Quantcast

SAYFALAR

3 Eyl 2014

Seo Seyir Defteri

Her şey tamamen spontane gelişti. Derken bir baktım, SEO bloğu açmışım. Şimdilik belli bir hedefim yok. Pek fazla yazabilecek zamanım da olmayacaktır. Devam eden süreçte, günlük misali tarih tarih her ne yapmışsam burada belirteceğim. Her ne kadar tamamen spontane geliştiğini söylesem de, uzun yılların tecrübesinden dolayı bazı şeyler benim için gayet rutin şekilde gelişti. Önce içeriği yani bloğun omurgasını oluşturacak konularımı belirledim. Aksi halde evin yolunu bulma şansımız olmaz. Bu belki de en önemli adımdır, bunu iyi bellemek lazım. Pazarlamanın internet üzerindeki ayaklarından en önemli kolunun SEM ve bunun alt kolları olan SEO ve SMM bu bloğun omurgasını oluşturacaktı. Yazacağım konuları belirlemekte sıkıntı çekeceğimi hiç düşünmedim, çünkü hep ajanda tuttuğum için zaman içinde açıp, gözüme kestirdiğim biri hakkında biraz karalamak yeterli diye düşündüm. Ama hiç yazılmamış, el atılmamış bakir konular belirlemeliydim. En azından hedef bu. Pekte kısa bir yazı olmayacak. Ama ilerleyen süreçlerde kanımca seo nedir, seo nasıl yapılır, seo teknikleri, seo uzmanı neler bilmelidir vb. bir çok soruya da canlı canlı yanıt oluşturacak içerik oluşacaktır.


20 AĞUSTOS 2014

Aktif olarak takip ettiğim R10'da bloğun ismini belirlemek amacıyla konu açtım (bağlantı). Öneriler listesi ve kim ne demiş görmek için inceleyebilirsiniz. "Bilo" nikini kullandığım ve markalaştırmak gibi hedefim olmadığı için seobilog sıcak geldi. Yukarıda belirttiğim gibi, planlanmamış olsa da bazı şeyler mesleki tecrübelerimden dolayı bende artık standart haline gelmiş. Aslında bu konu açılırken küçük bir ön tanıtımın, haliyle bir kaç kişi bile olsa sıcak trafiğin zemini hazırlanmış oldu.

Alan Adı Kayıt : Aynı gün alan adına karar verdim ve Godaddy üzerinden kayıt ettirdim (kayıt bilgileri). Neden Godaddy? Çünkü kafamda blogger kurmaya karar vermiştim. Google'ın tercih ettiğim kayıt firmalarından birisi ve aynı zamanda blogger'a nasıl yönlendirileceğine dair anlatımlara yer verdiği kayıt firmasıydı. Tamamen bu yüzden. Neyse, 1-2 dakika içinde kupon kodu buldum ve 4 TL'ye falan maal oldu. Kodu bulmak için Google'a "Coupon Code August 2014" yazmam yeterliydi. Bir iki denemeden sonra bir tanesi çalıştı.


Yönlendirmeler : Valla göbeğim çatladı, 1-2 günümü aldı galiba. Zira açıkçası blogger hakkında pek bir bilgim yoktu. İnternet üzerinde yazan tonla sitede hep aynı şey var, ama hiç birisinide çalıştıramadım, bir türlü NS ler yönlenmiyordu. Valla nasıl yaptım şimdi biri sorsa inanın anlatamam, hiç sormayın. :)


Tema : Hem sadelikten yana olduğum hem de fazla vakit ayıracak vaktimin olmamasından dolayı Blogger'ın hazır "Simple Şablonu" nu seçtim ve kurdum.


Logo : Sitenin bir logosu, duruşu, rengi olmalıydı. Hemen logomuzu ve renklerimizi de belirledik ve olması gereken yere çaktık. Unutulmaması gereken bir ayrıntı.


İçerik : Dedim herkes için bolca önemli bağlantılar olsun. Elimdeki yer imlerim oldukça geniş olduğu için önemli olabilecekleri ekledim. Ana sayfayı planlamam ve bu bağlantıları filan girmem 1 saatimi filan aldı. Heee, öyle tutup da bu bağlantılar için nofollow ile filan hiç uğraşmadım. Şu aşamada lüzumsuz şeyler.


Etiketler : Ana konu olarak SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), SEM (Arama Motoru Pazarlama), SMM (Sosyal Medya Pazarlama), CRO (Dönüşüm Oranı Optimizasyonu), DMS (Dijital Pazarlama Stratejileri) bunları belirlediğim için yazacağım konularda da sadece bu başlıkları etiket olarak belirleme kararı aldım. Menü nasıl eklenir hiç uğraşmak istemediğimden sağ tarafa etiketler widgeti ekleyip etiket konularını menü yapmış olduk. :)


