Quantcast

SAYFALAR

7 Eyl 2014

60 Maddelik Seo Rehberi

Şunda anlaşalım: Her seo her şeyi bilemez. Önce beyazı öğren, ne ile yüzyüze olduğunu gör. Kimi "eyleme çağrı" da neymiş der, diğeri "yine mi taytıl maytıl, hep bildiğimiz şeyler" der. Öbürü "RDFa'da neymiş" derken, yine bir başkası "öfff 404, 301 sıkıldık artık" der kapatır. Tamam, bunlar "İleri düzey seo teknikleri" değil ama "Başlangıç düzeyi Seo Teknikleri" de değil, o yüzden bir listeleyelim, gerisi size kalsın.


Bence siz en iyisi hiç üşenmeden 60 maddedeki tüm bağlantıların birer çıktısını alın. Minik bir kitapçık yapıp yolda yemekte molada çayda çorbada sevgiliyi bekleyip ağaç olurken okuyun. Süper faydalı olacaktır. Ama yok "ben bu işi zaten biliyorum" diyorsanız bile en azından şöyle bir göz atmanızda yine de fayda var. Sonuçta bilgi bilgidir. Bu arada sayfa ile ilgili ileride smm konusunda kullanmak üzere şimdiden hazırlamış olduğum görseli de inceleyebilirsiniz (bağlantı).


