Quantcast

SAYFALAR

1 Nis 2017

Seo ve Tanıtım Yazıları Üzerine

Tanıtım Yazısı Nedir ve Nasıl Yazılır

Tanıtım Yazısı Nedir?

Tanıtım yazısı yayınlamak mangal gibi yüreğe sahip bir seo olmayı gerektirir (hele ki bu zamanda). Bir ürün veya hizmeti pazarlamak amacıyla ziyaretçilere sunulan içeriklerdir. Teknik, bilgi, sabır ve işine saygı ister. Olmazsa olmazlar arasındadır ve normal şartlar altında asla filtreye falan da sokmaz. Önce şehir efsanelerini karşımıza alıp, tanıtım yazıları hakkında yanlış bilinenleri düzeltmeye çalışalım:


 • Tanıtım yazıları web sitenize ASLA zarar vermez.
 • Google, tanıtım yazısı yayınladın diye sitelere da ceza vermez.
 • Yazıların içeriklerini "optimize etmek" normaldir, sınırlar dahilinde kabul edilebilir.
 • Önemli olan spam'a kaymadan sınırların ne olduğunu öğrenmektir.
 • Sitenizi kesinlikle çok çok güçlendirir, yükselmesine yardımcı olur.
 • Hızlı büyümek için mutlaka yayınlatılmalıdır.
 • Google, satın alıp almamandan çok, benzersizliğe ve kurallara uygunluğa bakar.

Tanıtım Yazısı Nasıl Yazılır?

Optimizasyon işlemi öyle kabak gibi kelimenin linklenmesi yada okuyucuya aptal muamelesi yapıp, gözüne sokarcasına kapital harfler + büyük punto + yanar döner renkler eşliğinde yapılmaz. Bakınız profesyonel anlamda medyada bu iş nasıl yürüyor: 

İlgili firma "basın bildirisi" hazırlıyor (yani aslında "bana tanıtım yazısı yazın" diyor) ve medyada ilgilenebilecek yerlere gönderiyor. Bildiriyi alan yönetmen konuyu beğenir ve kendisine reyting sağlayacağına inanırsa reklam metin yazarına verir. Yazarımızda konuyla ilgili araştırma yapar, içeriğini hazırlar ve web sitesinde gazetesinde veya dergisinde yayına alır. Derken ziyaretçiler haberi okur (Bakın dikkat ediniz; Bir başka sitede yayınlanan benzersiz bir yazı aracılığı ile kendi sitenize bir trafik akmak üzere). Profesyonelce hazırlanmış metinlerin çoğunda gizli gönderme vardır. İsterseniz olayı daha iyi kavramak adına, gazetelere daha dikkatlice göz atın ve "haber reklam" dediğimiz haberleri bulmaya çalışın. İşte, hazırlayacağınız seo uyumlu tanıtım yazısı da bu mantıkta geliştirilmelidir.


Site sahibisiniz ve tanıtım yazısı yayınlamak da en büyük hakkınızdır, zorunluluktur ve doğru yapıldığında asla ve asla hiç bir siteyi zarara uğratmaz, filtreye de sokmaz. Evet, ziyaretçiler için optimize edilmek zorundadır ancak belli ölçüleri ve kuralları vardır ve olmalıdırda. Bu kurallardan bazıları yazılı, bazıları ise yazısız kurallardır. Yazılmamış olmaları suistimale açık olmalarındandır.