23 AĞUSTOS 2014

SEO ile ilgili henüz aklımdaki şeyler tam olarak şekillenmediği için, ilk konu olarak dijital pazarlama kategorisine ePosta Pazarlamada Dikkat Edilmesi Gereken En Önemli 30 Faktör konusunu ekledim. Dikkat ederseniz bağlantılara önem vermeye çalışıyor, sürekli diğer sayfalara ve ana etiketlerime gönderme yapıyorum. Çünkü bu, okuyucunun işini kolaylaştıran önemli bir etkendir. Okuyucu memnunsa, arama motorları daha da memnundur. Ayrıca tüm konularda bold etiketi yerine strong etiketini kullanıyorum. Çünkü bunu daha önce gözlemledim ve bold etiketinden daha yüksek performans gösterdiğini söyleyebilirim. Gerçekten önemli olan şu ayrıntıyı da unutmadan ekleyim. Eğer şu anda okuduğunuz bu sayfadaki linklere bakarsanız, bunlardan bazılarının yeni pencerede bazılarınınsa aynı sayfada açıldığını görürsünüz. Her şeyi amacına uygun şekilde kullanmakta fayda var. Eğer yabancı siteye ait bağlantı vermişsem, "yeni pencerede aç" kullanıyorum. Neden? Çünkü "o siteye gidip işin bittiğinde bana geri gel, kaldığın yerden devam et" demektir. "Aynı sayfada aç" dediğimde ise, site içinde başka sayfaya gönderme yapmışımdır. Dolayısı ile kullanıcıyı çokça pencere açıp yormaya gerek yok. 

26 AĞUSTOS 2014

Yine dijital pazarlama kategorisini ilgilendiren eposta pazarlama firmaları içerikli bir konuya yer verdim. Bakın dikkat ediniz; tıkladığınızda giden konunun başlığı ile linke yazdığım kelimeler aynı değil. Aslında harici sitelerden kelime bazlı aldığımız linklemeler ile aynı şeydir bu. Tek farkı site içi oluşu. Ama amacı değiştirmez. Sonuçta siz 3 satır yukarıdaki bu bağlantıya tıkladığınızda, artık gittiği konu bu kelimeden bağlantı almış ve 1 ziyaretçi çekmiş demektir. 

Ayrıca bu konuda dikkat etmeniz gereken önemli bir trik daha var (aslında diğer tüm konularda da var). Sayfanın sonunda yer alan ve konu ile ilişkilendirdiğimiz grafik. Aslında gayet kurnazca olduğunu kavramanız güç olmasa gerek. Planımız, bu grafik ile 3 şey birden elde etmek. Bunlardan ilki, okuyucumuza grafiksel bir done sunmak. Evet belki grafik bi halta benzemedi ama, 2-3 dakikada yapılan şey anca bu kadar olur. Amacı unutmamak lazım. Kimileri için 10 numara bir grafikken, kimileri için anlamsız olabilir. Herneyse, konumuza dönelim. İkinci amacımız ise yabancı bir sitede varlık gösteriyor olup, orada yayınlamış olduğumuz bu grafiğin içinde sitemize ait olan bağlantıya yer vermek. Grafiğe giderseniz bunu görebilirsiniz. Ve son olarak üçüncü amacımız ise buradan almış olduğumuz bu bağlantıyı, ileri tarihte başka yerlerde paylaşmak için kullanacak oluşumuz (ki buda SMM nin etki alanına girecek). Anlayacağınız şimdiden geleceğe yatırım yapıyoruz. Hemen diyeceksiniz ki, "bunlar dofollow" mudur? :) Ona da ileride bakcaaz bakalım, kim bize ne katkı sağlamış. Sonuçta uzun bir yol bu, izleyip görelim. Hem baksanıza şu anda bile konumuz 7172 karakter ve 924 kelimeye ulaşmış. E şimdi söyleyin bana: Bu doygunluktaki böyle bir metni 8 liraya yazdırma şansınız yüzde kaç? 


27 AĞUSTOS 2014

İnanın sıralamalar ve benzeri hiç bir konu ile henüz ilgilenmiyorum. Zamanı gelince bakarız. Dedim artık SEO ile ilgili ilk makalemi gireyim. Ne olsun, olmasın diye düşünürken önümde müşterim için hazırlamakta olduğum swot analizine boş boş bakıyorken, birden çaktı şimşekler ve hemen Google'a daha önce hiç yazılmış mı diye Seo Swot Analizi yazdım. Sanırım 1 tane vardı o da çok yüzeysel olarak ele almıştı. Hemen işe koyuldum, sanırım metni hemen kaleme almam, grafiği oluşturmam 45 dakikaya yakın zamanımı aldı. ve derken yayına girdi. Alel acele yazdığım için eksikler olur, ama sonuçta hem faydalı, hem olmayan hem de seo ile uğraşan herkese faydası olacak bir anlatım çıktı. Önce indeks almasını bekledim, tabi sürecin doğal yürümesi için dış etkide bulunmadım. Konu indeks aldıktan sonra r10 üzerinde hemen konuyu açıp yayınladım (bağlantı). Ve böylece bu konu içinde bağlantı almış yani reklamını yapmış olduk, hem forumdakiler faydalandı hem de henüz bilmeyenler için bloğun reklamı yapılmış oldu. Konuyu yazar yazmaz neden r10'da yayınlamadığımı düşünebilirsiniz. Cevap basit. Önce arama motoru makalenin bana ait olduğunu bilmeli ki, daha sonra başka yerde yayınlamalıyız. Birkaç gün dalgalandı, bi r10 bi seobilog. Sonra sonra oturdu. İleride ne olur bilmem. 

