Quantcast

SAYFALAR

20 Oca 2015

Seo Danışmanı Seçerken

Kolay gibi görünse de bir seo ile çalışmadan önce, aranması gereken özelliklerin neler olduğuna değinmek, bloğumun takipçileri için faydalı olacaktır diye düşündüm. Ve işte işinin ehli olan, uzman bir seo'da (seo danışmanı olarak da geçer) olması gereken olmazsa olmaz 15 özellik;


Aşağıdaki satırlar, kendinize bir seo danışmanı seçtiğinizde, işi bilip bilmediğini az çok anlamanıza yardımcı olabilecek 15 soruyu barındırıyor. Listenin sonu yok, çoğaltılabilir veya kısaltılabilir. Bana sorarsanız şu şekilde tek bir soru yeter.

- "Üzerinde çalışıp başarıya ulaştırdığınız ve müşterinize geri dönüş elde edebildiğiniz en az 3 farklı alan (anahtar kelime) ve bunlar üzerinde ne kadar süre çalışma yaptığınızı söyleyin" derdim. Yani öncelikle "örnek" duymak isteyin. Baktınız iyi sıkıyor, görmek isteyin. Göstermezse kapıyı gösterin :)


Profesyonel bir seo danışmanı ise bu soruya rahat bir şekilde cevap verebilir. Bana sorduklarında en azından şöyle bir cümle kurabiliyorum;Ahmet bey para sayma makinesi satmak istiyordu. Ana kelimemizin 3k civarında potansiyel bir aylık aranma hacmi vardı. 7.000 TL+10.000 TL gibi bir ücrete anlaştık ve üzerinde 4-5 aylık bir çalışma yaptım. Sonraki ilk 6 ay içindeki dönüşümleri gözlemlediğimizde yaptığımız çalışmadan dolayı 300.000 TL üzerinde bir ek satış yapmıştık. Amacımız hem sıcak satış yapmak hem de....... Ve başarılı da olduk. Yine aynı şekilde, düşük aranma hacimleri olsa da ciddi cirolara ulaşmayı başardığımız vale hizmeti, sunucu barındırma vb. örnekleri de verebiliyordum.

Şimdi de rutin görevimizi yerine getirelim ve bir seo danışmanı ile karşı karşıya kaldığınızda sormanız gereken 15 kritik soruya bakalım;
 1. Hiç çekinmeden sorun; Size net bir yol haritası çıkartabiliyor mu? Disiplin, bu işte en önemli adım, gerisi tırıvırıdır.
 2. En çok hangi pazarlarda deneyimli. Yani sektörel deneyim (her seo uzmanının sektörü farklıdır.)
 3. Anahtar kelime araması ve planlaması konularında bilgili mi? Çekinmeyin, neler yaptığını direk sorun. İstediğiniz anahtar kelimenin aylık aranma hacmi ve rekabet oranını öğrenin. Sonra kendisine sorun;
  -Daha önce çalıştığınız kelimelerin aranma hacimleri neydi, başarınız ne oldu, ne kadar sürede oldu, konumlarını ne kadar süre koruyabildiler (veya; hala koruyabiliyorlar mı)
 4. Girmiş olduğunuz içerikleri eleştirebilir. Ama bir sorun bakalım, içerik geliştirme konusunda bilgisi ne? Sitenize ne gibi artı değerler sunabilecek.
 5. Sitelerin yapısını inceleyebilecek düzeyde kod bilgisi var mı?
 6. Html'i ve w3 standartlarına kesinlikle hakim olmalı aksi halde ezbere işlem yapıyordur.
 7. Teknik destek verebilecek düzeyde yönlendirme, barındırma (hosting), domain bilgisi yeterli mi. 
 8. Çevrimiçi reklamcılık konusunda öneriler sunabilecek ve yürütebilecek düzeyde deneyimi nedir? Sosyal medya ile arası nasıl. Ciddi anlamda bilmesi gerekmiyor. Sonuçta sem farklı bir konudur, ama en azından sizi yönlendirebilecek bilgiye sahip olmalı.
 9. Bu işin eğitimini almış mı, almışsa nereden almış. 
 10. Google ve diğer webmaster araçlarına hakimiyet.
 11. Başarıya ulaşmış ve devam eden en az bir adet tam kapsamlı bir proje yürütmüş mü?
 12. Zaman planlaması yapabilme ve uygulayabilme (Bence bundan önemlisi yok)
 13. Bölgesel (local) çalışmalarda yetkinlik seviyesi nedir? Hiç lokal çalışma yapmış mı?
 14. Anti seo hareketlerine karşı koyabilecek bilgi ve tecrübe düzeyi var mı? Siteniz düşüşe geçtiğinde soğukkanlılığını koruyup, sorunları bulabilecek ve çözebilecek mi?
 15. Kabul edilebilir zaman aralıklarında sabit ve sürekli olarak iletişime geçebilecek misiniz.

Detaylandırmaya çalıştığım seo danışmanı konusunu iyi kavrayabilmek için öncelikle seo nedir konusunun okunması daha çok fayda sağlayacaktır.


Sevgiler