Quantcast

SAYFALAR

17 Eki 2014

Seo Teknikleri 005 | Farklı Fotoğraflar

Benzersiz Resim Kullanımı

Seo Teknikleri : 005

Sınıfı : İçerik Optimizasyonu
Seviye : Orta Düzey
Etki Seviyesi : Yüksek
Etki Süresi : Hemen
Amaç : Yeni görselleri ilk kullananlardan olmak


Olay şu: Nasıl ki yeni bir içeriğin ilk sahibi olmak artıysa, yeni bir görselinde ilk kullananları olmak aynı etkiyi verecektir (#SeoTeknikleri). Herkesin bir sitesi, sitesinde içerikleri ve her içerikte de kullanmak zorunda olduğu görseller var. Bir konu yazıldığında onunla ilgili çoğunlukla ilk olarak Google görseller bölümüne başvuruyor ve en uygun gördüğümüzü kullanıyoruz. Ama kullandığımız fotoğraflardan çoğu kez belki onbinlerce var. Peki ya kullanacağımız resimler internette sadece 3-5 tane olsa, hatta ilk kullananlardan biri olsak nasıl olurdu?
  1. Önce bir stok fotoğraf sitesi buluyorsunuz.
  2. Siteye üye olun.
  3. İstediğiniz bir konuda arama yapın. 
  4. Arama sıralamasını "en son eklenen" olarak işaretleyin.
Artık önünüze, girdiğiniz konuda en son eklenen fotoğraflar başta olmak üzere bir ton fotoğraf gelecek. Herhangi birinin üzerine sağ tıklayıp, "Bu Resmi Google Arama Motorunda Ara"yı işaretleyin. Sonuç ekranının en üstünde "Tüm Boyutlar"ı işaretleyin. Büyük ihtimalle sadece bir kaç tane çıkacaktır. İşte bu, sizi görseller konusunda rakiplerinizden bir adım öne taşıyacaktır. Artık rahatlıkla kullanmak için satın alabilirsiniz. Unutmayın, seo birazda yaratıcılık ve araştırma ister. Ha bu arada, stok fotoğraflar konusunda benim tercihim 123rf. Neden derseniz, en ucuz o da ondan :)

Stok sitelerinde fotoğrafların maliyeti size kabaca tanesi 1$ fiyatlarına gelecektir. Zaten yeni eklendikleri için kopyalarının bulunma ihtimalleri çok azdır. Eğer kopyaları çoksa zaten amacımızın dışında kalacaktır. Buradaki amacımız az ya da hiç olmayan görseller kullanmaya çalışmak. Hem 2 lira için çalıp çırpmaya da hiç gerek yok. Girdiğiniz konuya uygun görsel kullanmanızı ısrarla tavsiye ediyorum. Neden derseniz; Bu fotoğraflar etiketlenmekteler ve her etiket Google tarafından da bilinmektedir. Eğer yazmış olduğunuz makaleye uygun konudaki görseller bulursanız alakasız bir görsel eklememiş olursunuz. Bu da ekstra bir artıdır. Şu anda yazmakta olduğum blogda konseptim geriği görsel kullanmayı uygun görmedim. Zaten tasarım ve Photoshop konusunda hatırı sayılır bir altyapıya sahip olduğum için her konu için ayrı ayrı mini bir tipografik görsel hazırlamayı uygun gördüm. Ayrıca bunları ileride birleştirip infografik yapmak gibi bir düşüncem de olduğundan, bana ekstra artı değer katacaktır. Görseller içeriğin bir parçasıdır. İçerik optimizasyonu da seo teknikleri içinde yer alan bir konu. Bu yüzden bu kategori de işlemeyi uygun gördüm.


Önceki konu Seo Teknikleri 004 : Gazetelerden Backlink

Sonraki kon Seo Teknikleri 006 : Backlink Kazanım


Sevgiler

3 yorum:

otobüs bileti dedi ki...

Gerçekten seo ile ilgili önemli bir yazı olmuş, teşekkürler.

Dresuar Modelleri dedi ki...

çok yararlı bir bilgi teşekkür ederiz

scriptler dedi ki...

yararlı bilgiler teşekkürler

Yorum Gönder

Seo'dur seo :)