Askerde bir gün wc tıkanmıştı. Neyse uğraştılar açtılar. Tıkanmanın sebebi kuburda taş birikmesiymiş. "Taşları kim atıyor" diye araştırdık bir çocuk çıktı ve doğal bir şekilde "evet ben attım" dedi. Sordular nedir niyedir. Çocuktaki cevap; "kağıt yoktu, bende taşa silip taşıda kubura atıyordum, atmayın diye de bir yerde yazmıyordu." dedi saf bir şekilde. 
Yuh dedik, oha dedik. Lafım şu ki;

Bazı şeylerin de yazılı olması gerekmiyor. Aşağıdaki satırlarda Google çokta güzel örneğini vermiş. Tek cümlede 5 tane linkleme yapmış ve "yasaktır" diyor. Ama diğer yandan kurallar arasında "X tane olmak şartıyla yapabilirsiniz" de demiyor, diyemez. Çünkü bunun bir sayısı yoktur ama bir ayarı vardır ve olmalıdır da. Sayı belirtmesi suistimale açık bir durumdur.

Neyse konumuza dönelim ve isterseniz şimdi de web sitelerinde, optimize edilmiş tanıtım yazılarının nasıl olması gerektiğini listeleyelim.Seo Uyumlu Tanıtım Yazısı Nasıl Olmalı?