Eğer yine dikkatlice bakacak olursanız konunun sonunda sayfanın PDF'ine ilişkin bağlantı göreceksiniz. Box.com üzerinde yayınlayıp oradan da harici bağlantımızı kapmış olduk. Bir önceki paragrafta yazdıklarım tabi bunun içinde geçerli.


3 EYLÜL 2014

Henüz yeni içerik ekleyecek zamanım olmadı. Ama birden aklıma seo günlüğü tutmak ve her yaptığımı yazmak fikri geldi ve bu doğrultuda hemen ismini düşünüp Seo Seyir Defteri başlığı altında şu anda satırlarını okuduğunuz bu yazıyı -sürekli güncellenmek şartıyla- eklemeye karar verdim. Nekadar bir süre yazarım bilmiyorum, ama dikkat ederseniz ana konumuz olan seo kelimesi hep vurguludur. Yani strong ve kırmızı olarak kullanmaktayım. Eğer sayfanın kodlarına bakarsanız abbr etiketini de kullandığımı görebilirsiniz. Çünkü uzun uzadıya "arama motoru optimizasyonu" yazmak yerine, bu velinimetten faydalanmamak biraz kerizlik olurdu. Evet, belki arama motorları anlıyor, ama yine de oyunu olabildiğince kuralları ile oynamaya çalışmak daha doğru. (konumuz 9768 karakter/1265 kelime olmuş, höh yani :) )

Tabi bu konunun devamında her yazdığım içeriğe sürekli yer vermeyeceğim. Şimdilik sadece her şey ilk yapılıyor olduğu için yazıyorum. İlerleyen süreçlerde ise sadece farklı şeyler uyguladıkça yazacağım. Ve yine bu arada, ali cengizle hiç uğraşmadığım ve hiçte ilgilmi çeken konu değil ama meraklıları için Alexa 5.500.000 civarında görünüyor.


7 EYLÜL 2014

Fırsat bulabildikçe, yakında ekleyeceğim önemli iki konuyu toparlamaya çalışıyorum. Ama fazla es geçmiş olmamak için rutin gibi görünse de, en azından yenilere yol göstermesi amacıyla seo rehberi konusunu ekledim. Önceden yazdığım bir içerikti, biraz güncelledim. Ayrıca bir de Google+ sayfamızı (google.com/+Seobilog) açtık. Böylece yazılarımız otomatik olarak sayfamızda da yayınlanmış olacak. Her şey sırayla, aceleye gerek yok, yol uzun. Ha bu arada seo ile ne ilgisi varsa işte, meraklıları için yine ekleyelim: Alexa 2.995.202 seviyesine düşmüş. Tabi ki hiç bir spekülatif harekette bulunmuyoruz. Yoksa çok kısa bir sürede 100k altına düşürmekte pek sorun değil. Ama amacımızda tabi ki bu değil.

14 EYLÜL 2014

Fazla birşey yapamadım. Ama arkaplanda bazı profil kayıtları yapıyorum. Bu hafta bu listeyi sunacağım bloğuma ve okuyucularıma. Ayın 7'sinde Seo Olmak İstiyorum diyenler için Seo Rehberi diye 60 adımlık bir makale yayınladım. Az öncede R10'da paylaştım (bağlantı). Bir süre sonra sitenin analizlerinin yayınlandığı bir konu açacağım. Ve bunların dönüşümlerinin bloğa nekadar faydalı olup olmadığını görecek, inceleyeceğiz. Bunlardan başkada sanırım başka da ek bir gelişme yok. Ha bu arada Alexa 1.801.199 seviyesinde. Aşağıdaki yorumlarda seoarsiv com dan Abdullah arkadaşımız yazmış: "Alexa'nın önemini küçük görme" diye. Sanırım yukarıda yazdıklarımdan ötürü beni yanlış anlamış. Ben Alexa'yı küçük görmüyorum. Sadece "benim için bir anlam ifade etmiyor" diyorum. Eğer bir site hazırlayıp, o siteyi satmaya çalışsaydım evet, hedef kitle için önemli olduğundan tabi ki önemserdim. Bu seyir defterimizde yer vermemdeki amaç; ilerleyen zamanlarda geçmişe bakıp, analiz yapmak, ne kadarlık bir saf, sıcak, ziyaret ile, nerelere kadar yükseldiğini, nerelerde tıkanma noktasına geldiğini vb. görmektir.

16 EYLÜL 2014

İki gündür pek bir şey yapacak, yazacak durumun olmadı. Hem bir sorunu çözmek hem de varlık göstermiş olmak için (sonuçta sıcak trafik için bir kişi bir kişidir, çok yönlü düşünmek mantıklı olacaktır) Google ürün forumları bölümünde bir soru ve "Tanıtım Yazıları Meselesine Bakış" başlığı altında bir sohbet konusu açtım. Bakınız burada "kazan kazan" olayı vardır. Hem bir soruna çözüm arıyorum, hem sitemi haberdar etmiş ve bir iki kişi bile olsa sıcak trafik çekmiş ve tanıtımını yapmış oluyorum. Bunları küçümsemeyiniz. Başka da seo anlamında icraat yok sanırım. Alexa değerimiz 1.610.184 seviyesine inmiş. Ha birde Seo Haber hamili yakinimdir, bir adet bağlantı çıktık kendimize. Bakın ben ona rel="nofollow" gönderiyorum o bana rel="me" gönderiyor :).

