Quantcast

3 Kas 2014

Seo Teknikleri 006 | Backlink Kaybetmeyin

Sıralama Kaybı Yaşamamak İçin

Seo Teknikleri : 006

Sınıfı : Backlink
Seviye : İleri Düzey
Etki Seviyesi : Çok Yüksek
Etki Süresi : Hemen
Amaç : Bağlantılarınızı Geri Kazanmak


Olay şu: Kısaltılan her adres bir hedefe gider. Peki, hedef bağlantınızı istediğiniz dilediğiniz zaman değiştirebilseniz ve bu sayede paylaşmış olduğunuz backlinklerinizi kaybetmeseydiniz nasıl olurdu? :) 

İsterseniz önce klasik anlamda ne yapıyorduk, onun adımlarına bakalım;
  1. Önce bir içerik oluşturursunuz.
  2. Oluşturulan içeriğin adresini kopyalarız.
  3. Herhangi bir kısaltma servisine gideriz.
  4. Linkimizi kısaltırız (goo.gl, bit.ly, vb. sitelerde.)
  5. Kısaltılmış yeni adresimizi kopyalarız.
  6. Sosyal medyada, forumlarda vb. bulduğumuz her yerde paylaşırız. 
  7. İnsanlar bu kısaltılmış linke tıklarlar.
  8. ve linke ait hedef neresiyse o adrese giderler.
Buraya kadar olan her şey, hemen hepimizin yaptığı rutin adımlardı. Kısaltılmış linkimizi her yerde paylaştık. Oldu ya, bir şekilde hedef url adresimiz silindi veya domaini düşürdük vb. Artık linkimizi bıraktığımız ortamlardan bize ASLA bir trafik gelmeyecek. Yani bize backlink olarak dönecek olan onca bağlantımızı KAYBETMİŞ olacağız. 

İşte bu teknik, artık bu bağlantılarınızı kaybetmeyeceksiniz anlamına geliyor. Nasıl oluyormuş şimdi adımlayalım;


  • Kendinize özel bir alan adı satın alın. (Bu, sizin tüm bağlantılarınızı yöneteceğiniz kontrol paneliniz olacak.)
  • Bir tane url kısaltma scripti kurun. Ama dikkat: Kendine özel kontrol paneli olan ve özellikle de hedef url'nin kesinlikle değiştirilebilir olduğu bir script olacak. Script'i yazdırabileceğiniz gibi satında alabilirsiniz. Örnek olması açısından buradaki scriptleri ve panellerini inceleyebilirsiniz. Hedef url'nin değiştirilebilir olmasına dikkat ediniz. (Hiç biri bana ait olmadığı için tarafsız kalmak istedim ve direk örnek vermiyorum)

İşlem tamamdır, artık, hedef url adresini istediğiniz zaman değiştirebileceğiniz bir kısaltma servisiniz bulunmakta, hayırlı olsun :)

".../seo-teknikleri.html" gibi bir adresinizin olduğunu ve bunu da "ax87bc.html" şeklinde kısaltıp bir çok yerde paylaştığınızı düşünelim. 

İleri bir tarihte, ".../seo-teknikleri.html" adresinizin veya direk bu alan adınızın değiştiğini veya düştüğünü varsayalım. 

Paniklemeye gerek yok. Panelimize giriyoruz ve "ax87bc.html" kısaltmasına ait olan hedef url adresini değiştirdiğinizde işlem bitiyor. Mesela şu şekilde;

Paylaşılan kısaltma : "ax87bc.html"
Orijinal hedef : ".../seo-teknikleri.html"
Yeni hedef : ".../seo-nedir.html" 

Artık, insanlar eskiden paylaşmış olduğunuz "ax87bc.html" linkine tıkladıklarında çalışmayan bir adrese değil, yeni hedef adresine gidecekler. 

Belki çoğu kişinin aklına hemen "301 varken neden böyle bir şey kullanayım ki" sorusu gelebilir (zira bir forumda sorulmuştu, o yüzden ekliyorum). 


Verilebilecek tek ve en mantıklı cevapsa; Bir sebepten ötürü, domaininiz düşmüş ve/veya bir başkasının eline geçmişse, kesinlikle 301 yönlendirme yapamayacağınız gerçeğidir. (Makalemizi otomatik araklayanlar için araya seobilog.com adresimizi de sıkıştıralım hemen araya :) Ayrıca eğer yüksek sayıda alan adına sahipseniz, yine bu teknik cankurtaranınız olacaktır.

Backlinkleri korumak yeni backlinkler kazanmaktan çok çok daha önemlidir. Zira kaybedilmeleri durumunda ciddi anlamda sıralama kaybı yaşanır. İşte bu teknik bunları korumak içindi. Seo teknikleri içinde yer verdiğim bu on numara teknik, umarım doğru şekillerde kullanılır. Nasıl, ne amaçla, nerelerde meselesi ise artık siz seo'ların hayal gücünü kalmış bir olay.


Bi plus yeterde artar bile :)

Önceki konu Seo Teknikleri 005 : Farklı Fotoğraf Kullanımı

Sonraki konu Seo Teknikleri 007 : Sayfalarınız Daha Üst Sıralarda Çıksın

Sevgiler

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Seo'dur seo :)