 1. Aynı işi yapıyormuş gibi görünse de, bold halk için strong webmaster'lar için çıkarılmıştır. Ayrımı iyi yapın. Okuyucu için  bold , arama motorları için strong kullanın. Normal bir insan tek tuşla bold yapabilecekken, kaynaklara giripte strong yapmayı bilmez. Bunu iyi düşünün. (gerçi artık çoğu yazılım strong yapıyor ya neyse)
 2. Karşınızdaki birine aynı şeyi üst üste 10-15 kere söylerseniz hemen tepki verip "tamam be anladık, salak mı sandın bizi" der. İşte makalelerin içindeki anahtar kelimelerinize de strong uygulayın ama bir iki tane kullanmak yeterlidir. Fazlası botları salak yerine koymak gibi görünür. Yani anahtar kelime sayınızı lüzumsuzca çoğaltmayın. Bunun bizdeki adı da "spam" ("keyword stuffing") oluyor, yani sizi filtreye sokuyor.
 3. Şunu asla unutmayın. Eğer seo kelimesinde bir makale hazırlatıp bunu yayınlattığınızda, yayıncı site makaleyi seo kelimesinde ilk sayfaya sokabiliyorsa, o siteye kesinlikle iş verebilirsiniz. Çünkü direk sizin yazınız üzerinden ziyaretçi çekebilmektedir. Ancak genellikle bunu yapması çok zordur ya da otoriterdir ve yazılarınızı da kolay kolay kabul edebilecek bir site değildir. Eğer gerçekten seo kelimesinde ilk sayfaya gelen bir yayıncıdan bahsediyorsak, inanın makale satışıyla falan uğraşmaz (isterseniz bu maddeyi yavaş yavaş bir kere daha okuyun).
 4. Yayınlanan yazılar kesinlikle indeks almalıdır. Eğer yazınız, yayıncı tarafından indeks almıyorsa beş para etmez, atın gitsin o yayıncıyı.
 5. Yayıncıya gelen ziyaretçiler, verdiğiniz içerikten dolayı gelmezler. Yayıncının zaten kemikleşmiş bir ziyaretçi kitlesi vardır, görürse ve ilgisini çekmişse yazınızı okur ve ilgisi hala devam ediyorsa yayın içinde vermiş olduğunuz bağlantı üzerinden sitenize gelir. Zaten olması gereken de budur ve işte bu delice bir şeydir. Saftır, doğaldır. Hele birde o yazıyı okuduktan sonra geldiğinde onu doyuracak başka içeriklerle karşılaşırsa, vay anam vay. Olay bitmiş, yer imlerinde yeriniz hazırdır.
 6. Sıkça yapılan bir hata; "spinleme" işlemidir ve çok dikkat edilmesi gereken bir konudur. Evet, ileri düzey uygulamalar ile yapıldığında şu anda Google, Bing, Yandex gibi arama motorları belki kandırılabilir. Ama her geçen gün teknolojilerini ilerlettiklerini unutmayalım. Bugün dünya üzerinde bir makaleyi gerçek anlamıyla farklı ağızdan ele alabilecek bir spinleme teknolojisi yoktur. O tarz uygulamalar cümle yapılarını değiştirmez, yeniden yorumlayamaz. Olsa olsa yakınsak kelimelerle değiştirirler. 
 7. Her ayrı yayıncıda (sitede) yayınlanan tanıtım yazıları kesinlikle ve kesinlikle benzersiz olmalıdır. İlgili botlar tarafından kontrol edilen içerikler bir dizi testten geçer. İlk olarak virgüller ve bağlaçlar metinden atılır. Benzerlik gösteren başka bir metin ile karşılaştırılarak anlamdaş kelimeler olup olmadığına bakar. Bu konuyla ilgili biraz daha detay için "Etkisiz Kelimeler" başlığını inceleyebilirsiniz.
 8. Sitenize katkı sağlaması için kesinlikle kaliteli sitelerde yayınlatılmalı. Göreceli veya spekülatif olabilir ama yüksek "Pagerank" değerine sahip siteler olması bir artıdır.
 9. Hedef kitlenizi barındıran yerlerde yayınlatılması zorunluluk değil ama en doğru yoldur. Eğer "yemek tarifleri" sitesindeki ziyaretçilerin seo ile ilgili yazılarınızı okuyacaklarına, etkileneceklerine ve okuduktan sonra sitenize geleceklerine inanıyorsanız verin gitsin. Olmaz demiyorum. Hatta hatta yayınlatıpta gözlemlemek en doğrusudur diyorum. Sonuçta bütçe, zaman ve gözlem meselesidir.
 10. Tanıtım yazılarınız asla silinmemelidir. Bir yazının silinmesi, arama motorlarının canını sıkabilecek bir durumdur. Hem yayıncıya hem de yayın içerisindeki bağlantı sahiplerine zarar verir. Genelde yeni açılmış bir sitenin 3 ay, 6 ay veya 1 yıl sonra ciddi bir performans kaybı yaşadığını görürsünüz. Bunun sebebi açıktır; Alınan bağlantıların süreli olması ve süresi gelince kaldırılmalarıdır.
 11. "Optimazyon Fazlası" dikkat edilmesi gereken en önemli konudur. Aşağıda Google'ın kendi örnekleri üzerinden açıklamalar yaptım, kesinlikle inceleyiniz.