18 EYLÜL 2014

Ekstra yapabildiğim bir şey yok. Az önce seo teknikleri başlığı altında ilk konumu ekledim ve hemen indeksletip kaçıncı sıradan girmişim diye baktım, 200'lerde görünüyor. Bundan sonra da ara ara bu başlığı ilerletmeyi düşünüyorum, ajandam kalın, yılların birikimiyle beraber 100'e kadar yolu var :) Ayrıca biraz önce "acaba SEO anahtar kelimesinde sıralamaya giren bir sayfam var mı" diye baktım. Hiç beklentim olmamasına rağmen "İşini Asla Google'a Bırakma" konusuyla 263. sırada görünüyoruz. E topu topu 4-5 yayın girmeme rağmen oldukça sevindirici. Bakın dikkat ediniz: Henüz hala neredeyse hiç bir ek çalışma yapmadık. 

Ayrıca her ay sonunda, ayın analizini, neler yaptık, neler oldu gibi sonuçlara yer vermeyi de düşünüyorum. Mesela şu andaki rakamlara göre, ziyaretçilerimin %50 si sadık görünüyor. Ayrıca 4,5 dakikalık bir oturum süresi ve ziyaretçi başına 2,35 sayfa görüntüleme var. Hemen çıkma oranımızda %50 lerde. Günlük ziyaretçi ortalamamız ise 40. Çok komik görünüyor gelebilir. Ama r10 haricinde hiç bir yerde varlık göstermediğimizi ve henüz yüklendiğimiz veya yükseldiğimiz bir kök anahtar kelimemizin olmadığını düşünürseniz, bu güzel bir rakam. Üstelik sadece bu kadar ziyaretçi ile Alexa değerlerimiz 1.517.428 seviyelerinde. Ha birde aklımdayken, plus.google.com/+Seobilog sayfamızda bile 6 takipçimiz olmuş :) Oysa bildiğiniz üzere 5 dakikada bir kaç bin kişi basmak ne kadar da kolay değil mi :) Bu arada, seo seyir defterimizdeki  toplam kelime sayımız 1900'e ulaşmış. İyi iş :)


21 EYLÜL 2014

Henüz yeni bir şey eklemedim. Taslaklarım yani hazırlık aşamasında olup henüz yayınlanmamış yazılarım 13'e çıkmış durumda. Yayınlamıyorum çünkü bir amacı var. Eğer güçlü bir içerik kurmak düşüncesindeyseniz, bazı yazıların tek başına yayınlanmaması gerektiği bilinmesi gereken ilk kuraldır. Hemen sebebini örnek eşliğinde yazayım: Mesela "seo nedir" başlıklı konuyu tek başına yayınlamak mantıksız olur. Çünkü seo konusu içerisinde sem'in ve diğer bir iki konununda yer alması ve onlara atıfta (yani linkleme) yapılması gerekir. Eğer atıfta bulunulacak konularıda hazırlar, aynı zamanda aktif ederseniz, "seo nedir" konusu yayınlandığı anda site içi yönlendirmeler yüzünden çok çok daha güçlü olarak çıkacaktır sahneye. Yani biz henüz öyle aman aman bir dış bağlantı almaya çalışmadığımız için, elimizdeki en güçlü malzeme site içi bağlantılardır. Bu, gözardı edilmemesi gereken önemli bir ayrıntıdır.

Aklıma hemen seo teknikleri başlığı altındaki, sıralamalara 200. sıradan giren Exif Backlink konusu geldi. Hemen bakıyorum ve kök anahtar kelimemizde 102. sıraya yükselmiş olduğunu görüyorum. Evet, belki aranma hacmi yüksek bir kelime değil. Ancak rekabetin yüksek olduğu bir kelime sayılır. Ve henüz neredeyse hiçbir şey yapmadan kendi kendine doğal yollardan yükseliyor olduğunu belirtmek için yazmak istedim. Konu eklemeyeli 3 gün olmuş. Arayı fazla açmamak adına Filtreden Çıkmak başlıklı ikinci konumu ekleyip indekslettik. "filtreden çıkmak" diye arattığımda 8. sıradan girmiş, e buda iyi. Bu arada Alexa değerimizde 1.394.178'e inmiş.


22 EYLÜL 2014

Bakalım neler yapmışım diye az biraz baktım. Genel çatı oturmuş gibi. Alexa değerimiz 1.285.932 olmuş. Ortalama haftada anca 2 konu eklemişiz. Blog son 10 gündür az biraz kıpırdamaya başlamış görünüyor. Günlük ortalama 50 kişi giriyor. Oturum başına 2.49 sayfa ve 5.03 lük oturum süresi var. Hemen çıkma oranımız ise %48,92. Geri dönen ziyaretçi seviyesi %50'lerde. 

