu. Ve seo teknikleri içinde hep isteyipde bir türlü fırsat bulamadığım "sayfa güçledirme konusunu" da nihayet işlemiş olduk. Umarım herkese faydalı olur.

Önceki konu Seo Teknikleri 006 : Backlinklerinizi Kaybetmeyin
Sonraki konu Seo Teknikleri 008 : Resimleri Veriye Dönüştürüp %20 Performans

Sevgiler

5 yorum:

Anonim dedi ki...

yani türkçesi şu mu hocam? Yükselmesini istediğimiz içeriğimize diğer içeriklerden link çıkacağız ancak yükselmesini istediğimiz içerikten de bir sayfaya link çıkacağız ?

dekorasyon dedi ki...

tebrikler güzel bir yazı. Bu işe yeni başlayanlar için çok iyi olacak diye düşünüyorum :)

Mustafa Özdemir dedi ki...

Bir çok kişi bu siteye girmiştir. Önemli olan farklı bakabilmektir. Ben bu strateji için sayfalarım arasında bir güç sıralaması yapıyorum. (Sıralamada yukarıda olan - Sürekli ziyaretçinin ziyaret edilenleri daha güçlü olarak düşünüyorum). Sonra yükselmesini istediğim kelime ve/veya sayfa için bir linkleme stratejisi geliştiriyorum.

Anonim dedi ki...

Bu araçtaki Iterations ne işe yarıyor peki?
Sizin koyduğunuz ekran görüntülerine baktığımda 100 olarak gözüküyor ancak ben baktığımda 40 yazıyor. Bunu değiştirdiğimizde ne gibi etkisi olur?

konferans koltukları dedi ki...

Hocam ellerinize sağlık, gerçekten herkesin anlayabileceği sadelikte ve örneklemeyle anlatılmış bir konu. benim eticaret sitemde yaklaşık 23 ürün var. ben her üründen diğerine link çıkışı versem her ürünün % oranı ne olur? ayrıca kategoriler için bunu nasıl uygulamalıyız. teşekkürler.

Yorum Gönderme

Seo'dur seo :)