 12. Siz vermemişseniz bile, yayıncı siteler yayınlarınız içindeki bağlantı çıkışlarını nofollow yapmak zorundadır. Unutmamak ve karıştırmamak lazım: Tanıtım yazılarındaki esas amaç ziyaretçi çekmektir, pagerank aktarmaya çalışmak değil. Ziyaretçi, tanıtım yazınızı okuyacak, okuduktan sonra beğenecek, oradan sizin siteye trafik akışı olacak. Bu akıştan oluşan sinyallere Google botları bakacak, yayın içeriğini inceleyecek, inceledikten sonra sizin hangi kelimelerde yükselmek istediğinizi anlayacak, ardından yönlenen siteye bakacak, ihtiyaçları karşılayıp karşılamadığını anlayacak ve derken sizin site istediğiniz kelimelerde yükselmeye başlayacak. Mantık tamamen budur :) (uf be, ne yazdım ki :) )
 13. Otorite sitelerde tanıtım yapmak en doğru yoldur. Ama pahalıdır. Oturmuş sitelerdir, indeks sayıları yüksek (çakma basılmış indekslerden bahsetmiyorum), indekslenme süreleri düşüktür. Yıllanmışlardır (20 yıldır yatıpta, 2 ay önce faaliyete geçmişlerden bahsetmiyorum). Pagerank değerleri yüksektir (yine aynı şekilde 150$'a alınmış yüksek pagerank değerindeki alan adlarından da bahsetmiyorum). Siteler, direk reklam, dolaylı reklam ya da bağlantı satışı gibi gelirlere ihtiyaç duyar. Gerçek anlamda otorite konumdaki hiç bir site 1 yıldan daha az dofollow bağlantı vermez (hatta dofollow hiç vermez). Daha kısa süreler hem kendisine hem de bağlantı çıkılan sitelere zarar verir. E bu durumda riskte size ait olur. En doğrusu, kalıcı bağlantılar elde etmek veya süresi dolanları tazeletmektir.
 14. Evet, özellikle forumlardan ücret karşılığı tanıtım yazısı alınabilir. Bu noktada para çok da önemli değildir. Hiç bir zaman asla çok pahalı olamazlar. Gerçekte pahalı olan tek bir konu vardır ve bunu %95 lik kesim yapmıyor. Satın alma işleminden önce araştırma yapmanızdır. İşte kısa kısa başlıklar:
  • Eğer 20 sitede birden yayınlayacaksa, kesinlikle 20 farklı benzersiz, ziyaretçilerin ilgisini çekecek içerikler vermek zorundasınız. Hiç kimse, siteniz hakkında sizden daha iyi bir içerik yazamaz.
  • Nerelerde yayınlanacağını öğrenin, çekinmeyin sorun. Söylemezlerse yayınlatmayın. Bu saklanacak bir durum değildir. Eğer saklıyorsa bilin ki çekindiği ali cengizler vardır.
  • Yayıncıların gerçekten kemikleşmiş ziyaretçiye sahip olup olmadıklarını inceleyin. Günlük doğal ziyaretçi sayısını bilmek bile yeterli. Mümkünse bunun spekülatif olmadığını, gerçek olduğunu araştırın.
  • Yayıncılar aktif bir şekilde eskimiş siteler mi? Buda en önemli maddelerdendir, göz ardı etmeyin.
  • Yazılarınız, sitesinin neresinde yayınlanıyor? (hiç bir ziyaretçinin görmeyeceği ücra bir alt dizinde mi yoksa içeriğinize ilişkin bir kategoride mi)
  • Yayımlar silinmemek üzere kalıyor mu?
  • Her şeyden önce, kendi branşlarında otoriteleşmiş siteler mi?
   vb. bunlar böyle gider durur. 
   Gördüğünüz gibi, parasını vermekten çok daha zor ve maliyetli bir olaydır "inceleme" işlemi. Sabır ve disiplin ister. Üstelik bukadar araştırdıktan sonra fos çıkma ihtimali de vardır.
 15. Tanıtım yazısı demek, marka veya firma isminizin vurgulanması demek değildir. Sitenizin "Seobilog Ölçümleme Ajansı" olduğunu düşünelim. Hazırladığınız tanıtım yazılarında markayı duyurmakla firmanın yaptığı işi duyurmak farklı şeylerdir. Eğer yeni bir siteden bahsediyorsak "Ölçümlemenin Faydaları", "Zararları" vb. sorulara öncelik vermek "Seobilog"a öncelik vermekten çok daha etkilidir. İnsanlar firmalarla değil, çözümlerle ilgilenir, bunu unutmamak lazım. Bir düşünün; Kim tanır, kim ilgilenir ki "bilo" nun kim olduğu ile. Önemli olan "bilo" nun ne yaptığıdır. Satmaya çalıştığı şeyi ön plana çıkarmak, hedef kitlesi ile buluşturmak, ismi ön plana çıkarmaktan çok çok daha etkilidir. Zaten bu süreç zarfından markalaşma kendi kendine oluşur. Markanın ön plana çıktığı tanıtımlarsa çok çok daha sonraları gereken bir durumdur.
 16. Ve her şeyden önce seo nedir bunu iyi öğrenmek lazım (Dikkat ederseniz "seo nedir" linklendi. Amaç: Hem linklenen sayfanın güçlenmesini sağlamak, hem de okuyuculara yardımcı olup ilgili sayfaya direk gidebilmesini sağlamak. İşin teknik detaylarıyla ilgili olarak seo teknikleri 7'ye göz gezdirmeniz faydalı olacaktır.