05 EKİM 2014

Yuf yani. İyi ki konuların başına tarih ekliyor da, kendimizle yüzleşme fırsatımız oluyor. Her hangi bir ekleme yapmayalı tam 2 hafta olmuş. Resmen sahipsiz kalmış bizim seo bloğu. Alexa değerimiz 932.055 ile düşmeye devam etmiş, milyonun altına düşmesi güzel. İkinci baraj 500.000 barajı. Bakalım nereye kadar gidecek. Bir iki içerik eklesem de ne eklesem derken bugün 2 içerik birden girdim. 2 tane girmemin sebebi, bir yazının içinde diğerinden bahsetmek zorunda oluşum. Herkese faydalı olacağını düşündüğüm Anlık 10k Trafikli Sitenin Analizi başlığı altında bir konu ekledim. Konuyla ilintili olduğu için gerçek zamanlı analiz araçları başlığı altında birde ufak bir liste ekledim. İkincisini eklememin sebebi ilk konu içinde yer vermiş olmam ve buna bir bağlantı verme zorunluluğundandır. Yani biri diğerini besliyor, bir parça değer aktarıyor, sayfayı güçlendiriyor.

7 EKİM 2014

Woow, seo seyir defteri 17.000 kelimeye ulaşmış, iyi rakam. İki gün (bir üst paragrafta) iki konu birden girmiş, arkaplanda da bugün gireceğim içeriği hazırlamış ve taslaklara kayıt etmiştim. Az önce onları yayınladım. Bunlardan biri Dizin Siteleri konusu diğeri ise seo teknikleri konusunda yer verdiğim Dmoz Bağlantı tekniği. Hemen SEO bloğumuzun Alexa değerine de bakıyoruz ve 865.835 seviyelerinde olduğunu ve hala düşmeye devam ettiğini görüyoruz. Düşüş yakında duracaktır, zira hem sadece burada yazıyorum, hem de bir tek R10 da paylaşıyorum. Trafikte artış olmadığı sürece daha fazla da düşmesi mümkün olmaz.

11 EKİM 2014

4 günde 4 içerik. Valla bravo bana, iyi iç çıkarmışım. Seo teknikleri bölümüne "gazetelerden backlink" ve "dmoz bağlantı" başlıklarında iki konu eklemişim. İkinci konuyla ilgili olduğu için birde en iyi dizin siteleri konusunu. Az öncede, tanıtım yazıları ile ilgili bir çok soruya yanıt oluşturan ve kesinlikle okunması gereken oldukça tatminkar bir içerik ekledim. Alışkanlık işte, iki dakika sonra hemen sıralamalarına baktım; Tanıtım Yazısı Nedir aranmasında 126., Seo Uyumlu Tanıtım Yazısı aranmasında 98., Tanıtım Yazısı Nasıl Yazılır aranmasında 53. ve Tanıtım Yazısı Nasıl Olmalı aranmasında 46. sıradan girmişler. Bir paragrafta bu kadar bağlantı görünce şaşırmayın. Site içi linklemeden asla zarar gelmez. Aksine sayfalar güçlenir. Ve son olarak bloğun Alexa değeri 812,334 seviyelerinde.

18 EKİM 2014

Sadece seo teknikleri bölümüne "benzersiz resim kullanımı" başlıklı bir konu ekleyebildim. (Aslında daha çok içerik optimizasyonu konusuna giriyor) Alexa değerimiz ise 669.306. Bakınız; nasıl hala düşüyor diye düşünenler olabilir, gayet normal. Çünkü r10'da aktif bir insanım, yorum ve konulardan insanların gelmesi ve trafik oluşması sonucudur bu rakam. Yani Alexa'nın düşmesindeki belki de en büyük faktör sıcak trafiğin devam ediyor oluşu. Daha önce de dediğim gibi, ben Alexa'dan anlamam ve ilgilenmem. Sadece not olarak yazıyorum. 

Konulara resim eklesem mi eklemesem mi derken, daha kullanıcı dostu olacağına inandığım için tipografik bir çalışma yaptım ve böyle devam etmeyi düşünüyorum. Ayrıca, ileride projelendirmek için aldığım, seo ile ilgili bir kaç boşta duran alan adımı da bloğuma yönlendirdim (301). Sonuçta satmayacağım için yönlendirmemin bir mahsuru yok. Aksine ayda yılda bir kişi bile olsa, bakmak istediğinde bloğuma yönlenecek ve bu da küçük bile olsa, artı bir değer olarak bloğuma yansıyacaktır. Bunları göz ardı etmemek lazım.


