Quantcast

18 Kas 2014

Kurumsal Seo İçin Kontrol Listesi

Kurumsal Seo denince biraz duraksamak gerekiyor sanki. Aşağıdaki listede #kurumsalseo başlığı altında hazırlamış olduğum 25 maddenin hemen hiç birisi de, bir seo'nun direk kontrolü altında olan şeyler değildir. (Ek olarak hazırlanan 10 faktör hariç) Tamamı müşteriye ait bilgilerden oluşur. Dinamik siteler üzerinde oynamak, statiklere göre çok çok daha kolaydır. Çünkü sürekli güncellenen sayfalar vardır. Ama statik siteler için durum biraz farklı. 

Listeyi, eksiksiz bir kontrol listesi (check list) olarak hazırlamaya çalıştım (eksik varsa da zamanla revize ederim). İçeriklerine fazla eğilmedim, hatalarım, eksiklerim olabilir. Eğer isterseniz başlamadan önce kurumsal seo sayfasını inceleyebilirsiniz. Umarım herkese faydalı bir liste sunmuş olurum.


1. Firmanın Tam İsmi
Anonim, limited ya da adi şirket olun. Kesinlikle önemli olan tek şey, firmanın tam ismine yer verilmiş olmasıdır.

2. Hakkımızda Sayfası

Firmanız hakkında kuruluşundan bugüne kadar olan süreçte, müşterilerinizin ilk soracakları sorulara yanıt oluşturabilecek bir tanıtım sayfası. Güven oyu alabilmeniz için ciddi anlamda önemlidir. Uzatılıp süslenmiş cümleler yerine, gayet kısa ve net bilgiler veren bir açıklama olmalı. Firma kuruluş yılı, iştigal konuları, hatta firma içi görseller ile desteklenmiş bir hakkımızda sayfası çok daha güçlü bir etki yaratacaktır.

3. Uzmanlık / Yetkinlik Belgeleri, Sertifikalar

Firmanıza ya da çalışanlarınıza ait uzmanlık belgelerinizin yer aldığı sayfa. Belgelerin çeşitliliği, arama motorları gözündeki "otoriterlik" puanınızı artıracak bir etkendir. Örnek olması açısından Google iş ortakları sayfasındaki belge sahipleri incelenebilir.

4. Yönetim Kadrosu

Şirketinizdeki personellerin tamamına yer verilmese bile en azından üst düzey yönetimde yer alan kişilerin isim, iletişim ve ünvanlarına ilişkin bilgilerin bulunduğu bölüm.

5. Kanuni Belgeler

Vergi levhası, oda sicil kayıtları vb. her türlü evrağın bulunduğu sayfa. Çeşitli sebeplerden ötürü vergi numarası vb. bilgilerinizin genele açık ortamlarda görünmesini istemiyorsanız bile, ilgili alanları soluklaştırarak ve çeşitli dip notlarla, "İlgili bilgiyi telefon ile öğrenebilirsiniz" şeklinde notlar düşülebilir. 

6. Adres Bilgileri

Firmanızın resmi adresine ilişkin cadde, sokak, numara, ilçe, şehir, ülke bilgileri ve tabi ki görsel bir harita. Yerel işletmeler, bilgilerini pratik bir şekilde schema standartlarında oluşturmak için bu adresi kullanabilirler. (detaylı bilgi için bu adres incelenebilir)

7. Telefon ve Faks

Eğer birden fazla telefon varsa, dahili hatlar ve bunlara bağlı ilgili kişilerin isimleriyle beraber verilmesi en doğrusudur.

8. Eposta

Birimlere ayrılmış bir ve ilgili bölümlere ait kişi isimleriyle beraber yer verilmesi halinde hem güven artışı sağlamış hem de tek bir eposta adresine gelen her epostayı herkesin okuması sonucunda iş ve vakit kaybı yaşanmamış olur. İnsan kaynakları, pazarlama ve medya ilişkileri bölümlerine ilişkin epostalar en önemli ilk üçüdür.

