Quantcast

SAYFALAR

18 Eyl 2014

Seo Teknikleri 001 | Exif Backlink

Görsellere Gizli Bağlantı Ekleme

Seo Teknikleri : 001
Sınıfı : Seo
Seviye : Orta-İleri Düzey
Etki Seviyesi : Ölçümlenmedi
Etki Süresi : Bot'un ziyaretine bağlı [*]
Amaç : Fotoğraflardan backlink elde etmeOlay şu: Fotoğraf, resim veya grafiklerin içine bağlantınızı (linklerinizi) ekleyeceksiniz. İster size ait olduğunu ispatlamak için kullanın ister hiç ses çıkartmayın gizliden gizliye backlinkleriniz (bağlantılarınız) çoğalsın. 
  1. Web sayfanızda kullanmak için bir fotoğraf/resim seçin.
  2. Adobe Photoshop programını kullanarak fotoğrafı açın.
  3. Dosya menüsünden "Dosya Bilgileri" bölümünü seçin. Halen bulunduğunuz ekran aşağıdaki gibi görünecektir. (Görsele "sağ tık" yaptıktan sonra "Özellikler" bölümünden "Ayrıntılar" sekmesi aracılığıyla da ulaşabilirsiniz. Ama burası kısıtlı olduğundan ilerideki aşamalarda göreceğiniz sekmeleri kapsamaz.)  4. Pencerenin üst kısmında çeşitli sekmeler var. Her sekme içinde yer alan bölümlerden ilgili kısımlara başlık, açıklama, anahtar kelime ve site isminizi girin.
İşlem sonucunda görselinizi kim alırsa alsın artık sizin bilgilerinizi taşıyacak/yayacaktır. Bilgilerin silinmesi tabi ki mümkündür ama hiç kimse haberdar olmadığı veriyi silemez. 

Gerekli durumlarda çalışmanın size ait olduğunu ispatlamak amacıyla da kullanabilir veya hiç sesinizi çıkarmayarak görselinizin dağılmasını, paylaşmasını sağlayabilir, kendinize gizli gizli backlink sağlamış olursunuz. 

Yukarıdaki ekran görüntüsünden de anlaşılacağı üzere, Iptc çekirdek ve Extension (genişletme) standardına uygunluk sekmeleri ve Mobil Swf sekmeleri de uygun platformlarda çalışacaklardır. Çeşitli denemeler yaparak kayıt edebilir, sayfanıza ekleyebilir ve kendi kendinize indirip, bilgilerin durup durmadıklarını kontrol edebilirsiniz. Çünkü bazı altyapılar (WordPress gibi) yükleme sırasında Exif bilgilerini silebilmektedirler. Yani yükleme yaptıktan sonra kendi kendinize indirip, bilgilerin durup durmadığını test etmenizde fayda var. Yine bazı kayıt şekillerinde de bu bilgiler silinmektedir. (jpeg, png, gif vb.)

Şunu da belirtmeden geçmeyelim: Exif backlink olayı tam olarak seo teknikleri arasında yer alması gereken bir çalışma değildir. Dolaylı yoldan elde edilen bu linklerden dolayı sitenin güçlenmesi söz konusu olsa da, en azından insanlar tarafından görülmesi durumunda siteyi ziyareti mümkün olduğu için gerçekte bir pazarlama söz konusudur. Dolayısı ile SEM'in etki alanına daha da yakındır.


Trick: Bir diğer önemli notu da eklemeden geçmeyelim. İnterneti açık olan cep telefonlarıyla çekilen çoğu fotoğraf içinde lokasyon bilgileri de kayıtlıdır. Bu bağlamda orijinal fotoğrafların kopya fotoğraflardan neden daha üst sıralarda yer aldığı ve yüksek çözünürlüklü fotoğrafların daha düşük çözünürlükteki fotoğraflardan üst sıralarda çıktığı daha net anlaşılabilir. Denemesi bedava, deneyin görün :) 


Google Exif Bilgilerini Kullanıyor mu?

Evet, kullanıyor. Bunu aşağıdaki satırlarda açık bir şekilde belirtiyor;

Google+'da fotoğraf yüklediğinizde, konum bilgileri de dahil olmak üzere her bir fotoğraf için resim dosyanızda depolanan bilgiler de (EXIF meta verileri) yüklenir (kaynak).

[*] Google Görsel Tarayıcı'nın (Googlebot-Image/1.0) sitenizi ziyarete gelme süresine bağlı bir durumdur. Bu satırların yazıldığı sırada 1.0 versiyonu vardı. Bot, gerek gömülü bilgileri okuma gerekse görseli her yönüyle tanıma konusunda oldukça ileri düzeyde. Exif bilgilerini değerlendirmiyor oluşunu düşünmek mantıklı olmaz. Yine de site düzeyinde değerlendirmeye katıp katmadığına ilişkin resmî yazılı bir kaynak bulamadım. Kişisel tecrübe ve gözlemlerim doğrultusunda (bir üst paragrafta yazdım), değerlendirdiğini ve/veya bu işlemi farklı bir bot ile yaptığını düşünmekteyim. Eğer sorularınız olursa konu altından sorabilirsiniz.


Sonraki konu SeoTeknikleri 002 : Filtreden çıkmak
Sevgiler

4 yorum:

Ömer Akgün dedi ki...

Web sitelerine backlink sağlanması kadar edinilen backlinklerin niteliği de son derece önemli hale geldi. Resimlerinizin hangi sitelerde yayınlanıp yayınlanamayacağına müdahale edebileceğinizi sanmıyorum. Bu yüzden her ne kadar farklı bir backlink stratejisi olsa da yönetimi zorlaştıracağını düşünüyorum.

Sevgiler.

Team Doblo dedi ki...

Bence de mantıklı söylediğiniz Ömer Bey,

Resim ters etki yapacak bir sitede olursa getirisi yerine götürüsü olacaktır.

ismin anlamı dedi ki...

çok da yararlı olmayacağı kanaatindeyim. alır resmi xyz içerik çöp siteye ekledimi alın başınıza belayı

Ahmet dedi ki...

Ustanın dediği açık. Anlayana..

Google sizce emek hırsızlığına puan verirmi? - Hayır
Peki bukadar emeği geçen kişiye iyi bir not vermez mi? - Elbette verir (Çöplük siteden link gelse bile)

Bunun örnekleri mevcut. 3-4 link ile sizden üst sırada yer alan adamın sadece şansa üst sırada olduğunu düşünmeyin.

Yorum Gönder

Seo'dur seo :)