22 EKİM 2014

İşlerim yoğun, yeni bir konu ekleme fırsatım olmadı. Ama sanmayın ki sahipsiz bıraktık. Bu aralar ortalık iyice kızgın. Penguen'in 3.0 güncellemesi oldu. Neyse, ortalamayı haftalık en az bir iki içerik girecek şekilde planladığım için sorun yok. Alexa değerimiz bir kademe daha düşerek 584.085'e inmiş. Bazen denk geldikçe bir iki yere yorum bırakıyorum. İlerleyen süreçlerde belki yol su elektrik değil ama rank olarak geriye dönecektir. :)

28 EKİM 2014

Biliyorum, çok boşladım ve son on günde sadece iki konu ekleyebilmişim. Epeydir dofollow ve nofollow konularını ele almak istiyordum, dün ona ilişkin konuyu açtım. Alexa değerimiz 539.295 görünüyor. Benim için en önemli konu ise, içlerinde seo ile ilgili sitelerimin de bulunduğu 100'e yakın web sitemi, radikal bir kararla tamamen kapatmak oldu. Tam bir kıyımdı resmen :) Sebep basit; Fiyat/Performans katsayısı düşük olanların açık durmasına gerek yok. Bazen acımasız olmak gerekiyor.

29 EKİM 2014

Saat sabah 07:00 suları. Geçen haftalarda yazmaya başlamış taslak olarak kaydetmiştim. Biraz gözden geçirip bir iki revize yaptıktan sonra belki de çok önce yazmış olmam gereken seo nedir başlıklı konumuzu da eklemiş olduk. Seo meo derken resmen 1700+ kelimelik bir yazı olmuş, fazla mı abarttık ne :) Meraktan işte, yazımızı ekler eklemez hemen sıralamalarımıza baktım, seo nedir diye aratınca 248., arama motoru optimizasyonu nedir şeklinde aratınca 290. sıradan girmişiz sıralamalara. Bakalım ileri günlerde nasıl bir perfornas izleyecek. Ha birde unutmadan seo teknikleri konusuna bir sayfa açtım ve ana menüye taşıdım. Artık eklediğim tüm tekniklere ayrıca bu konu içinde de vereceğim. Eğer her şey yolunda giderse "seo teknikleri" kelimesinde ilerlemesini planladığım konu bu olacak.

01 KASIM 2014

Ufak tefek düzenlemeler yaptım ve az önce ne eklesem diye düşünürken Google+ Seo HashTag Listesi konusunu ekledim. Bloğumu açalı 2 aydan biraz fazla olmuş ve Alexa değerimiz 500 barajını da devirerek 478.984 seviyesine inmiş. Birde Türkiye sıralamasına bakayım dedim ve oda 5,734. sırayı gösteriyor. Sayfa gösterimimiz ise günlük ortalama 150-200 civarında.

08 KASIM 2014
Resmen yaydık yani. 5 gün önce Seo Teknikleri bölümüne backlinklerinizi kaybetmeyin başlıklı yeni bir teknik ve birde az önce sektöre faydalı olabileceğini düşündüğüm seo mülakat soruları konusunu ekledim. Makaleyi dikkatli bir şekilde incelediğinizde, diğer konulara da çıkışlar yapıldığını rahatlıkla görebilirsiniz. Daha önce de söylediğim gibi; bu, hem diğer konuları güçlendirecek, hem de site içindeki dolaşımı yükseltecektir. Linklemeler yapılırken alakasız, yanlış, yanıltıcı yönlendirmeler yapılmadığı içinde, haklı olarak sitedeki kalıcılık oranını biraz daha yukarılara taşıyacaktır. Bunları yapmazsak ne olur. Tabi ki hiç bir şey olmaz. Ama ziyaretçi geldiği gibi, yazısını okur ve gider. Yani fazla doyurucu bir durum oluşmamış, dolayısı ile sitemiz güçlenmemiş olur. Görüldüğü üzere hala site içi linklemelerle uğraşıyoruz. Ha bu arada, tek tükde olsa ücretsiz yerlerden bağlantılarımızı da almıyor değiliz. Onları da bugün yarın yeni bir konuda yayınlayacağım. Alexa globaldaki sıralamamamız 431.888'e ve Türkiye sıralamamız da 5,080'e inmiş durumda.

18 KASIM 2014
10 gün geçmiş. Az önce taslak olarak beklettiğim kurumsal seo sayfasını ve kurumsal seo kontrol listesi konusunu ekledim. Tabi kayıtlarda kalması adına hemen sıralamalara baktım ve kurumsal seo aranmasında 203 sıradan, kurumsal seo nedir aranmasında ise 88. sıradan girmiş. Kontrol listesi başlığı ise doğal olarak kendi aranmasında ilk sırada. Eğer her iki konuyu da incelerseniz, daha güçlü bir çıkış yapması için, yayınlamadan hemen önce site içi bağlantılarını yaptığımı da rahatlıkla görebilirsiniz. Alexa değerimiz ise globalde 390.123, Türkiye'de ise 6,450 olarak gösteriyor.