9. Canlı Destek

Müşterilerinizle sesli veya görüntülü olarak canlı bir şekilde iletişim kurabileceğiniz Google Hangouts, Skype, Team Viewer, WhatsApp, eBuddy, Line, Viber, Tango vb. iletişim kanallarına ilişkin bilgileriniz.

10. Referanslar

Eğer ne yaptığını bilen, gerçekten kendine güvenen bir firma olduğunuzu düşünüyorsanız, referanslarınıza da açık bir şekilde yer verebilirsiniz demektir. Hatta mümkünse atıflarda bulunarak (nofollow bağlantı verilerek) yer vermeniz demek, gerek müşterilerinizi gerekse arama motorlarını kandırmaya çalışmadığınız anlamına gelecektir. Ayrıca, kimler ile çalıştığınızın şeffaf bir şekilde yer alması demek, firmanıza ciddi anlamda pozitif etki sağlayacaktır. Olması size büyük bir artı sağlar. Ama olmadığında da kayıp değildir, karar sizin.

11. Firma Logosu

Sakın es geçmeyin. Google görseller bölümünde "benzerini bul" şeklinde bir aranma sonucunda kesinlikle bir benzerinin olmaması en iyi sonucu verir. Firmanıza ilişkin logo, sayfanızın olmazsa olmazlarındandır. Hatta eğer birisine hazırlatmışsanız, hemen Google görseller bölümünden, logonuzu yükleyerek benzerini araştırabilir, böylece keklenip keklenmediğinizi görebilirsiniz :)

12. Basında Biz

Eğer varsa ulusal veya bölgesel gazete, dergi ya da otoriteleşmiş sitelerde firmanızla ilgili bilgilere yer verildiğine ilişkin bilgiler.

13. Odalar Dernekler

Üyesi olduğunuz ticaret odası ve/veya derneklere ilişkin bilgilerin bulunduğu sayfa. Ayrıca, üyesi olduğunuz derneklerin sayfalarında da, "üyelerimiz" başlığı altında firma isminizin bulunması demek, sitenizi ve dolayısıyla itiar puanınızı güçlendirecek demektir. Örnek vermek gerekirse; Ankara'daki bir reklam ajansının ard üyeleri arasında bulunması ciddi bir sinyal oluşturur.

14. Çözüm Ortaklarımız

Eğer varsa çözüm ortaklarınıza da bağlantılı olarak (nofollow) yer verilmesi, hem site alt yapısı hem de müşteri gözündeki durumunuzu güçlendirecektir.

15. Ödüllerimiz Sayfası

Eğer varsa almış olduğunuz prestijli ödüller, sitenizin arama motorları gözündeki "itibar" puanını artıracaktır. Yine bu madde içinde bir örnek vermek gerekirse; Webrazzi ödülleri arasında firmanızın yer almış olması önemli bir sinyaldir. Bu tarz yarışmalarda varlık göstermek, kazanılmamış bile olsa önemlidir.

16. Alan adı (domain) Kaydı

Firmaya ait alan adının en az 4-5 yıl olarak ve firma sahibi tarafınca kayıt altına alınmış olması, oyundan hemen çekilmeyi düşünmediğinizi ve şeffaflığınızı gösterecektir. Diğer taraftan, ticaretin uzun bir yol olduğu düşünüldüğünde, bir alan adı için 10 yıllığına 200 lira gibi bir para ödenmiş olması, sağlayacağı avantaj yanında oldukça komik bir rakam olarak kalır.

17. Açılış Sayfası Hızı

Ziyaretçilerin önüne gelecek olan ilk sayfanın kesinlikle sorunsuz, anlaşılabilir ve en derinlerdeki belgelere bile en fazla 2-3 tık sonucunda ulaşılabiliyor olması gerekir. Sayfa hızınızı ölçmek için PageSpeed Insights'i kullanabilir ve ayrıca açılış sayfası optimizasyonu konusu incelenebilir.

18. Sitenize Gelen Bağlantılar

Sitenize gelen tüm bağlantıların firma isminiz ile verilmesi en doğru kullanım şeklidir (Yani anchor text olarak firma ismi). 