Tanıtım Yazılarındaki Bağlantılar Meselesi

Bakınız Google, "ücretli bağlantılar" konusuna ilişkin açıklamalarından birinde ne diyor;

PageRank geçiren bağlantıların alınıp satılması, arama sonuçlarının kalitesini düşürebilir....... sitenin arama sonuçlarındaki sıralamasını olumsuz etkileyebilir. (kaynak)

Dikkat ediniz, altlarını kırmızı ile çizdim. "düşürür" demiyor "düşürebilir" diyor, "etkiler" demiyor, "etkileyebilir" diyor.

"düşürebilir" ve "etkileyebilir" demek, açık kapı bırakmaktır. Ama bu "açık kapıdan" herkes geçebilir anlamına gelmez. Burada bir profesyonellikten bahsedilmektedir ve ne yaptığını bilenler için "açık bırakıyorum" anlamı vardır.

Diğer bir başlık olan, "bağlantı düzenleri" konusundaki bir kurala da göz atmadan geçmeyelim:

Ayrıca, sitenin sahibi tarafından bir sayfada yazınsal amaçla ya da teyit edilerek konulmayan veya başka şekilde yapay bağlantı olarak bilinen bağlantılar oluşturmak yönergelerimizin ihlali olarak değerlendirilebilir. (kaynak)

Gördüğünüz gibi bunda da net bir şekilde "değerlendirilir" demiyor. Onun yerine "değerlendirilebilir" diyor. Bu açıklamanın hemen ardından bir örnek verilmiş;

Başka sayfalarda dağıtılan makalelerde veya basın bültenlerinde optimize edilmiş bağlantı metni içeren bağlantılar. Örnek:

Pazarda pek çok alyans bulabilirsiniz. Evlenmek istiyorsanız en iyi yüzüğü seçmelisiniz. Ayrıca çiçek satın almanız ve bir gelinlik bulmanız da gerekecektir.

Örneğe baktığınızda tek bir cümle içinde 5 farklı anahtar kelimenin optimize edilmiş olduğunu ve bunlara bağlantı verildiğini görüyoruz. Toplam 20 kelimelik bir cümle içinde 5 tanesi yani %20 oranında kelimeye bağlantı verilmiş. Bu örnek, "optimizasyon fazlası" için görebileceğiniz en güzel örneklerdendir. Genel kanı bu oranın %5'i geçmemesi yönünde olsa da, "olması gereken" değerin ne olduğunu bilmiyorum. Derinlemesine bir şekilde masaya hiç yatırmadım. Zaten her bir şeyi yatırırsak evin yolunu bulamayız. Onu da başkaları yapsın :)

Derinlerde verilen mesaja indiğimizde ise; "Tamam, optimize edebilirsiniz ama bazı net kurallara da uymak zorundasın" diyor. Çok rutin gibi görünse de kurallar oldukça basittir ve 3'e indirgeyebiliriz:

 1. Kabul edilebilir sayıda linkleme yap 
 2. Bağlantıları "nofollow" ver
 3. Benzersiz ve faydalı içerik kullan
 4. Sayfa başlıklarını önemse, es geçme.
 5. Meta açıklamaları mutlaka kullan

Yani Google diyor ki; "Web'i doğru ölçümleyebilip, siteleri doğru şekilde sıralayabilmem için işimi zorlaştırma. Yoksa bende hiç gözünün yaşına bakmam". Yada en azından öyle demeye çalışıyor :)

Unutmadan şunu da eklemek yerinde olacak; tanıtım yazıları, seo ile doğrudan ilişkili bir konu değildir. Bir pazarlamadır ve tamamen sem'in etki alanına girer. Evet, bir optimizasyon söz konusudur. Ama arama motoru optimizasyonu değil, içerik optimizasyonudur ve cos'un kapsamına girer. Birbirine karıştırmamak yerinde olur. Henüz hazır değil ama kırmızı ile belirttiğim konuları da zamanla yazıp ilgili site içi linklemeleri de yapacağım. Konuyu bitirmeden, anlık en az 10k trafiğe sahip bir incelememe göz atmanızda fayda var; Anlık 10k Trafikli Site Analizi.