14 ARALIK 2014
Yaklaşık 1 ay önce yazmışım seo seyir defterimize, ve hemen bakıyorum neler eklemişim diye; İşin öneminin daha iyi anlaşılması için seo ve sürdürülebilirlik konusunu ve ayrıca rehber kayıt kayıt sitelerinin faydası üzerine dolu dolu bir içerik daha. Ayrıca dün çoğu webmaster için yol gösterici olabileceğini düşündüğüm ve 15 günde tamamlanacak bir seo rehberi yayınlamaya başladım (Yarınlara not: Yayınladığım anda 20. sıradan giriş yapmıştı). Tamamlanma tarihi yılbaşına denk geliyor :) Plansız bir şey yok bende. Kimbilir belki 2015 yılı için güzel bir başlangıç olur birilerine. Alexa değerimiz son bir ayda 50k daha düşmüş ve şu anki sırası 353.046. Ha unutmadan, bu arada sağ olsun düşmanlarımız da boş durmuyor. Rusyadan boool bol her sayfayı 3'er kere okuyan birde rus ziyaretçilerimiz var. Ne deyim ki. Kendininkini kaldıramayanlar başkalarınınkini indireyim diye uğraşıyor :)

21 OCAK 2015
Vay be, bloğum açılalı tam 5 ay geçmiş. Yaklaşık 4,5 günde 1 makale ve 5 ayda dolu dolu sayılabilecek seo ile ilgili 33 makale :) Seo teknikleri bölümümüze daha yüksek sıralama elde etmek için matematiksel bir linkleme yöntemi ve resimlerin veriye dönüştürülmesi konulu iki yeni süper teknik eklemişiz. Sosyal medya pazarlamaya giriş yapmak açısından yeni yılda Facebook üzerine bir yazı, aylık olarak güncellenecek olan en iyi hosting firmaları konusu ve dün akşamda seo terimleri üzerine başlattığım ilk yazı olan Above the Fold terimine ilişkin ilk makale. Ayrıca çok önemsediğim seo danışmanı seçerken konusunun inceliklerini de adımladım. Az önce baktım, seobilog diye aratıldığında "bunu mu demek istiyorsunuz" diye seoblog öneriyordu. Artık çıkmıyor :) Alexa değerimizse 100.000 sıra daha düşmüş ve an itibariyle 263.261. sırada görünüyor.

12 MART 2015
Hımmm seo seyir defteri dedik ama çok boş bırakmışız. Kafa kafaya diye güzel bir yazı yazmışız. Seo hizmeti,  Seo Uzmanı, Seo Danışmanlığı, Kurumsal Seo vb. gibi başlıkların ele alındığı seo pazarına kimler hakim konusuydu ve gayette güzel bir inceleme olmuştu. Yine tam bu zamanlarda bir yerde En İyi Hosting Firmaları başlığı altında her ay güncellenecek bir başlık. Şubat başlarında 2015 için dokuz seo uzmanı tarafınca görüşlerine yer verdiğim bir çeviriyi "2015 için 9 Seo Uzmanı Ne Dedi" başlığı altında ve hemen ardından Spokeo'nin Başvuru Kaynakları hakkında bir liste. Şubat sonunda ücretsiz blog siteleri mercek altına alınmış. 

Bu aralar ortalık güncelleme söylentileri ile çalkalandığı için Google Güncelleme üzerine olmasını beklediğim ileri düzey öngörülerimi paylaştım, oldukça güzel bir yazı olduğunu düşünüyorum. Ve en son olarak dün Anahtar Kelime Yoğunluğu üzerine oldukça derin bir makale. Alexa değerimiz yayın sıklığımın açılmasından dolayı biraz düşerek 282.700 seviyesinde. Küçük bir ayrıntı olarak "seobilog" aranmasında sonuç sayfasında artık site içi bağlantılarımızda görünüyor. Arka planda yayınlanmayı bekleyen 50'den fazla başlık beni bekliyor. Unutmamak için notlarımı düşmeye devam ediyorum. Seobilog Google Plus sayfamız %100 artış göstererek 21 takipçiye ulaşmış :) süper.

23 MAYIS 2015
Vaaaay beah.. 70 gün geçmiş ve Google Plus sayfamız 21'den 26'ya çıkmış. Deli manyak bi artış, valla gözlerim yaşardı. Bu resmen %23 demek :) Neyse, siz tıklamayın, aman takip falan da edeyim demeyin, gizli gizli sömürüp gidin, her şeyin bir zamanı var, bekliyor ve inceliyoruz dostlarımızı :)  Seo teknikleri sayfamıza Otoriter Backlink Kazanma, Rakip Bağlantıları Hemen Öğrenme ve son eklediğimiz ve oldukça yüksek bir ilgi gören Seo ve Kürasyon olmak üzere 3 yeni konu eklemişiz. Bence bu süreç içerisinde eklenen en baba içerik Profil Bağlantılar ve Seo konusu oldu. Sayfa ve Alan Adı Otorterliği konusunu mercek altına alıp, sayfa otoriterliğini yükseltme ve alan adı otoriterliğini yükseltmek konularını ayrıca inceledik. Bunlar gerçekten çok sağlam ele alışlardı. Değindiğimiz maddeler arasında seo'daki önemi açısından diğerlerinden daha fazla öne çıkan Hemen Çıkma Oranı ve bunu düşürme yollarına ilişkin adımlara değindik. Otoriter sitelerden Moz'un yeni uygulaması Spam Puanı üzerine Türkiye'deki sanırım ilk ve en geliş ele alış oldu. Googleda Yükselmek İçin neler yapılabileceği konusu ve Mobil Kullanıcılar İçin Robots.txt Ayarları konusu da diğer önemli başlıklardandı. Ve işte geçen 70 gün içindeki bence en önemli konu 20 Milyon Hit Mercek Altında konusu olup, en ince detayına kadar incelediğimiz vaka analizimiz oldu. Almasını bilene, gerçekten her satırında deli bilgiler vardı. Daha iyisini de yapacağız, biraz vakit :) 