 1. Madem seo'dan bahsediyoruz, o zaman bir aday olarak ilk adımınız Google Arama'nın nasıl çalıştığını anlamak olmalı.
 2. İkinci adamınız ise yine Google'ın hazırlamış olduğu Arama Motoru Optimizasyonu Başlangıç Rehberi isimli sunu dosyasını okumak.
 3. Kalite Yönergeleri'ni kesinlikle önemseyin.
 4. Eğer bir seo ihtiyacınız varsa bu yazı yön bulmanıza yardımcı olabilir, okuyun.
 5. Sıralamalarınızı kaliteli siteler oluşturarak iyileştirebilirsiniz. Arama sıralaması hakkında bilgi sahibi olun. Ayrıca arama nasıl çalışır konusunu iyice kurcalamanız ve bu bilimi iyice keşfetmeniz, iyi bir seo için olmazsa olmazlar arasındadır.
 6. Yeni bir seo adayı olabilirsiniz. Henüz emekleme dönemindeyken Google dostu bir site oluşturma adımları hakkında bilgi sahibi olmadan bu iş olmaz, okuyun.
 7. Ziyaretçilere daha fazla fikir vermek ve arama sonuçlarında rakiplerinizin önüne geçmek için Zengin Snippet'leri ve yönergelerini öğren.
 8. Sıralamalarınıza yardımcı olması için web yöneticisi yönergelerini sakın atlama.
 9. Sayfa başlıklarını "title" ve Meta Açıklamaları "description" konularını kesinlikle küçümsemeyin, üşenmeyin, ihmal etmeyin. Sayfa içeriklerinin anlaşılabilmesi için en önemli 5 faktörden biridir.
 10. Sıralama ve bağlantılarınızı iyileştirmek için rel="canonical"  ve standart URL'leri kullanmayı öğren.
 11. 404 sayfalarının gücünü kullanın.
 12. Kayıpsız bir şekilde url değişikliği olmadan site taşıma için bu yönergeleride gözden geçirmelisiniz. 
 13. İşi henüz yeni kavrayan bir seo adayı bile rel="nofollow" etiketini bilmek zorunda.
 14. Sayfalarınızı Google'a bildirmenin en sağlıklı yolu için Site Haritaları konusunu iyice kavramalısınız. Ardından bir Site Haritası biçimleri ve yönergeleri konusuna vakit ayırmanız sizin için ciddi anlamda fayda sağlayacaktır.
 15. Resimlerinizin arama sonuçlarında döndürülmelerini sağlayabilmek için görseller konusunu okuyun.
 16. Arama motorlarına bilgi vermek için meta etiketlerini kullanırız. Artık önemini yitirdikleri düşünülse de bunlar önemlidir. Çoğu kullanıcı Google'ı kullandığı için, Google'ın anladığı meta etiketler öncelik vermeniz gerekenlerdir, mutlaka ve mutlaka öğrenin, uygulayın.
 17. Sayfalarınızı anahtar kelime doldurma hakkında bakın Google ne diyor, kulak arkası etmeyin, önemseyin.
 18. Web'i geliştirmek amacıyla Google, Microsoft ve Yahoo birlikteliğinin bir ürünü olan Schema hakkında ne var ne yok öğrenmek için üzerinde en az 7 gün çalışın.
 19. Siteleriniz için sunucuda çeşitli ayarlar yapabileceğiniz (yönlendirmeler, link yapılarını değiştirme, IP engelleme vb.) .htaccess hakkında bilgi edinin.
 20. EMD (Exact Match Domains) hakkında bilgilenin.
 21. İkinci nesil internet hizmetlerini yani Web 2.0'ı nedir ne değildir öğrenin.
 22. İlgilen ya da ilgilenme. Ama PageRank kavramını mutlaka öğren.
 23. Sürekli genişlemekte olan ve her Seo'nun ihtiyacı olan takım çantasını takip et.
 24. Lüzumsuz deyip, Robots.txt dosyası meselesini ihmal etme, öğren.
 25. En ince ayrıntısına kadar sitenizi hazırladınız. E peki siteniz kötü amaçlı yazılımlardan etkilendiyse ne yapmanız lazım? Hemen panik yapmayın, okuyun.
 26. Ziyaretçiler için URL yapılarıda önemlidir. URL yapıları hakkında bilgi sahibi olun.
 27. Google, kötü amaçlı davranışa sahip sayfalara karşı olduğunu açıkça beyan etmiştir. Bunlar nelerdir derseniz bir göz atmanızda fayda var.
 28. Ziyaretçiler için bir anlam ifade etmeyen otomatik olarak oluşturulmuş içerik türleri hakkında da bilgi sahibi olmalısınız.
 29. Sitelerinizin güvenliği çok önemli bir konu. Saldırıya uğramış içerikler hakkında bilgi veren bu sayfayı da okuyun.
 30. İçeriklerinizi botların da çekebileceği ihtimalini göz önüne alarak herhangi bir kelimeye mesela seo kelimesine linkinizi eklemeyi ihmal etmeyin.
 31. Bir çeşit içerik etiketleme şekli olan RDFa hakkında bilgi sahibi olun.
 32. Sayfalar sadece metin ve resimlerden ibaret değil. Video en iyi uygulamaları başlıklı konuyu da iyice özümsemeniz lehinize olacaktır.
 33. Eğer satış ortağı programları ile ilgileniyor ve gelir modeliniz bunun üzerine ise kesinlikle okumanız gerekir, gözardı etmeyin ki onca çalışmanız boşa gitmesin.
 34. Web Yöneticisi Yönergeleri ihlalleri arasındaki en önemli konulardan bir tanesi de sıralamalara veya pagerank'a müdaheleyi amaçlayan Bağlantı düzenleri konusudur, mutlaka iyice okuyup anlayın.
 35. Google gizlemelerin her türlüsüne karşı. Sonuçta tamamı da ziyaretçileri aldatmaya yönelik ihlallerdir. İşte bu ihlallerden biri Gizleme diğeri Gizli yönlendirmeler ve bir diğeri de Gizli metinler ve bağlantılar konusudur, mutlaka okuyun. 