19. Site İçi Başlıklar

Özellikle tüm H1 ve H2 başlıklarında, Meta Title ("sayfa başlıkları") ve Meta Description ("meta açıklamalar") bölümlerinde; Bulunduğunuz il ve ilçenin ismini, firma isminizi ve iştigal konunuza ilişkin anahtar kelimelerin kullanılması.

20. Referanslarınızın Görüşleri

Her ne kadar çok rahat manuple edilebilecekmiş gibi görünse de, sosyal medyada otoriter bir duruma ulaşmış bir üyenin, firma sayfanızda yorumunun bulunmuş olması, ve bunların bir kaç ağızdan çeşitlilik göstermesi demek otoriterlik seviyenizin yükselmesi demektir.

21. Dış Yorumlar

Farklı platformlarda siteniz hakkında konuşuluyor olması, sitenize bağlantı verilMEMİŞ bile olsa ciddi katkı sağlar, sinyal yollar. Seo ile ilgili bir firma olmuş olmanız demek, seo ile ilgili sitelerden bağlantı almanız veya buralarda firma isminizin geçmesi demek değildir. 

22. Sosyal Medya

Özellikle Google+ paylaşımları başta olmak üzere, diğer sosyal medya sitelerinden gelecek sinyaller de (Facebook, Twitter, Pinterest vb.) kurumsal seo anlamında statik durumdaki sitenize yüksek katkı sağlayacaktır. Ancak burada gözden kaçırılmaması gereken nokta, oluşacak bu paylaşımların çokluğundan çok zaman içerisinde ağır bir şekilde ilerlemesi gerektiğidir. Zira ani ve yüksek artışların, spekülatif olma ihtimali yüksektir.

23. Haritalar

Firmanızın kesinlikle kayıtlı olması gereken ve olmazların başında Google, Yahoo, Bing, ve Yelp sayılabilir. Tabi buralardaki kayıtlarınız da onaylı bir şekilde yapılmış olmalıdır.

24. Personel Alım Sitelerinden Bağlantılar

Eğer bir işletmeden söz ediliyorsa, iş görenden de söz ediliyordur. İlle de olması gerekmez. Ama profesyonel bir işletmeden bahsediliyorsa kariyer net, yeni bir iş, secret cv vb. sitelerde de isminizin geçmesi demek, sitenize otoriterlik, uzmanlık, güvenilirlik ve itibar puanları olarak geri dönecek demektir.

25. Yönlendirmeler

Sitenin iştirak konusuna ilişkin, daha önce varlık göstermiş, kirlenmemiş, çeşitli sosyal medya sitelerinde, forumlarda, bloglarda vb.  ortamlarda varlık göstermiş ama kapanmış sitelerin yönlendirilmesi, hem iş akışında hem de siteye gelen bağlantı çeşitliliği anlamında katkı sağlayacaktır.


Sıralamada Yükselmeyi Önleyen Büyük Hatalar


Yukarıdaki listede yapılması gereken maddeler vardı. Aşağıdaki listede ise kaçınılması gereken maddelere yer verdim. Bazı maddelerde oluşabilecek hata, manipülasyon, aldatmaca gibi durumlar, sitenin sıralama kaybı yaşamasına ya da hiç bir zaman yükselememesi gibi durumlara yol açacaktır.  1. Sahte, yanlış ya da eksik telefon numarası,
  2. Dahili bir telefonun olmaması (sadece 0800 kullanımı gibi),
  3. Hatalı ya da yanlış adres kullanımı,
  4. Aşırı anahtar kelime kullanımı,
  5. Hatalı haritalama,
  6. Yanlış kategorilere eklenmiş siteler (maps, Google+ vb)
  7. Düşük sosyal medya takipçisi (G+, Twitter, Facebook vb. hesaplarının açılır açılmaz 1-2 kişide kalması ve yükselmemesi),
  8. Olumsuz yorumlar, şikayet sitelerinde kayıtlarının bulunması
  9. Kirlenmiş ya da kısa vadeli olarak açılmış alan adı
  10. Siteye yapılan alakasız yönlendirmeler (301) vb.

Bu ve benzer başlıklar, kurumsal seo karşısında olumsuz sonuçların doğmasına sebep oluşturacak, gözden kaçırılmaması gereken önemli maddelerdir.

Sevgiler