Vay bee, 1800 kelimeyi geçmiş. Yaklaşık 45 dakikada fena değil. Desenize topu topu 18 liralık iş çıkarmışız :) Umarım yeterince açıklayıcı ve amacına ulaşmış bir içerik olmuştur. Takıldığınız yer olursa lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Konuyu bitirmeden önce tanıtım yazıları ile yakından ilgili bir konu olduğu için anahtar kelime yoğunluğu konusuna da göz atmanız fayda sağlayacaktır.


Sevgiler

7 yorum:

Ömer Akgün dedi ki...

Tanıtım yazısı hususunda şuana kadar gördüğüm en açıklayıcı ve doyurucu bilgilere yer vermişsiniz. Sizi tebrik ediyorum.

Özgür dedi ki...

Gerçekten de Tanıtım Yazısı hakkında şimdiye kadar okudum en geniş kapsamlı ve açıklayıcı bir yazı olmuş. Her cümlesinde ayrı ayrı bir bilgi vermişsiniz. Teşekkürler.
Sanırım sitelerden link almanın nofollw yada dofollow olması çok bir şeyi değiştirmiyor. Burada önemli olan ziyaretçinin ilgisini çekebilmek ve alınan linklerin kalıcı olması. yanlışsam düzeltin lütfen..

Adsız dedi ki...

Sıradan siteler için, sitenizde kaliteli bir yazı yayınlayıp, bu yazıyı kaynak göstererek başka bir sitede yayınlamak (örneğin sizin bu yazıya r10 da yaptığınız gibi) tanıtım yazısınna göre daha avantajlı olabilir mi? Zira bana göre sıradan bir sitenin güzelce linklenerek doğal bir şekilde başka bir sitede yazı yayınlatması pek mantıklı olamaz. Google bunun ücretle alınmış bir yazı olduğunu anlar. Oysa kaliteli bir yazıyı kaynak göstererek yayınlamak daha doğal görünebilir.
Özetle ben tanıtım yazısı yerine sitemde yayınladığım yazıyı örneğin bir haber sitesinde altında sitemi kaynak göstererek yayınlama sistemi uyguluyorum. Bu konudaki görüşünüz nedir?

Adsız dedi ki...

"Tanıtım Yazısı" nın amacı "Tanıtımdır", adı üstünde. Sitenizi tanıtmak. Şöyle düşünün: Bir kebapçı açtınız ve broşür bastırdınız. Bir kısmını markete bırakmak istediniz. Market, tanıdığınız biri değilse, tabi ki sizden para talep edecektir, gayette normaldir. Google, tanıtım yazısı aldın diye ceza vermez. Optimizasyon fazlasına, kopya içeriğe ceza verir. Yani oyunu doğru oynamanız lazım. Özü budur.

Bilo

Koch dedi ki...

Seo üzerine yaptığın incelemeleri keyifle takip ediyoruz ve okuyoruz (: Bu gün r10'da da paylaştığın anahtar kelime oranları ile ilgili yazında diğer yazıların gibi bu işe merak salanlara ders niteliğinde idi, tebrikler, başarılar Bilo'can (:

Güncel film izle dedi ki...

Sen ne yaptın üstat ne oku oku bitmedi ama sıkılmadan sonuna kadar okudum valla helal olsun süper bir anlatımın var sitesi adres çubuğuna kısayol ekledim:) teşekkürler

cialis dedi ki...

bu makale konusunu eminim senin gibi açıklayan yoktur. şu internet aleminde yüreğine sağlık teşekkür ediyorum...

Yorum Gönder

Seo'dur seo :)