Quantcast

SAYFALAR

24 Eki 2014

Nofollow Dofollow'dan daha mı Güçlü?

Olabildiğince kısa ve satır satır anlatmaya çalıştım, umarım kafaları fazla karıştırmam. Biraz sığ sular ve hassas bir konu. Hemen başlayalım, bakınız Google ne diyor;
PageRank'e veya bir sitenin Google'ın arama sonuçlarındaki sıralamasına müdahale etmeyi amaçlayan tüm bağlantılar, bir bağlantı düzeninin parçası olarak değerlendirilebilir ve... (kaynak)
ve şimdide bakınız dolaylı yoldan "dofollow" için ne diyor ("no" demedim "do" dedim dikkat ediniz.).
....Reklamın alıcısına PageRank'i geçirmeyen TBÖ reklamcılık bağlantılarının yönergelerimizi ihlal etmediğini unutmayın. PageRank'in geçirilmesini birkaç şekilde önleyebilirsiniz, örneğin:rel="nofollow" özelliğini <a> etiketine ekleyerek (kaynak)
Bakınız, yukarıda altını çizdim, "önleyebilirsiniz" diyor. Yani buradan net olarak çıkan sonuç; "Dofollow" vermek PageRank geçirir.

Şimdi diyeceksiniz ki "e Bilo, daha yeni mi öğrendin, bunu sağır sultan bile biliyor". Lütfen okumaya devam edin, şenlik henüz başlıyor :)


Şimdi can alıcı soruyu soruyorum;


- Forum, blog, tüm sosyal medya siteleri ve aklınıza gelen diğer tüm sitelerde, insanların paylaştıkları bağlantılar, çoğunda otomatik olarak "nofollow" a dönüyor, bunu hepimiz biliyoruz. E peki o zaman PageRank'ı, dolayısıyla sıralamaları yükseltecek şey nedir? ve hemen cevap ortaya çıkıyor;


Yukarıdaki ilk alıntımızda "PageRank" a diyor, ikincisinde ise yine "PageRank'ı geçiren" diyor. Yani geçirmemesi için "nofollow" kullan, eğer kullanmazsan "PageRank geçirmiş olursun" ve dolayısıyla "sıralamayı etkiler" diyor.


Umarım kafalar karışmamıştır ve şimdi sorarım size arkadaşlar, bu "kendi içinde çelişmek değil midir"


Sıralamanın yükselmesi için PageRank'ın yükselmesi lazım.

PageRank'ın yükselmesi için "dofollow" lazım.
e "dofollow" verildiğinde de "doğal olmayan" durum oluşuyor.

Ya ben salağım ve doğal yollardan "dofollow" bağlantının, bugünün şartlarında alınması imkansız diye düşünüyorum (webmaster değilseniz, satın almamışsanız veya kendi siteleriniz değilse), ya da PageRank ve/veya "dofollow" denen şey büyük bir aldatmacadan veya yem'den başka bir şey değil. 


Ki bu durumda ortaya şu iki sonuçtan biri çıkıyor. 


1) "Nofollow" bağlantılar, "Dofollow" bağlantılardan daha güçlüdür.


ve/veya


2) "Dofollow" un sıralamalarda hiç bir etkisi yoktur.


Şimdi kendi kendime şunu soruyorum; Doğal Bağlantı Nedir?


Sakın tutupta bana, "insanların kendi istekleriyle paylaşmasıdır" falan demeyin. Zira insanların hareketleri "makro" dan ibarettir, günde ikişer saatten 30 ayrı günü kaydeder uzak bir bilgisayarda oynatırsınız, alın size doğal hareketler zinciri derim bende. Farklı lokasyon, farklı ip, her gün farklı siteler, olması gereken ortalama sürelerde sörf etme ve beklenen, olması gereken hareketler zinciri vs. vs. vs. 


E hani seo'nun özellikle de site dışı seo'nun kalbi bağlantılardı. Nedir bu dofollow'suz "doğal"lık meselesi.


Tabi her ne kadar bu yazdıklarımla çelişse de şu gerçeği de eklemeden bitirmeyelim.


Belirli ölçülerde veya kılıfına uydurularak alınan bağlantılar PageRank'ı dolayısıyla sıralamaları etkiliyor mu, etkiliyor.

Diyeceğim şu ki; Nofollow, hatta hatta sadece site ismi yazılarak alınmış bağlantıların dofollow bağlantılardan daha güçlü olmuş olması gerekmiyor mu, ya da ben mi yanılıyor, bir şeyleri kaçırıyorum. :) Mesela şunun gibi bir cümle; "Geçen girdiğim seobilog.com adresinde seo ile ilgili garip şeyler yazıyor..." gibi gibi gibi :)DoFollow Nasıl Verilir/Verilmeli?
Footer'da verilir. Evet PageRank geçirir ve %100 işe yarar.

Doğal şartlar altında Footer'a kimler başka bir sitenin linkini koyar?
Kendi ağına sahip olan siteler ki footer'a koymakla kendi sitelerinin reklamlarını yapmakta en büyük haklarıdır.

Footer'lara konulan linkler ne kadar süre kalmalıdır?
Ebediyyen.

Kalkarsa Ne Olur?
Bağlantının gitti site uçar :)

Örnek Site Var mı?
Evet, yüzlerce binlerce var. Örnek oluşturması açısından; Amazon'un altında 50 farklı siteye çıkış, Trivago'nun altında hepsi de farklı lokasyonlardaki diğer kendi siteleri. Büyük haber siteleri, otel, kiralama siteleri vs. vs. vs. var da var.


** Önemli Not: Bu konuda PageRank üzerindeki diğer kriterler bir anlığına gözardı edilmiştir. Konumuz sadece linklerin dofollow veya nofollow olması üzerinedir. Ve bitirmeden önce seo nedir konusuna da kesinlikle göz atmanızı tavsiye ederim. Zira oldukça otoriter ve derinlemesine bir açıklama olduğunu düşünüyorum. Ayrıca, -özellikle resmi şirketleri ilgilendiren- geniş bir şekilde ele aldığım kurumsal seo sayfasını ve yine aynı konu ile yakından ilgili olan kurumsal seo için kontrol listesi konusunun da ufkunuzu açacağından eminim.


Sevgiler

3 yorum:

Adsız dedi ki...

bilo bazı yerlerde hatalar yapmışsın uykun gelmiş yat istersen.

"Yani geçirmemesi için "dofollow" kullan"

Adsız dedi ki...

bilo senden bir ricam var. bioxcin sitesini incele, bu adamlar senelerdir her saç dökülmesi bloguna, forumuna, şuraya buraya bioxcin kullandım saç dökülmem durdu yazarlar, seo amaçlı bir eylem değildir. ama saç dökülmesi kelimesinde lsi etkileyip şu an 2 sayfa 1. sırada çıkıyorlar.

Adsız dedi ki...

ha ha, evet. :)
valla anında yakalamışsın, bravo. Oysa ki okur okumaz hemen düzeltmiştim. teşekkürler, sanırım şu anda hatalı bölüm yok

Yorum Gönder

Seo'dur seo :)