Bu arada Alexa değerimiz şu an itibariyle 203.501'i gösteriyor. Marka ismimiz güzel yürüyor. Sanırım hatırı sayılır bir anchor bağlantı falanda hiç almadık (kök anahtar kelimelerimiz için). Bakın dikkat ediniz, şu ana kadar bilmem kaç bin değil, sadece ve sadece 55 konu girmişiz. Bunu önemle düşünmenizi isterim. Bir siteyi yükselten şeyin, eklediğiniz veya aldığınız indeks sayısının çokluğuna değil, o içeriklerin insanlara ne verdiğinin, ne kadar ilgi gördüğünün açık bir delilidir diye düşünüyorum bu 55'i. Görüşmek üzere.

22 HAZİRAN 2015
Bir ay daha geçmiş. Google Plus sayfamız geçen aya göre %50 artarak 32 olmuş. Sağolsun çok bonkör meslektaşlarım var :) Geçen aydan bugüne kadar seo konusunda yine 5 makale daha eklemişiz. Sırasıyla seo ve pazarlama konusu, doğru hedef kitlenin seo üzerindeki etkisini anlatabilmek adına seo ve hedef kitle konusu, seo teknikleri bölümümüze eklediğimiz süper bir başlık olan anahtar kelimeler meselesi ve sunumlardan nasıl ek kazanç sağlayabileceğinize ilişkin Adobe Slate'i eklemişiz. Ayrıca çok önemli bir konu olarak baktığım yeni alan adı uzantıları üzerine bir yazı dizisi başlattım. Kesinlikle takip edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Ha unutmadan, ayrıca birde seo uyumlu makale üzerine de bir içerik girmişiz. Alexa değerimiz ise düşmeye devam ederek, an itibariyle 169.084 seviyesinde.

* Özelden en çok gelen sorulardan birini paylaşmak isterim. "Sitenizi analiz ediyorum ama hiç anchor text bağlantısı almıyorsunuz, neden?" şeklinde. :) Evet doğru, hemen hemen hiç almıyorum. Belli bir sebebi yok. Hemen hemen tüm her şeyi site içi döngülerle halletmeye ve zaman zaman belli konuları sadece forumlarda paylaşmaya, sıcak trafik çekmeye çalışıyorum, hepsi bu. Zaten bugün yarın, bu sayfalarda hiç yazmadığım, ama arkaplanda tek tek marka ismimi kayıt ettiğim sitelerin listesini de vereceğim, eminim faydalı olacaktır.

15 AĞUSTOS 2015
İki aydır es geçmişiz. E tabi siteyi salıp, içerikleri es geçince Alexa puanımızda yükselerek 207.000'lere ulaşmış. Geçen süre zarfındaki en önemli detaysa ana kelimemizde filtreye girmiş olmamız. Evet, ana sayfamız seo kelimesinde filtreye girmiş, yeni farkettim ama doğrusu pekte önemsemiyorum, neden? Çünkü benim oyunum başka da ondan :) Google Plus Seobilog hesabımızda deli artış var, 53 olmuşuz :) Valla çok bonkör milletimiz var, ALLAH razı olsun. Yoğunluktan siteye yeterince eğilemedim. Ama yine de son iki ayın konularına baktığımızda çok önemli olarak tanımladığım sıralamayı etkileyen faktörler konusu, seo teknikleri içinde yer verdiğim Bing ile rakip analizi, semantik konusu için alt yapısını hazırlamaya başladığım etkisiz kelimeler, yeni kategorim seo rehberi başlığının maddeleri arasında yer alan sayfa başlıkları, meta açıklamalar, meta anahtar kelimeler, görsel optimizazyonu, bu işi yapmak isteyenlerin önemsemesi gereken seo ve motivasyon ile seo ve zaman yönetimi konuları, en amatörlerin bile profesyonel bir şekilde kullanabilecekleri ekonomik ve etkili sıralama takip araçları listesine ilişkin konuları eklemişiz. Gözbebeğimiz ve içinde her türlü incelikleri barındıran uygulamalı seo nasıl yapılır konusu ise son iki ayın bonusu diyebilirim.(seo seyir defterimiz devam edecek, SEO ile ilgili tüm sorularınızı ilgili konu altlarında sorabilirsiniz. Yorumlar üye girişine/kaydına gerek olmadan kabul edilmekte. Tabi onaylandıktan sonra :) ) Özel istekleriniz için iletişim sayfasına not bırakın, ben size dönüş yaparım.


Sevgiler

1 yorum:

Abdullah dedi ki...

Alexa'nın önemini küçük görme. İleriki aşamada takibatı görme adına en büyük motivasyonlarından biri o olacak :)

Yorum Gönder

Seo'dur seo :)