 36. İhlallerden diğer iki önemli konu ise Köprü sayfaları ve Toplama içerik konularıdır, bunları da okuyup iyice anlamanız lehinize olacaktır. Zira sıklıkla yapılan hataların başında gelir ve sitenizin filtreye girmesine neden olabilir.
 37. Kullacılar tarafınca oluşturulan Spam ile ilgili yönergeleri okumayı ihmal etmeyin
 38. Alan adı uzantıları site performansını etkiler mi, +1 düğmesi trafiğinizi etkiler mi vb. bir çok sorunuza yanıt bulmak için Web Yöneticisi Hakkında SSS bölümünü iyice okuyun. İncelediğinizde, satır aralarında çok fazla yanıt bulacaksınız. 
 39. Sitenizin Google arama sonuçlarına dahil olmak için bu makale çok işinize yarayabilir. İçeriğinizi Google'a gönderme içinse bu adrese başvurabilirsiniz. Google'dan bir sayfayı veya siteyi taramasını isteme ile ilgili detayları da okumanız yerinde olur.
 40. Sayfalara ayrılmış içerikleri bölümlemek için rel="next" ve rel="prev" ifadelerini kullanmayı öğrenin.
 41. Yorum, etkinlik ve benzeri bilgi türleri için Mikro Biçimler ve Mikro Veriler'e ilişkin konuları kesinlikle detaylıca öğrenin. İnanın yakın gelecek bunlarla şekilleniyor.
 42. Artık daha sık kullanılan şu günlerde Mobil site geliştirme hakkında daha fazla bilgi sahibi olun.
 43. İçeriklerinizden Google+ profilinize bağlantı oluşturmak için rel="author" parametresinin kullanımını öğrenin.
 44. Hazırladığınız web sayfaları her tarayıcı da aynı görünmeyebilir. Tarayıcı uyumluluğu konusuna mutlak göz atmanızda fayda var.
 45. Ajax ile kodlama yapanlar bunları mutlaka bilmeli.
 46. Önüne gelen yer sağlayıcı (hosting firması) ile çalışma, "iyi bir yer sağlayıcı, seo için önemlidir" demiyorum, "ilk adımda bundan daha önemlisi yoktur" diyorum.
 47. W3 standartlarına uymaya çalış ve W3 sitesini kullanarak siteni test etmeyi ihmal etme.
 48. Eyleme çağrı (CTA - Call to Action) düğmeleri kullanın (ücretsiz deneme, biz sizi arayalım, şimdi abone ol vb.), konuyu araştırın.
 49. Hedeflerinizi net bir şekilde ilk başta belirleyin. Ancak bu şekilde hedeflediğiniz dönüşüm türüne ulaşabilirsiniz.
 50. Doğrudan seo'nun alanına girmese de sitenizi mutlaka SEM ile destekleyin, sosyal medya da varlık göstererek hem sıcak hem de hedef kitlenizi ilgilendiren kaliteli trafik çekin.
 51. Diğer arama motorlarını hiçe sayma, onları da anlamaya ve yeniliklerini takip etmeye çalış.
 52. Index alma süreni düşürmek için kesinlikle Google Plus'ı ve Twitter'ı kullan, ihmal etme.
 53. Zaman zaman arama motorlarında dalgalanmalar olur. Hemen telaşa kapılıp, sıralamadan düştüm diye bir şeyler yapmaya çalışma, bekle. Belki panikleyince ne yaptığını gözlemleyenler vardır.
 54. Gündemi Google Trends ile takip et. Bir seo için anahtar kelime her şeydir.
 55. Bir sorun olduğunu düşünüyor ve sitenizin arama performansını kontrol etme ihtiyacı duyuyorsanız okuyun, sorun olmadığını düşünüyorsanız tekrar değerlendirme isteği için bu adresi iyi bellemelisiniz.
 56. Sorunlarınızı çözemediyseniz Ek destek alma ile ilgili bilgi edinin.
 57. Kurallara her zaman, harfiyen uymak çözüm olmayabilir, yaratıcı ol. 
 58. Deneme yamulmalar iyidir. Ama mümkünse yapacağın testleri, gözden çıkardığın siteler üzerinde uygula.
 59. Seo yüksek disiplin ister, disiplinde sabır gerektirir. Asla unutma. 
 60. Bir saat kafa patlattım beyin kalmadı, makaleyi çalma. Alacaksan adam gibi al. Ama kaynağı bit gibi koyma, gözüksün biraz. Ve yapacaksan bi kıyak, mümkünse dofollow olsun :) Ha bide hemen aşağıdan dilediğin soruyu sorabilirsin, üyelik istemez. 

Yok bunlar beni kesmedi derseniz, ciddi anlamda inceleme, gözlem ve deneyimlerim sonucunda oluşturduğum seo teknikleri konusu içinde yer alan tekniklere göz atabilirsiniz. Ayrıca, 15 günlük uygulamalı adım adım seo rehberi ve teknik ayrıntılara yer verdiğim esas ana Seo Rehberi konusunu da inceleyebilirsiniz. E tabi, birde bu işin kurumsal boyutu var. O yüzden özellikle kurumsal seo nedir, kontrol listesinde neler var konusunu da kesinlikle incelemelisiniz.
Sevgiler


Kaynak : Seobilog

4 yorum:

Adsız dedi ki...

hocam teşekkür ediyoruz :)

Turan Uygun dedi ki...

Son derece faydalı bir makale olmuş. Bundan iyisi şam da kayısı ;)

cemal dedi ki...

Sitenizi sürekli takip ediyorum diğer makalelerinizde olduğu gibi bu makalede eşsiz ve çok faydalı.Teşekkürler.

Dermo slim dedi ki...

Teşekkürler güzel makale olmuş faydalandım sitemde. Bakalım uçuş yapacakmı site :)

Yorum Gönder

Seo'dur seo :)