Quantcast

SAYFALAR

7 Ara 2014

Rehber Kayıt Sitelerinin Faydası

Sitelerinizi kaydedebileceğiniz öyle çok servis var ki, inanılır gibi değil. Tamam, #seo üzerine bir blog açtım ama çok yoğunum fazla ilgilenemiyorum, hoş görün. Yine de boş geçmemek ve fazla ara vermemek için faydası olacağını düşündüğüm ufak bir konu eklemek istedim. "Geç geç, fosilleşmiş bilgi bunlar" derseniz, sizi şöyle alalım :)


Eh, hemen üstteki linke tıklayıp geri geldiyseniz, 3-5 saniye daha uzatmış olduk sayfada kalma sürenizi. Neyse, geçtik :). Sıkça sorulan bir soru; "Sitemi buralara eklersem faydası olur mu?" Evet olur, hem de %100 faydası olur. Neden olur? Çünkü insanlar hala buraları kullanıyor, ilgili site içinde arama yapıyor ve gelen listedeki siteleri ziyaret ediyor. Hatta gelen listeden toplist yapıyor. Faydası ne olur, nasıl olur, işte en yüksek verimi almak için bir kaç önemli adım;


  • Sitenizi ekleyeceğiniz servisi kontrol edin (mesela archive org sitesinden) ve en az 2-3 yıldır aktif durumda olsun.
  • Mümkünse kendi dilinizde olsun. Olmasa da olur, ama insanların kendi dilindeki rehberlere başvurduklarını ve farklı dildeki bir siteye tıklama ihtimallerinin çok düşük olduğunu unutmayın. 
  • Yüksek pagerank ve yüksek bir Alexa değeri demek (her ne kadar speküle edilebiliyor olsa da) ziyaret alan, ilgi gören bir site demektir. Bu yüzden yüksek Alexa ve PageRank'ı gözardı etmemek iyi bir fikir olabilir.
  • Kaydınızı yaptıracağınız sitede, mutlaka ve mutlaka sitenize uygun kategoriyi seçin. Ayrıca başlık (title) ve açıklama (description) bölümlerini de yine önemsememezlik yapmayın.

Bu listelere sitenizi eklerken gerçek amacınızın backlink almak değil, o siteden kendi sitenize trafik sağlamak olduğunu unutmamak lazım. Beklentiyi bu şekilde belirler ve seçici olursanız, devam eden süreçte faydasını kesinlikle görürsünüz. İnternet üzerinde aşağıdaki gibi belki binlerce site var. Hatta bakınız bana da ışık tutan bu sitede adamlar yememiş içmemiş tam 200'lük bir liste yapmış. Tabi yarısından çoğu çöp olmuş durumda. Hatta tam bu noktada ufak bir trik daha veriyim; Bu tarz listelerdeki siteleri kontrol edin. Çoğu listeler okadar eski oluyor ki, listedeki bazı domainler çoktan düşmüş oluyor. Tabi siz de bu domainleri (banlanmamışsa) kayıt edebilir ve doğuştan bir çok sitede linkiniz, tanıtımınız olmuş olur.

Listelerin hazırlanmasındaki esas amaç; Hem listenin yayınlandığı sitedeki ziyaretçilere içerik ve bilgi sunmak (benim şu anda yaptığım gibi) hem de liste içerisine kendi sitelerini koyarak yayılmasını sağlamaktır. Türk sitelerden de bir liste hazırlanabilir. Eğer siteniz özellikle ingilizce ve kurumsal seo çalışmalarınız için bir şeyler yapmak isterseniz, buralara kayıt etmek akıllıca ve faydalı olacaktır. Ayrıca seo nedir konusunda seo'nun esas amacının, "bilgilerimizi hedef kitlemize ulaştırmak" olduğundan bahsetmiştik. Sitelerimizi buralarda sergilemekle, amacımızdan sapmamış oluruz. He birde burada dizin siteleri üzerine bir yazı yazmışım, bakılabilir.

E peki "Sen kendini ekledin mi bu sitelere?" diye sorabilirsiniz. Evet, bunların en az yarısında bir çok sitem var. Tabi bu bloğum yok. Sebep belli: Fiyat/Performans olarak baktığımızda, basit bir blog için bu paraları vermek, hele hele Türkçe olmadıklarını, bloğumun bu sitelerdekilerin yanında minnacık kalacaklarını ve dolayısıyla trafik gelmeyeceğini düşünürseniz, eklemek pekte mantıklı olmaz. Bu paraları farklı yerlerde kullanmak, daha akıllıca olacaktır. :)

Aşağıdaki satırlarda sunduğum listede, sitelerin aktif ve popüler olmasına özen gösterdim. Küçük ama etkili bir liste olduğunu düşünüyorum. Blogda ekleyebilirsiniz normal web sitenizi de. Evet, ücretler acık pahalı, hemen yanlarında kayıt fiyatlarını da yazdım. Logolarına tıkladığınızda ilgili sitenin kayıt kısmına gidebilirsiniz.


Blog veya Sitenizi Ekleyebileceğiniz En İyi Otorite 10 Site1. Best of the Web : PR6 - 150$
Seobilog.com | Best of the Web

2. Bloggeries : PR5 - 80$
Seobilog.com | Bloggeries

3. Eaton Web : PR5 - 35$
Seobilog.com | Eatonweb

4. Ontoplist : PR6 - 
Seobilog.com | On Top List

5. Blog Search Engine : PR5 - 15$
Seobilog.com | Blog Search Engine

6. Globe of Blogs : PR6 - 
Seobilog.com | Globe of Blogs

7. Bloggapedia : PR6 - 9$
Seobilog.com | Bloggapedia

8. Blogging Fusion : PR5 - 30$
Seobilog.com | Blogging Fusion

9. Blog Listing : PR5 - 8$
Seobilog.com | Blog Listing

10. Icerocket : PR6 - 
Seobilog.com | Ice Rocket


sevgiler

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Seo'dur seo :)